Миньори излизат на протест пред Министерския съвет днес. Те настояват за 15% увеличение на цената на въглищата, добивани в "Мини Марица-изток", което да подобри финансовото и техническото състояние на дружеството. Според миньорските синдикати мярката нямало да се отрази чувствително на цените на тока, но пък щяла да даде възможност за спешна модернизация на съоръженията в Маришкия басейн.
Темата беше обсъдена в петък и с ресорния министър Теменужка Петкова. Според нея обаче искането за 15% поскъпване на въглищата ще вдигне цената на тока за бита и бизнеса с 2%. Освен това поскъпването на суровината ще утежни състоянието на държавната ТЕЦ 2. Петкова посочи, че мините нямат финансови затруднения - заплати и социални придобивки се изплащали навреме, навреме се извършвали и инвестициите. Очакванията са "Мини Марица-изток" да реализират печалба от поне 7 млн. лв. за 2017 г. Повишаване на цените на тока между 5 и 16% вече поискаха трите големи ЕРП-та.
Повишаването на цената на въглищата от "Мини Марица-изток" ще натежи и на НЕК. Причината е, че по силата на дългосрочните договори с двете т.нар. американски централи в Маришкия басейн - "КонтурГлобал" и AES "Гълъбово", промяната в цената на въглищата се поема от държавната енергийна компания.
"Нашата централа нито печели, нито губи от увеличението на цената на въглищата", заяви директорът на "КонтурГлобал" Красимир Ненов пред БНР. Той отрече печалбата на двете централи да е гарантирана, нито пък, че техните цени са най-високите. Те били съизмерими с цените на другите нови централи в Европа и отразявали привлечените частни инвестиции, тъй като за изграждането им не е имало държавна помощ.
Иван Цанков, който ръководи AES "Гълъбово", пък бе категоричен, че маржът на печалбата за неговата централа далеч не е 50%, а 5% спрямо активите и направените инвестиции. Т.нар. американски централи са стратегически активи, които гарантират енергийната сигурност на България, посочи още Цанков. Според него дългосрочните договори са стандартен инструмент в енергийния сектор.