:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 95
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Малкият бизнес се противопостави на промените в закона за шума

Проектът, написан от Валери Симеонов и Кирил Ананиев, предвижда сериозно увеличение на глобите
СНИМКА: БГНЕС
Месеци след показните си акции вицепремиерът Валери Симеонов изпълни намерението си да напише промени в закона за шума. Срещу тях обаче се обявиха представители на бизнеса.
Дни след като бе публикуван за обществено обсъждане, проектът за промени в Закона за защита от шума в околната среда срещна сериозна съпротива от страна на бизнеса. Предложенията ще засегнат най-вече малките предприятия, предупреди миналата седмица Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и средния бизнес, пред БНР. Според нея е необходимо предварително да се проучат резултатите и финансовите параметри на промените.

Срещу новите идеи се обявиха и хотелиери и ресторантьори от "Слънчев бряг". Именно в този курорт през лятото на миналата година вицепремиерът Валери Симеонов проведе серия от показни акции в заведения, включително с изземване на техника. Още тогава той обяви, че ще подготви законодателни промени срещу прекомерния шум от заведенията на открито. Проектът се появи за обществено обсъждане повече от половин година по-късно в съавторство с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев.

Предлаганите текстове увеличават времето, в което трябва да се пази тишина. Заведенията в курортите и в жилищните квартали вече няма да имат право да озвучават открити площи между 14 и 16 ч. и между 23 и 8 ч. Това не важи за жп и автогари, морски гари и при използването на системи за предупреждение на населението при бедствия и аварии. Забраните включват и плавателни средства за спорт, туризъм и развлечения и водноатракционни услуги, които плават във вътрешните морски води и вътрешните водни пътища.

Утежнява се режимът за производствените и търговските обекти в жилищни сгради и в сгради със смесено предназначение. Те няма да имат право да ги зареждат между 23 и 8 ч. Изключения се предвиждат единствено при мероприятия на открито. Силният шум на открито ще бъде забранен и за пътни транспортни средства. Изключението тук е за автомобилите със специален режим на движение. Контролът се възлага на министъра на вътрешните работи.

Ресторантите и дискотеките, които озвучават открити площи, ще трябва да ползват единствено техника с монтирани автоматични регулатори, които да контролират нивото на звука така, че да не се допуска шум над граничните стойности.

"Ще има въздействие и това ще бъде свързано с нови инвестиции във връзка с тези нови параметри, които трябва да се следят и контролират от съответните органи. Трябва сега да се преразглеждат стратегиите на малките фирми - как трябва да отговорят на всички нови законодателни изисквания и да стигнат до извода дали биха могли да си позволят тези инвестиции, как да си реорганизират работното време. Това ще рефлектира върху техните клиенти, така че на мен ми е трудно да кажа конкретни числа от финансовите измерения на разходите, които ще се случат в сектора на малките и средните предприятия, но със сигурност те не би трябвало да бъдат подценявани", твърди Елеонора Негулова.

"Ние сме "за" организация и спазване на законите, но нека това да се прави по правилния начин. Трябва да има диалог, каним управляващите да проведат разговор с бизнеса, за да бъде взето интелигентно решение", каза миналата седмица пред Bulgaria ON AIR Явор Пенев, управител на една от големите дискотеки в "Слънчев бряг".

Според проектозакона значително, повече от два пъти, се завишават и глобите за нарушения. За физически лица те стават от 500 до 1000 лв., а за юридически лица и еднолични търговци - от 5000 да 10 000 лв. При повторно нарушение санкцията скача до между 2000 и 6000 лв. за физическите лица и до 20 000 лв. за юридическите.
2
1328
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Април 2018 21:10
Дядо ми е бил хлебар, имал собствена фурна, кон и каруца. На времето това не е било малко. На това сега му казват "малък бизнес". В семейната памет няма спомени, да се е месил в законодателството.
Фурнаджията си е знаел гьола.
10 Април 2018 00:34
Заведенията в курортите и в жилищните квартали вече няма да имат право да озвучават открити площи между 14 и 16 ч. и между 23 и 8 ч.
Идеята да могат да се озвучават открити площи е идиотщина. Независимо в коя част от денонощието. И е нарушение на правата на гражданите, които не искат да бъдат озвучавани и тормозени от озвучаващите. Явно предлагания закон е прекалено мек и неадекватен. И трябва да бъде преосмислен. Не бива да се разрешава на никого да вдига шум на открито. Достатъчни са ни транспортът и различните ремонти и битови дейности.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД