:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 83
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Коварен растеж

Емил Хърсев


Най-неприятният въпрос, на който икономистите са длъжни да отговарят отново и отново, желателно - разбираемо и разумно, звучи така: "Защо въпреки отчетите за все по-сериозен икономически ръст ние, обикновените хора, не живеем по-добре?" Може да се изненадате, но този толкова типичен за българите въпрос съвсем не е наш патент. От поне година насам, понеже фазата на депресия отминава и икономическо оживление има в практически всички страни, същия въпрос си задават хората по цял свят. Без значение какво е фактическото ниво на потребление и жизнен стандарт на питащите. Днес този досаден въпрос е центърът на икономическите дебати в страни на върха на златния милиард, вземете за пример САЩ, Германия, Италия, дори Франция (макар че точно там стопанският растеж не е особено убедителен и звучи по-скоро в бъдеще време, в плановете на президента Макрон много скоро галският тигър да надскочи по ръст дори германците, шампионите на Стара Европа). Убедителен отговор на коварния въпрос няма. И никога няма да бъде намерен приемлив отговор, защото, макар и формулирана във въпросително наклонение, популярната и популистка фраза изобщо не е въпрос. Тя отговор не може да получи, само различни обяснения. Това е всъщност един многопластов мем (meme), една натрапчива и заразна идея, идея фикс. Мемът съдържа поне две субективни допускания, които никаква логика не може да обърне. Едното дефинитивно - аксиоматичната постановка, че всеки растеж е непременно нещо "добро", че той носи ползи на всички участници в икономиката; има растеж, всички трябва да сме "по-добре" (каквото и да значи това) отпреди. Втората вградена заблуда е оценката кога "живеем по-добре". От хилядолетия насам огромната маса запитани дали живеят по-добре от вчера са отговаряли отрицателно и така ще отговарят до края на времето. Без значение какво показват реалните факти и обективните критерии. Въпросът не е икономически. Икономистите мерят динамика: количествено отношение на днешното ниво на някой показател към вчерашното при съпоставима база, но



човекът се мери с мечтите си,



не със собственото си минало. Той търси съпоставка за това дали живее по-добре не в мярката с колко се е оттласнал от вчерашното, а с колко е доближил до желаното. А желаното, измерено с виртуалния свят на рекламите, в който всеки 30 секунди те връхлита поредна потребителска наслада, може да има безкрайни стойности. Едва ли някой си е направил инвентарен опис на "желаното" - за повечето от нас то е някакъв облак от представи. Илюзорен, вечно топъл свят, с безкрайни плажове, където блаженстваш с ослепителна красавица, винаги с ледена напитка в ръка, макар в близките десетки километри да няма жива душа. Другите 8 милиарда жители на земята са някъде другаде. Във фиктивния потребителски рай, построен и дълбоко впечатан в промития мозък на масовия потребител (за това се грижи световната рекламна индустрия с над трилион долара годишен продукт), никой не работи, всеки потребява: таблетки срещу газове, суперавтомобили, отдих в рая, ястия и напитки, невероятни жилища - можеш да имаш всичко това, без усилия, веднага. И понеже в икономическата, т.е. дефицитна, реалност ти, потребителят, не можеш да имаш обетования рекламен свят, няма как да приемеш, че "живееш по-добре".



Икономическият ръст е невидим



Да допуснем, че ръстът на брутния продукт в страната е 6% год., разпределя се равномерно и пропорционално на дохода, и то изцяло. От него към 1.5% е чист ръст на цените, останалите 4.5% представляват около 675 лв. на човек на година, 56 лв. месечно, 1.85 лв. на ден. Това е абсолютната горна граница на ефекта, който можем да получим - ако целият прираст влиза пряко в джобовете ни, а за фиска и квазифискалните фондове няма нищо. Дори при ръст 6% годишно, дори изцяло да отива "за хората", нетният приръст е направо пренебрежим. Завчера срещнах колега, повишен и получил 20% по-голяма заплата. Никакво подобрение не чувствал, парите пак за нищо не му стигали, само върнал малко от борчовете. Върнал борчове? Т.е. колегата отдавна вече консумира в аванс подобрението от повишението. Нищо чудно, че сега, когато ръстът на дохода му е вече факт, той си остава невидим - консумиран е авансово и сега изглежда, че ръст въобще няма и той се чувства като в онзи руски виц - пита един "А кога ще стане по-добре", отговарят му "По-добре вече беше".

Ръстът може да влошава статуса на големи части от населението, той невинаги е "добро" и със сигурност не за всеки. Ето как. В България личните доходи растат далеч по-бързо от брутния продукт, от оборотите и от печалбите на фирмите - защото нашите доходи са все още наполовина на средното за ЕС, а вече има дефицит на работна сила и българският работодател се конкурира пряко на общия европейски трудов пазар. Ако не получи сравним (ефективен!) доход, българският работник ще търси по-добра възможност в чужбина. Затова доходите от труд в България растат далеч над средното за Европа. Към тях се добавя и вносът на доходи от чужбина (пари, заработени и спечелени навън, но харчени у нас). В крайна сметка, след като част от брутния доход на домакинствата се натрупа под дюшеци и банки, всяка година отчитаме близо двуцифрен ръст на потребителското търсене (локално, внос и "трансгранично"). Естествено цените растат. Не само за сметка на инфлацията, но и поради "естествена" субституция на продукти и услуги в потребителската кошница. Това е



промяна на т.нар. мащаб на цените



(по Смит и Маркс днес го наричаме "стандарт на живот") - получаваш повече, но понеже харчиш повече, от една страна брутният вътрешен продукт расте, обаче физическият обем на потребяваното не нараства в същата степен, а за част от хората дори може и да намалява - най-вече за онези с фиксирани доходи. Така че икономическият ръст (на БВП), измерван в парични единици, далеч не е равнозначен с нарастващо физическо потребление, а и фактически нарасналият физически обем на потреблението първо е трудно осезаем, второ - във все по-съществена част е антиципиран (години наред потребяваме авансово онова, което ще получим като ръст на доходите в бъдеще), и накрая - изостава далеч от обещаваното във виртуалния, магичен (т.е. измамен) свят на рекламите. Затова какъвто и ръст да отбележи икономиката на България, години наред ще си останем една неудовлетворена и затова изживяваща се като нещастна нация. Но пък неудовлетворението е двигател на стремежа и дава енергия да се конкурираме, нали?
31
8159
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
01 Април 2018 19:05
Интересна статия.

Затова какъвто и ръст да отбележи икономиката на България, години наред ще си останем една неудовлетворена и затова изживяваща се като нещастна нация.


Българите не са нещастна нация заради недостатъчен ръст на икономиката или ниските доходи. Не едно и две проучвания показват, че степента на "чувството за неудовлетвореност" в България е прекалено висока спрямо доходите на хората т.е. много по-бедни страни са по-щастливи от нас.

Трябва някой сериозно да се замисли защо това е така. Моето мнение е, че живеем в Европа и се сравняваме с едни от най-добре уредените и богати страни в света. Сравнението не е в наша полза и това ни прави нещастни. Но ако България (със същото ниво на икономическо развитие и стандарт на живот) се намираше някъде в Африка, Южна Америка или големи част от Азия, едва ли щяхме да бъдем толкова нещастни.

Сигурно има и други причини. Професионалистите да поработят върху въпроса и да се произнесат.
01 Април 2018 19:15
много скоро галският тигър да надскочи по ръст дори германците


Галският петел, все пак. Тигърът е азиатски символ.
01 Април 2018 20:07
tantus
01 Април 2018 19:05
Интересна статия.

Затова какъвто и ръст да отбележи икономиката на България, години наред ще си останем една неудовлетворена и затова изживяваща се като нещастна нация.


Българите не са нещастна нация заради недостатъчен ръст на икономиката или ниските доходи. Не едно и две проучвания показват, че степента на "чувството за неудовлетвореност" в България е прекалено висока спрямо доходите на хората т.е. много по-бедни страни са по-щастливи от нас.

Трябва някой сериозно да се замисли защо това е така. Моето мнение е, че живеем в Европа и се сравняваме с едни от най-добре уредените и богати страни в света. Сравнението не е в наша полза и това ни прави нещастни. Но ако България (със същото ниво на икономическо развитие и стандарт на живот) се намираше някъде в Африка, Южна Америка или големи част от Азия, едва ли щяхме да бъдем толкова нещастни.

Сигурно има и други причини. Професионалистите да поработят върху въпроса и да се произнесат.

Да бе. Големият въпрос. Теорема на Ферма.
За да не обяснявам за енти път що е то клептокрация и защо света не трябва да се гледа през марксистките очилца, ще дам тутакси отговора;
Не бедността прави хората нещастни, а несправедливостта.
Следствие: българите сме и ще си останем най-нещастната нация на света, докато България е най-несправедливата държава
01 Април 2018 21:08
Ужасно много пари се напечатоха последните 10 години.. обаче парите отидоха в най-богатия 1 процент.. и продължава да е така. следващите 10 процента също намазоха..но толкова.

сащ и някои от ес превзеха света с тия напечатани пари.
01 Април 2018 22:01
Не казвам, че Хърсев не казва и интересни неща понякога, но мечите да определят човека е най-подлото внушение на нашето време. Няма да се оправдавам - аз следвам мечтите си повече, отолкото е редно, но не се крия от истината - едно общество е недъгаво и болно, когато няма пълноценен набор от различни видове хора, а в случая е редно да наблегна на един от тях - ония, които поставят задълженията и отговорността си над мечтите си. Има и много други критично нужни хора, но липсва ли и един вид от тях обществото или загнива в консерватизъм, или забравя другите и бавно изчезва заради собствения си свят егоизъм, или отслабва съпротивата му към внушения до степен да стане нечия пешка, готова за жертва за чужди каузи и т.н. В Белия Западен свят, претендиращ за лидерство в цивилизацията липсва почит към баланса и това е онова, което ние захвърлихме и заради, което сме зле (с или без кавички).
01 Април 2018 23:09
"Защо въпреки отчетите за все по-сериозен икономически ръст ние, обикновените хора, не живеем по-добре?"

Защото от сериозния икономически ръст, почти нищо не отива при обикновените хора.
02 Април 2018 00:07
Не бедността прави хората нещастни, а несправедливостта.
Следствие: българите сме и ще си останем най-нещастната нация на света, докато България е най-несправедливата държава

02 Април 2018 00:19
Ужасно много пари се напечатоха последните 10 години.. обаче парите отидоха в най-богатия 1 процент..

Ами не - "напечатаните" по 360 млрд. евро, 500 млрд. долара и още толкова рубли, йени и юани годишно не са ужасно много на фона на циркулиращите към 340000 млрд. долара. Прожбемът не е в "напечатването" (инфлацията, дето я няма все още сле "печата на два трилиона евро, ще ги "изяде" ), а в "запечатването" на по-голяма сума от напечатаната. "Запечатването" не е свързано толкова с фалита на 530 американски банки след 2008 г. или с фалита на хиляди фирми (300 хил. у нас), колкото с производството на стоки, които не са "икономически блага" за обществото - от производството на морално остаряло оръжие ( като ония дърти соколи с номер 16 - 6млрд. лв., които нито ще намалят престъпността, нито ще спрат нарушителите на границата - мигранти, контрабандисти, инвеститори...), през "въглеродни квоти" и Стамбилски "конфекции" до "магистрали към пропастта" (в Испания магистрала, усвоила евросредства, свършва на ръба на скала над океана; у нас - бетонираното мутроморие) и грантове за промиване на мозъци.
Просто, съдбата на Дон Кихот - след толкова велики победи на управлението (над вятърни мелници), Санчо Панса става все по-гладен и беден. Санчо ще го преживее. Винаги е бил гладен/беден и знае как да се бори. Трагедията е за съвремения Дон Кихот, глобалния либертаст. Неговото "светло бъдеще" се зачерня както се зачерни световното комунистическото "светло бъдеще" преди 40 години.
02 Април 2018 00:32
Защото от сериозния икономически ръст

Как ще е сериозен ръста!? 67% от БВП- то са услуги, нещо като тролски възнаграждение. Тролът цяло денонощие се е трудил по разни форуми, не е внушил Козяк-ческата "права линия" и грантът е наполовина. За нищо не стига. Иначе целия грант е отчетен в БВП ни, нищо че половината е отишла за консултации, проверка и контрол при "дарителя". А движещат сила за дарителството е спестените данъци (при Сорос и други инвеститори) или "препирането на пари" (от нарушаване на правилата - контрабанда, санкции и др. публично -частни партньорства като ваксинния бартер на Москов).
02 Април 2018 04:30
В България личните доходи растат далеч по-бързо от брутния продукт, от оборотите и от печалбите на фирмите - защото нашите доходи са все още наполовина на средното за ЕС, а вече има дефицит на работна сила и българският работодател се конкурира пряко на общия европейски трудов пазар. Ако не получи сравним (ефективен!) доход, българският работник ще търси по-добра възможност в чужбина.

А кой е виновен, че доходите са най-ниски? Че българският бизнес и стоки са неконкурентни?! Работникът или икономистите, които дават неправилни акъли?! Не само работниците ви ще избягат като сте мърляви и неграмотни, но и на никакви пазари няма да ви допуснат. Когато бг производителите искаха да влязат в търговските вериги, какво се разбра? Че нямат капацитет и качество, стоките им нямат вид. Те тук не могат, а навън?! Който икономисва от труд и наема хора без опит, за да плаща малко, който не иска да инвестира в машини, наука, обучение, няма никога да тръгне напред.
Повечето стоки в Бг са внос, на борсови цени. А поради неефективната икономика и на българските растат. Колко пъти скочиха тока и водата за населението? Доходите се вдигат, за да догонват увеличението, а не обратно. Проблем за българина са цените на основните храни и основните разходи. Дори бабите на село могат да сметнат, че увеличението на пенсиите не може да им покрие поскъпването на водата. Вдигат МРЗ с малко, но с това вървят и повече данъци и осигуровки. Поскъпването на водата, на яйцата, иска се и пак поскъпване на тока. А таксите на банките? А другите таксички? Увеличението се дава, но е предварително изядено. Като се вдигнат цените, БВП расте. Това е всъщност коварният растеж. Другият са обществените поръчки. Които в голямата си част са злоупотреба и безумия. Да нямаш пари за язовирите, а да си правиш велоалеи? Да не си ремонтираш плочките навреме, а след това да изхарчиш милиони за нова визия и те още на втория месец да се напукат и разместят?
02 Април 2018 04:40
Бвп се увеличава.. а пък инфраструктурата става по-зле.. т.е. нещо не е наред. просто защото не се отделят адекватно пари. обаче ако се отделят.. бвп няма да се увеличи толкова. да не говорм, че данъците са така направени, че облагодетелстват богатите..

Печатането облагодетелства само няколко държави.. като изсмуква бвп от останалите. облагодетелства една малка част богатите и ги прави супер богати.. свива средната класа... увеличава бедните работещи.
прави обществените услуги мнохо скъпи..
02 Април 2018 05:00
Печатането унищожава пропорциите.. това е все едно да се състезаваш с яко допингирани състезатели.. който има достъп до допинг печели.. другите губят.. обаче така постиженията са нереални.. както и БВП в момента.

Работата вече не те прави богат.. достъпа до лесни пари те прави богат. само че така нищо не се създава.. всичко е само на книга
02 Април 2018 08:47
annetaz
02 Април 2018 04:30
Увеличението се дава, но е предварително изядено. Като се вдигнат цените, БВП расте. Това е всъщност коварният растеж.

Това е така, но не е главното.
Има си и чисто конюнктюрен растеж.
Има оживление, растат приходите от цветни метали и злато, неметални суровини и неорганична химия, стъкло и строителни материали, металургия и автомобили, финансови операции и търговия на дребно, комуникации и реклама, лекарства...
Да, обаче
приходите от цветни метали и злато отиват в Германия, Канада и в само двама българи - Цоцорков мл. и Цоло Вутов,
от неметалните суровини и неорганичната химия - в Белгия,
от стъкло и строителни материали - в Турция и Германия,
от металургия и автомобили - в Гърция и още неколко чужбини, но не и в България; ние сме единствената ИЕ страна, която ликвидира производството си на автомобилни гуми. Да не говорим за карите, където държахме 13% от световния пазар,
от финансови операции и търговия на дребно - в Италия, Германия, Гърция, Австрия, Унгария, Холандия и т.н.,
от комуникации и реклама - в Австрия, други чужбини и само един българин - Гергов Кр.,
от лекарства - в чужбина и двама българи - Донев и Гела...
Заминават си за чужбина и даже не ги облагаме.
Нали имаме "най-справедливия данък"? За богатите - безплатно.

На Ганьо му остава от неговите си богатства - ще го подчертая: и природните ни ресурси, и вътрешните пазари са национални богатства в що-годе справедливите и суверенни държави - какво?
Една просешка заплатица.
Па после що не бил щастлив
"Бабо, защо тичаш?"
02 Април 2018 09:21
Ама наистина е смешна жалбата от "коварството" на нещо, заложено още преди 30 години в самата идея на "прехода" - Ганьо да бачка все повече и да обеднява все повече спрямо онези, на които слугува.
Нали затова рипахме по майданите?
Или не бе за това, че вече не си спомням
02 Април 2018 09:30
Да бе. Големият въпрос. Теорема на Ферма.
За да не обяснявам за енти път що е то клептокрация и защо света не трябва да се гледа през марксистките очилца, ще дам тутакси отговора;
Не бедността прави хората нещастни, а несправедливостта.
Следствие: българите сме и ще си останем най-нещастната нация на света, докато България е най-несправедливата държава


Хубаво си тръгнал да ми преподаваш като даскал - що сега не намериш данни за "несправедливостта" и да ги споделиш. Да не се окаже, че доста по-несправедливи от нас държави са доста по-щастливи?
02 Април 2018 09:33
Как ще е сериозен ръста!? 67% от БВП- то са услуги, нещо като тролски възнаграждение.


Посочи ми 3-4 цивилизовани държави, където услугите не са най-голямата компонента от БВП-то им.

02 Април 2018 09:46
Всичко е заради това, че няма адекватен данък върху собствеността - всякакви имоти най-вече/не само сгради/. Ами всичко е косвени данъци.. само, че първо не стигат, второ - огромни са и лесно се заобикалят.. трето - никой няма интерес да ги плаща, щото отиват някъде далече от платците. Всички искат пропорционален данък върху доходите, но това съще е глупост.. щото пречи на работещите да станат по-богати.

Реално най-големите бенефициенти на държавата са големите собственици, т.е. богатите/субсидии, еврофондове, цялата държава е впрегната да им брани частната собственост, да поддържа инфраструктурата около тая собственост - и това не са само пътища, ами болници, училища.. съд, полиция и т.н. /.. обаче данъци се плащат в момента на база доходи/т.е. работа/ и на консумация.

И в богатите държави е същото.. макар и да нямат символичен данък върху имотите.. там обаче спасяват с печатане яко на пари. т.е. крадат от другия свят и готово има за тях.

Единствените данъци които не могат да се скрият са данъците върху собствеността. Освен това, ако парите от тия данъци отиват в съответния квартал, община - самите данъкоплатци биха имали интерес да си плащат данъците, за да имат по-хубава инфраструктура. Да не говорим, че офшорките няма да са толкова актуални, щото ще плащат тоя данък.

В момента заради неадекватните данъци.. имаме яко оскъпяване на всичко. Резултатът е - навсякъде дупки и разпад. А уж БВП расте.
02 Април 2018 09:51
Посочи ми 3-4 цивилизовани държави, където услугите не са най-голямата компонента от БВП-то им.


Цивилизованите държави.. унищожиха Либия.. създават войни.. навсякъде за да могат да смучат ресурси. Печатат пари.. ужасно много пари и затова едно подстригване там е 50 долара.. Много удобно.. нецивилизованите ще работят като волове.. а те цивилизованите ще бомбят наред и ще печатат на воля. За да може гражданите им.. за нищо работа/услуги/ да получават много пари.

02 Април 2018 09:54
Накрая една молба към колегите: само не зафащайте размишления за социализъма и капитализъма.
Има си място и тема по въпроса - ДЕМОКРАЦИЯ
02 Април 2018 10:59
tantus
02 Април 2018 09:30
Хубаво си тръгнал да ми преподаваш като даскал - що сега не намериш данни за "несправедливостта" и да ги споделиш. Да не се окаже, че доста по-несправедливи от нас държави са доста по-щастливи?

Хубаво ти преподавам, ама явно е малко.
Нищо, поправимо е. Пишеш ли си?
Образованите хора, сиреч даскалите, знаем, че логическите функции конюнкция, логическо и и логическо умножение дават резултат истина само когато всички операнди са истина, а логическите функции дизюнкция, логическо или и включващо или дават резултат лъжа само когато всички операнди са лъжа.
Иначе казано, за доказване истинността на съждението "Българите сме нещастни поради несправедливостта" е необходимо:
1. Да се изследват, както предлагаш, на сий предмет всички държави. Само не разбирам защо от мен го искаш? Аз имам и решение, и обяснение; реши ти задачката за домашно, пък аз ще те проверя
или
2. Да се изследват всички обяснения. Заблуждаваш се, че не е правено. Има и допитвания предостатъчно, има и статистики. И едните, и другите показват липсата на положителна корелация между усещането за нещастност и фактори като бедност, безработица, растеж. Не сме цъфнали, но трендовете са положителни; слабо, но все пак положителни, а усещането за нещастност не намалява. Несправедливостта е единственият фактор, който корелира с него

П.С. Не се цупи, че те уча, а кажи мерсим. Иначе пари зимам за това


02 Април 2018 11:21
Емил Хърсев
02 Април 2018 12:09
Българите са нещастни по три причини:
1. Заради несправедливостта.
2. Защото се водят европейци и се сравняват с Европа.
3. Щото се сравняват с онова, което са били - а тогава неравенството е било далеч по-малко и сигурността им е била далеч по-голяма.

Щастливите африканци се сравняват също с миналото си и се чувстват по-добре, щото вървят нагоре. Ние вървим надолу и още помним какво е било.

А сега Хърсев да създаде група за изследване на проблема, да щипне пари и да ги оползотвори за половин-една година, след което да излезе с горните умозаключения. За да е щастлив.
02 Април 2018 13:53
Посочи ми 3-4 цивилизовани държави, където услугите не са най-голямата компонента от БВП-то им.

Ами те имат същия проблем - "коварния растеж". Като започнеш от Япония (30 години само виртуален растеж) и стигнеш до САЩ, които крепят "щастливото" положение не само с "печат" на долари, но и налагането на "пазарни инструменти" като квоти, глоби, санкции и ... буквално обесване на несподелящите техните ценности, най-паче долара (Садаам Хюсеин и Муамар Кадафи минаха в разплащане в евро, а последният беше на прага на създаването на африкански динар).
Формално логически, когато стойността на услугите надхвърля стойността на производството (стоките), излиза, че обществото не знае какво е произвело и трябва да бъде обслужвано в ползването на стоките, че дори и на услугите (такса "обслужване на кредита", която е съизмерима с "цената на кредита" - кредитната лихва).

Печатането унищожава пропорциите.. това е все едно да се състезаваш с яко допингирани състезатели..

И иновациите така действат - унищожават пропорциите. Само по себе си "печатането" не е лошо действие - все пак обръщението на парите трябва да съответства на новосъздадените блага. Дори леко да ги надхвърля (така наречената "здравословна" инфлация от 2%) за да се стимулира надпреварата. Проблемът идва от "запечатването" на парите - купени са блага (услуги, собственост), които всъщност пазарът/обществото не ги признава за блага. "Чупенето на прозорци" (генериращ производствен ръст на джамджията), създаването на боклук (F-16) не са всъщност блага, а дори са бреме за обществото. Например, сравни стойността на индустриалната собственост "търговска марка" за марките "Кока кола", "Хероин" и "Найлон". Първите две са на почти една и съща възраст (сто и кусур години), втората е два пъти по-млада и дори не е регистрирана. Финансовата оценка на първата се измерва в почти милиард долара, на втората измерението й е пак в милиарди долари, но отрицателни (загуба на трудоспособност в населението); а третата - няма стойност (загубила отличителност - пазарът/обществото са я възприели като генерично име на създадената иновация от Дюпон). От тия три собствености растеж генерира ( и в момента) само тая, дето е без стойност (развива се производството на чорапогащници и други изкуствени материи). Втората е в "особено положение" - отречена, но използвана за спестяване на здравни разходи при липсата на лечение. А третата може да генерира растеж, само ако излиза на нови пазара - теоретично, "иновацията" (тайната, уж тайната рецепта на Кока Кола) не е мръднала повече от век. Или населението трябва драматично да се увеличава (раждаемост над 20 промила) за да се вдигне консумацията .... на "вредна" газирана вода. Сиреч, и без печатане "пропорцията" на Кока кола ще бъде нарушена (ще изчезне), независимо на каква (ниска) цена ще се продава.
Да не говоря, че 90% от търговските марки, които според либералната икономическа теория си увеличават стойността с времето (продажбите), всъщност изчезват - нямат стойност, отчитат отрицателен растеж. Подобно на услугите като бръснарството, обществената баня, които изобщо вече нямат "пропорция".
02 Април 2018 14:13
30-40% от производствените мощности по света не работят, защото няма на кого да продадат произведеното.
Реално имаме свръхпроизводство и липса на пари в мнозинството от населението на планетата.
Всичко останало са подробности.

"Човечеството досега е преживяло няколко индустриални революции, но това, което се задава, се разминава много дълбоко с всичко, което сме учили. Това е предизвикателство, с което нито една държава не се е справила."
02 Април 2018 15:00
Ако няма растеж, и то над 3% няколко години, то американската икономика ще рухне под въздействието на огромния дълг - 351.5% общо вътрешен и външен дълг. Тук не говорим за повишаване на жизненото равнище, а за запазване на текущото положение. Общият държавен дълг на всеки гражданин/вкл.пеленачетата/ е 213 250 $, и тези пари трябва да се набавят от данъците, а тук не са включени личните дългове на всеки от тях. Така, че БВП трябва да се вдига на всяка цена за да съществува Америка, иначе ги грози фалит като Детройт. Това което може да ги спаси е голяма Война, защото икономически няма как да се спасят. Подобно, даже по лошо е положението с Кралството - 8 126 млрд.$ само външен дълг при 2 565 млрд $ БВП, Холандия - 4 065 млрд$ външен дълг, при 824 млрд.$ БВП.
Гърция за тях беше един експеримент - как ще се държи населението при рязко обедняване и падане на жизнения стандарт.
02 Април 2018 15:47
В долари-устойчив спад. Виж статистиката на СБ. Като извадиш санирането и корупционният растеж-става още по-цветно.
02 Април 2018 16:42
30-40% от производствените мощности по света не работят, защото няма на кого да продадат произведеното.

много бе?!
Ама не е само заради липса на пари, ми и хората се наситиха и повече не щат да купуват, даже и да имат пари. Ръчкат ръчкат потребителското общество, ама и това е до време.
03 Април 2018 11:38
ей, както прекалено често се случва с Хърсев, поредна Манипулационна статия ! Уважаема редакция, уважземи Главен редактор, докога ще допускате подобни лъжливи материали и манипулации !? Време е да спрете с Хърсев. Той участва в достатъчно съмнителни сделки за да взема и от вас пари и да се пробва да мнипулира хората... Никой не му вярва, отдавна, още от големите банкови кризи / кражби от 90-те години !
Конкретно за този материал, всеки поне малко учил икономист ще види един куп лъжливи тези - например че заплатите трябва да растат по-бавно от бвп !? няма такова нещо !
04 Април 2018 15:13
Не е само това причината.
Друга много важна причина е нарастващата автоматизация - от високо квалифицираните специалисти зависи все повече и те печелят все повече.
Ролята на хората с ниска и средна квалификация намалява, защото те се конкурират с машини и оптимизирани процеси и те съответно печелят по-малко от преди.
Така експертите печелят все повече, а тези, които нямат търсени професии печелят по-малко. Това е световна тенденция.
Ако минималната заплата в САЩ от 1968 беше нараствала с производителността трябваше сега да 21$, а тя е 7$. Т.е. работещите сега на минимална заплата получават реално 3 пъти по-малко работещите на минимална заплата през 1968.
Така че много хора съвсем реално усещат, че сега печелят по-малко и живеят по-зле от техните родители.
Давам пример със САЩ, защото там я няма темата преди/след комунизма и т.н., но това са глобални тенденции и при нас е същото.
Изводът за всички, които могат: учете и се квалифицирайте.

05 Април 2018 10:26
Ами Хърсев, щом растежа няма значение за хората, тогава няма смисъл такива като тебе да араламбят досадно и напоително има ли растеж или не. Нас какво ни интересува растежа? Интересува ни как живеем, а не измислени от ловки крадци статистически характеристики.
08 Април 2018 11:57
Статията на Хърсев е за държава която получава милиарди
европейски субсидии.
Същата не се отнася за държава която вече не получава милиарди
субсидии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД