Двойният стандарт при храните от един и същ производител, продавани на българския пазар и в по-развитите страни от ЕС, води до значителни разлики в цените и качеството. Близо 50% от изследваните храни, предлагани у нас, са по-скъпи в сравнение с тези на европейския пазар. При 25% от продуктите са открити разлики в етикетите.Това показват резултатите от третото изследване за наличие на "двоен стандарт", представени от Министерството на земеделието. Едни от най-съществените разлики по отношение на цените са при детските храни и макаронените изделия.
Изследването обхваща няколко сравнителни показателя - етикети и външни белези на продукта, лабораторни анализи, сравнение по цени. Взети са общо 106 проби от 53 храни и напитки, предлагани от една и съща търговска марка в България и в избрани държави - членки на ЕС - Германия, Австрия, Италия и Чехия.
Млечен шоколад, който се предлага у нас, например е с по-ниска масленост и по-ниско съдържание на какао. Млякото за малки деца е с по-високо съдържание на палмово масло в българския аналог за сметка на по-малко съдържание на мляко на прах. Продуктът от България не съдържа млечна суроватка на прах и е с по-ниско съдържание на микроелементи и витамини, сочат резултатите от изследването. При сиренето и моцарелата са установени разлики в цвета и вкуса, но и в грамажа. Продуктите в България са с по-малко количество моцарела и сирене в опаковката за сметка на саламурата.
Безалкохолните напитки показват разлики в състава, степента на газираност, вкуса и енергийната стойност. Сравнение на етикетите на напитка с вкус на портокал показва, че плодовото съдържание варира от 5% в България и Унгария до 12% в Италия. В Италия, Белгия, Германия и Австрия продуктът съдържа захар, а в България, Унгария и Испания - фруктозо-глюкозен сироп.
Още по-големи разлики има при цените. За едно и също детско пюре от зеленчуци, пиле и ориз, предлагано у нас и Германия, разликата е 35% по-висока цена за българския пазар, съобщи министърът за земеделието Румен Порожанов вчера пред Би Ти Ви. Най-фрапиращата разлика е установена при популярна паста в Италия, която се смята за луксозен продукт в България - разликата е 166% по-висока цена българския пазар. Порожанов обясни, че някои от сравняваните продукти се произвеждат за западноевропейския пазар в Германия или Италия, докато българският аналог се произвежда например в Унгария. Въпреки това има случаи, когато двата сравнявани продукта са от Германия, но отново са открити разлики.
ПРАВИЛА
Министерството на земеделието, храните и горите предлага проект за промяна на наредбата за хигиената на храните. Текстовете, публикувани за обществено обсъждане, гласят, че в един и същи обект не може да се произвеждат, преопаковат и разфасоват млечни продукти и имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко. Това ще се прилага само за продукти, произведени на територията на България. Фирмите ще трябва да разделят производството в срок от един месец след обнародването на наредбата в "Държавен вестник".
|
|