:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 102
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Двойният стандарт проличава най-вече при детските храни

Със 166% по-скъпо се продава у нас италианска паста
Снимка: Архив СЕГА
.
Двойният стандарт при храните от един и същ производител, продавани на българския пазар и в по-развитите страни от ЕС, води до значителни разлики в цените и качеството. Близо 50% от изследваните храни, предлагани у нас, са по-скъпи в сравнение с тези на европейския пазар. При 25% от продуктите са открити разлики в етикетите.Това показват резултатите от третото изследване за наличие на "двоен стандарт", представени от Министерството на земеделието. Едни от най-съществените разлики по отношение на цените са при детските храни и макаронените изделия.

Изследването обхваща няколко сравнителни показателя - етикети и външни белези на продукта, лабораторни анализи, сравнение по цени. Взети са общо 106 проби от 53 храни и напитки, предлагани от една и съща търговска марка в България и в избрани държави - членки на ЕС - Германия, Австрия, Италия и Чехия.

Млечен шоколад, който се предлага у нас, например е с по-ниска масленост и по-ниско съдържание на какао. Млякото за малки деца е с по-високо съдържание на палмово масло в българския аналог за сметка на по-малко съдържание на мляко на прах. Продуктът от България не съдържа млечна суроватка на прах и е с по-ниско съдържание на микроелементи и витамини, сочат резултатите от изследването. При сиренето и моцарелата са установени разлики в цвета и вкуса, но и в грамажа. Продуктите в България са с по-малко количество моцарела и сирене в опаковката за сметка на саламурата.

Безалкохолните напитки показват разлики в състава, степента на газираност, вкуса и енергийната стойност. Сравнение на етикетите на напитка с вкус на портокал показва, че плодовото съдържание варира от 5% в България и Унгария до 12% в Италия. В Италия, Белгия, Германия и Австрия продуктът съдържа захар, а в България, Унгария и Испания - фруктозо-глюкозен сироп.

Още по-големи разлики има при цените. За едно и също детско пюре от зеленчуци, пиле и ориз, предлагано у нас и Германия, разликата е 35% по-висока цена за българския пазар, съобщи министърът за земеделието Румен Порожанов вчера пред Би Ти Ви. Най-фрапиращата разлика е установена при популярна паста в Италия, която се смята за луксозен продукт в България - разликата е 166% по-висока цена българския пазар. Порожанов обясни, че някои от сравняваните продукти се произвеждат за западноевропейския пазар в Германия или Италия, докато българският аналог се произвежда например в Унгария. Въпреки това има случаи, когато двата сравнявани продукта са от Германия, но отново са открити разлики.



ПРАВИЛА

Министерството на земеделието, храните и горите предлага проект за промяна на наредбата за хигиената на храните. Текстовете, публикувани за обществено обсъждане, гласят, че в един и същи обект не може да се произвеждат, преопаковат и разфасоват млечни продукти и имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко. Това ще се прилага само за продукти, произведени на територията на България. Фирмите ще трябва да разделят производството в срок от един месец след обнародването на наредбата в "Държавен вестник".

3
1174
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
23 Април 2018 20:37
ха напишете нещо и за двойния стандарт при евросредствата по линия на т.нар. обща селскостопанска политика! За френските пейзани и немските (не съм учил немски, не знам думата) по щедри субсидии, за нашенските аграри - съвсем постни "дробчета"!
24 Април 2018 09:25
То бива идиотски изследвания и заглавия, ама чак пък толкоз.

Първо, много ясно, че италианската паста, която се произвежда в Италия и присъства в менюто на 60 милиона италианци почти всеки ден (смятайте за какво потребление става въпрос), ще е по-евтина в Италия, отколкото в България, където се консумира от шепа хора в големите градове. Някой що не вземе да ни информира колко струва българското сирене в Англия? Ай нека подскажа - заповядайте сирене Маджаров за 25 лв/кг. http://www.bulgarianfood.co.uk/product/231013/%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5-%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%B1%D0%B4%D1%81-pvc-900-%D0%B3.html

Второ, какво точно значи фразата "близо 50% от храните са по-скъпи в България отколкото на Европейския пазар". Кой европейски пазар? Целият? Португалия? Швеция? Полша? Каква е методологията? Ако се намери само една страна, в която даден продукт е по-евтин, тогава броим ли, че в "Европа е по-евтино"?

Трето, защо умишлено се гледат само международни вериги? За да се внушава, че едва ли не е по-евтино в чужбина? Нормално е Лидл, който има сигурно няколко хиляди магазина в Германия, да продава много неща по-евтино там спрямо България, където има няколко десетки магазина и реално икономиите от мащаба в Германия са непостижими за нашия пазар.







24 Април 2018 09:52
Статия, по тази тема, която не съдържа истински имена на доставчици, фирми, марки и собственици, не си струва да се чете.
Общите приказки не вършат работа, те пълнят вестникарски колонки, но ефектът е нула.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД