:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 164
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Някои храни у нас са с над 45% по-скъпи от европейските

.
Фрапиращо по-високи цени на храните в България в сравнение със западни държави са установени при досегашните проверки за "двойните стандарти", като за определени стоки разликата надхвърля 45 на сто. Тази необяснима тенденция засяга най-вече детските храни, съобщи министърът на земеделието Румен Порожанов по БНТ.

В момента у нас приключва третото изследване за различия в съдържанието на уж едни и същи продукти, предлагани у нас и в Западна Европа. За целта се правят анализи на съставките, тъй като има съмнения, че посоченото на етикета и вложеното в стоката се разминават.

Резултатите ще бъдат оповестени след празниците, обясни Порожанов. Той обаче намекна, че "този път са открити съществени разлики". Предишна проверка за "двойния стандарт" за над 30 стоки, купени в България, Австрия и Германия, показа, че няма подмяна на съставки и "второ качество", но пък доста от продуктите у нас са с по-високи цени.

Предстои да бъде разработена единна европейска методология, по която да се правят тези изследвания във всички страни от ЕС, за да има сравнимост. Това е трудоемко начинание и определени органи на ЕК ще я разработват месеци наред, посочи министърът.

По традиция Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна проверки в навечерието на празниците. Инспекторите следят с особено внимание храните, които се купуват най-много по Великден - яйцата и агнешкото месо. Проверките са повсеместни - в цеховете, в борси и складове, в търговската мрежа, като обхващат документите за произход и качество и срока на годност на храните, поясни Порожанов.

По повод информациите за по-високите цени на българското агнешко в сравнение с вносното месо министърът коментира, че всичко е въпрос на конкуренция.





3
3705
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
04 Април 2018 21:26
Някои храни у нас са с над 45% по-скъпи от европейските

Tова си е класически принцип.
И в селата цените на храните са с над 45% по-скъпи от София.
05 Април 2018 09:48
Че то не е само в цената - основното е в качеството на продаваното тук и в Европа. Аз бих предложил на всеки, който иска да си купи химикали (перилни препарати, лекарства, ...) и да пробава разликата.
07 Април 2018 09:53
Туй го знаем, въпросът е какво правим като държава? Ами нищо, всеки се спасява както може. Аз например пазарувам детски дрехи от Джордж в Англия. В пъти по-евтино ми излиза с доставка през доставчик, и по-качествено, отколкото боклуците в Лидл или по моловете на тройна цена. И една от разликите е на държавно ниво - ДДС 1% за детски стоки. Тук знаем мантрата "Не може, как диференцирано ДДС!?!?!?!".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД