В понеделник започна кампанията за прием в първи клас в София. Тази есен в столичните школа се очаква да постъпят над 12 000 първокласници. Всички те ще бъдат одобрявани по нови правила, определени от просветното министерство. С предимство за дадено училище ще бъдат приемани децата, които живеят най-близо до него, т.е. имат адрес в прилежащия му район. Тази година за първи път се въвежда условието за уседналост. Така първо ще се приемат децата, които имат адрес в района на училището от над 3 години, след това тези с регистрация от 1 до 3 години, после тези с регистрация под 1 година и най-накрая тези от останалата част на града. Според новата наредба за прием в първи клас децата няма да се приемат на база адреса на местоработата на родителите си. "Най-много злоупотреби имаше с критерия месторабота. Почти всяко магазинче можеше да издаде бележки за заети в него", коментира просветният министър Красимир Вълчев. Значение за приема няма да има и датата на подаване на документите. Подаването на документи за първи клас трябва да приключи на 16 май, а първото класиране ще бъде обявено на 4 юни. Повече точки на дете ще носи наличието на братя или сестри, които учат в посоченото училище - 16 т. Напред в класирането са и деца с трайни увреждания - 5 т., с починали родители - 7 т., завършили подготвителна група в училището - 3 т.
"Единната система за прием в първи клас за град като София няма как да удовлетвори всеки, но тя се приема на база всеобщата нужда на града. 7-8 училища ще са по-натоварени при приема, но ще има и такива, в които ще останат свободни места. Няма вариант, в който всички да са удовлетворени. Търси се оптималният вариант, който получава и най-широка подкрепа", коментира вчера пред БНТ зам.-кметът по образованието и културата на София Тодор Чобанов пред БНТ.
Голяма част от родителите обаче не харесват новото правило за уседналост и го определят като дискриминационно изискване заради това, че в заявленията трябва да бъде посочен непременно адресът на майката, а не на бащата. Много двойки например живеят без брак, а регистрация на адреса има само единият родител. Заради различни адресни регистрации може да се стигне и до ситуация, в която едно дете ще е принудено да учи в различно от брат си или сестра си училище. За приема вече има подадена жалба в Комисията за защита от дискриминация, като решение се очаква през следващия месец.
"От библейски времена адресът на майката е адресът на детето. Това е принцип, залегнал в българското законодателство. В крайна сметка водещият родител е винаги майката. Самата природа е определила това да е така. И адресът, който ще се ползва при класирането на база българското законодателство, е именно адресът на майката", категоричен е Чобанов. "Нека бъдем съвсем ясни - местата за първолаци в София са много повече, отколкото деца ще постъпят в първи клас - поне 1000 места ще останат незаети, така че всички родители реално ще имат възможността да изберат", увери той.
СРЕЩУ ИЗМАМИ
При установяване от комисията по класирането на децата на невярно декларирани от родителя данни ученикът не се записва в училището, а мястото се обявява за свободно при следващото класиране. Освен това за същото прегрешение родителят носи наказателна отговорност по чл. 313 от НК, който предвижда лишаване от свобода до три години или глоба от сто до триста лева. И двете предупреждения са включени в заявлението и родителят декларира с подпис, че е уведомен за тях.
Ами защо не върнат и софийското жителство?
Нямаш право да работиш в София, ако не си живял поне 3 годинини тук?