В над 5 часа продължилото гледане на мярката за неотклонение излязоха наяве странни разминавания и пропуски на прокуратурата и КНКОНПИ по шумно рекламираната перфектна акция по залавяне на корумпирани с най-високия до момента официално регистриран подкуп - 70 000 евро. Това даде повод на защитата на тримата да настоява да бъдат освободени, без да им бъде налагана мярка, заради липсата на доказателства. Съдът уважи искането на прокуратурата.
Според съда има обосновано предположение, че и тримата са автори на престъплението, в което са обвинени. Иванчева е обвиняема за подкуп, а останалите двама, че са нейни съучастници
"Не са ми светели ръцете. Това каза кметицата на "Младост" Десислава Иванчева, която беше доведена в съдебната зала по обяд за заседанието по гледането на мярката й, предаде БГНЕС.
Иванчева беше доведена заедно със зам.-кмета на "Младост" Биляна Петрова и двете говориха зад бронирана стъклена преграда в специално оборудваната зала на специализирания наказателен съд. Иванчева лепеше на стъклото бележки, написани с много и неясни съкращения. На една от тях пишеше, че е жертва на заговор на заместника си Румен Р., който искал да й заеме мястото. През стъклото тя извика: "Парите на бяха в мен. Бяха в колата. Бяха под седалката".
На бележката й, залепена на стъклото се четеше: Ръцете ми не светеха като елха. Светна отстрани. Това идва от листа, на който писах показания. По време на заседанието това бе потвърдено и от адвоката й Марин Марковски, който каза, че при осветяването с ултравиолетовата лампа са светнали само носът, дясната длан и безименният пръст на клиентката. Според Марковски това не е доказателство, че тя е броила белязаните банкноти. По подобен неубедителен начин е "светнала" и заместничката й Биляна Петрова.
Другият много спорен момент бе свързан с основното веществено доказателство - белязаните банкноти. Според адвоката на Петко Дюлгеров - Марияна Тодорова, 70 000 евро са били върнати още на другия ден след акцията - 17 април, на инвеститора, подал сигнал срещу Иванчева. Оказа се, че това е Александър Ваклин, изп. директор и един от собствениците на "Ваклин груп". Вчера Ваклин отрече пред "Капитал" да се е оплаквал от Иванчева, но поздрави задочно онзи, който го е сторил. "Сега" се опита да се свърже с Ваклин, но контакт не бе осъществен. Освен голям строителен предприемач Ваклин е и в ръководството на партия "Нова алтернатива" на бившия министър Николай Цонев. Цонев осъди държавата за акцията "Абсолютен престъпник", по която съдът го оправда впоследствие. Защитата откри странни хронологични несъответствия как Ваклин е дал парите за подкупа. На 2 април той е дал парите на следовател, а едва 11 дни по-късно дава показания, че е изнудван за пари от Иванчева. До онзи момент се е оплаквал само от забавяне на доументите му за строеж. Прокуратурата остави без обяснение защо гл.секретар на КНКОНПИ е върнал 70 000 евро на Ваклин на 17 април, което е грубо нарушение и на практика основното веществено доказателство е опропастено.
"Има документ, че с протокол свидетел, който е член на комисията е върнал парите на свидетеля на Ваклин", каза адвокат Тодорова. По думите й на нейния клиент е обещано, че ако даде определени показания, ще бъде освободен. "Както виждате не се е случило", коментира тя.
"Светналите ръце като коледна елха е мечтата на прокуратурата за весела и хубава Нова година, но това няма отношение към фактите по делото", каза Марин Марковски.
"С действията си, изнудвайки строителен предприемач, кметът на район "Младост" Десислава Иванчева е навредила на имиджа на страната в Европейския съюз по време на европредседателството. Тъй като е допринесла за схващането, че България е най-корумпираната страна членка." Това заяви прокурор Илиян Рангелов, един от наблюдаващите обвинители по разследването срещу Иванчева, заместникът й Биляна Петрова и Петко Дюлгеров.