Въпреки че преди седмица в София се събраха протестиращи от много организации, оказа се, че част от хората с увреждания не са били представени на протеста. |
След тези изявления социалният министър Бисер Петков проведе среща с родителите и ги увери, че правителството сериозно обсъжда решаването на въпроса с неравнопоставеността на помощта преди 18-ата година и след нея. По време на разговора беше обсъдена и темата за промяна в начина на отпускане и контрол върху целевите помощи за приспособления, съоръжения и медицински изделия, както и създаването на социални услуги за възрастни. Петков е поел ангажимент да направи подробен финансов анализ на целия публичен ресурс, който се изразходва за политики за хората с увреждания, и обеща да запознае премиера и министрите на здравеопазването и на образованието с предложенията за повишаване на ефективността от използването му, съобщиха от пресцентъра му.
Родителите настояват за провеждането на политики за хора с увреждания, които да създават условия за компенсиране на индивидуалните потребности на лицата, причинени от настъпилото трайно увреждане. За целта те искат да се приеме закон за личната помощ, който ще даде възможност услугите да достигнат до дома, и изготвяне на социална оценка на потребностите за установяване на последствията от увреждането.
Яснота по другия спор - за медицинската експертиза, се очаква до 23 април. До тази дата МЗ пое ангажимент да предостави на хората с увреждания сравнителен анализ на текстовете на досегашната наредба и на предложението, което беше оттеглено по нареждане на премиера Борисов. След това ще пусне за обществено обсъждане и нов проект за медицинската експертиза. "Водихме ожесточена дискусия и на този етап имаме разбирането, че има заболявания и състояния, при които няма как да се оцени само едно увреждане. При ампутиран крак и слепота няма как да избереш кое състояние да е водещо, и двете увреждания имат нужда от подкрепа. Ние също искаме да не се надграждат по няколко заболявания, които вдигат вида и степента на увреждане над 50%, а да се оценяват сериозни заболявания, водещи до намаляване на функционалността над 60%", коментира пред "Сега" Адриана Стоименова, зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания.
ПРОБИВ
В момента в пожелателен план е записано, че техническите помощни средства се изписват или от ТЕЛК комисия, или от ЛЛК. Организациите обаче са се договорили със здравния министър Кирил Ананиев да влезе текст, който да дава правото техническите помощни средства да се изписват от ТЕЛК, а на ЛКК да се ходи само при влошаване или подобряване на състоянието, така че те да бъдат коригирани.