:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 179
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Пациентите ще доплащат повече за клапи и стентове

В новия рамков договор парите за това перо са орязани
Въпреки фанфарите, с които беше подписан, новият рамков договор в здравеопазването се оказа с клаузи, ощетяващи пациентите. Парите, които здравната каса плаща за медицински изделия, са намалени, а това означава, че хората ще трябва да плащат повече от джоба си. Това обясни пред Нова телевизия директорът на УМБАЛ "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев. Ако болният се окаже в невъзможност да покрие разходите по лечението си, болниците ще започнат да трупат по-големи дългове, предупреди той. Според него тази промяна не е била оповестена при преговорите за рамковия договор и е пазена в тайна до последния момент.

Според Начев намалението е средно 20%. Пада реимбурсацията за стентове, клапи, пейсмейкъри, импланти, консумативи за високотехнологични процедури. Новите, по-ниски суми влизат в сила от 1 април. Шефът на "Св. Екатерина" даде пример с цената на т.нар. "изкуствено сърце". За него касата вече ще плаща 133 000 лв., а досега се предвиждали 163 000 лв. При сърдечните клапни протези досега касата плащаше по 3500-3600 лв., занапред обаче цените им падат на 3145-3240 лв. в зависимост от вида им, посочва clinica.bg. При някои от разновидностите им пък доплащането се очертава да е над 1000 лв. Цените при т.нар. кондюнити от 4800 лв. се смъкват на 3240 лв. При кардиостимулаторите реимбурсацията пада от 2400 на 2000-2160 лв. При ресинхронизираща терапия - СRT-P пък при някои артикули се понижава от 5400 лв. на 3729 лв. Най-голямо е орязването при транскатетърните клапни протези, където намалението на финансирането е от 50 000 на 40 500 лв.

Мотивите за корекциите на цените не са посочени. Сега надеждата е фирмите да свалят цените за НЗОК. "Изпратили сме писма до всички доставчици с такава молба. Дали пациентите ще доплащат за изделията сега зависи само от въпросните компании", каза проф. Начев. Той поясни, че лечебните заведения имат запас от такива консумативи, но те са били закупени на по-високите цени. В случай че се наложи с тях да се спасява човешки живот, но болният не е платежоспособен, разходите остават за сметка на болницата. По думите му само в неговата болница 12 души чакат и не могат да се оперират, защото от болницата не знаят на каква цена ще са медицинските изделия.

От касата не коментираха официално информацията, но Андрей Дамянов - представител на пациентите в надзорния съвет, заяви пред БНР, че няма окончателен списък, според който се намаляват сумите за медицински изделия. Намаление има само за някои видове стендове в кардиологията, от които миналата година са се нуждаели едва 10 пациенти. "За мен беше изненада да науча, че в действителност се предлага намаление на такива продукти, които всъщност са с много нисък индекс на използването им", обясни Дамянов. Според него даже има увеличение на някои изделия в кардиологията с над 100%.

Появиха се и други информации за орязване на пари. Според лекарския съюз въпреки увеличението на 135 клинични пътеки бюджетът на болниците за април ще е равен на сумата, платена за извършена дейност през февруари. Указанието било спуснато от НЗОК до регионалните каси, съобщи пред БНР д-р Галина Павлова, зам.-шеф на БЛС. На практика това означава да се намали обема дейност.



В РОЗОВО

За намалението не беше отворена и дума при подписването на рамковия договор. Тази година преговорите по него преминаха като никога спокойно, а единствено напрежение се вся от искането на финансовия министър Владислав Горанов да се отложи договорът заради дълговете на НЗОК към чужди клиники. В крайна сметка всички изглеждаха доволни - за пръв път от 10 години се вдигат цените на 136 клинични пътеки, което даде глътка въздух на общинските болници, детското и майчиното здравеопазване. Повече пари има и за личните лекари, което се очаква да им увеличи прихода средно с 350 лв. месечно на практика. По-големи обеми са предвидени и за лабораториите, което значи повече направления.
1
1610
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
11 Април 2018 13:13
А шефът на МБАЛ "Света Екатерина" ни успокои с надеждата търговците да се засрамели и да смъкнели цените ??!
Не съм чувал, вълк да се откаже от младо агнешко !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД