Премиера: "Спускане от връх Морган"
Режисьор: Николай Ламбрев-Михайловски
За скандалната личност, решена да рискува всичко, за да преоткрие себе си, е премиерното заглавие на Народния театър "Спускане от връх Морган" от Артър Милър. Режисьор на една от последните пиеси на американския драматург, излязла изпод перото му в началото на 90-те години на XX век, е Николай Ламбрев-Михайловски.
Сценографското оформление на Чайка Петрушева въвежда зрителите в болницата, където главно е ситуирано действието. Там със сериозни наранявания се озовава централният герой, след като се спуска по заледения връх Морган не със ски, а шофирайки поршето си. Мултимедията, дело на Иван Москов, не просто задава белоснежния фон, на който се разгръщат събитията. Тя подсказва отправната точка на някои от участниците, но най-вече удвоява, дублира, уплътнява образите им в контекста на основното внушение, че истината винаги е оспорима.
В кожата на преуспелия застрахователен агент на очакваното професионално ниво се изявява Валентин Ганев. Героят му, за когото близките в чакалнята са шокирани да узнаят, че е двуженец, през цялото време се движи на границата между лудостта и здравия разум. Състояние, което в ни най-малка степен не се оказва "препъникамък" за опитния актьор. С лекота го раздава той пълна откачалка, за да ни респектира още в следващия миг с проникновените си размисли за живота, направляван от човешкото лицемерие. Чрез "лудостта" на персонажа се проблематизира доколко морално е поведението на съдниците, има ли изобщо морал в любовта и докъде се простират неговите рамки в посегателството към душата на другия.
"Голямата драматургия е в това, че колкото повече навлизаме в пиесата, толкова по-трудни са отговорите на въпросите, които поставя", коментира Николай Ламбрев. Идеята за двойните стандарти и отражението на истината се прокрадва не само в мултимедията, но и в началните сцени, когато от болничното си легло двуженецът наблюдава в малко огледалце двете си съпруги отвън, току-що узнали за измамата му. В ролите на подобаваща висота са Параскева Джукелова и Илиана Коджабашева. След като позагърбват първоначалната си враждебност, героините им се превръщат в истински тигрици. Например в знаменателния епизод, когато блъскат парчето тесто, от което после оформят ритуална фигурка на съпруга подлец, с всичките му там атрибути. Имитативен "двойник" на онзи, лъгал ги цели девет години, който след като изпичат във фурната, с настървение разкъсват и ядат от скверната му плът.
Следващите представления се играят на 29 април, както и на 10, 25 и 29 май.
|
|