Намаляне на броя и обема на рекламите, както и преместваемите търговски обекти, двойно по-скъпи наеми за собствениците на заведения с маси отвън и още куп нови правила по отношение на вида на градската среда в София предвижда проект за изменение и допълнение на наредбата за преместваемите обекти и рекламната дейност в Столичната община, внесен от главния архитект на София Здравко Здравков и съветници. Вчера промените бяха приети от комисията по околна среда.
Според докладчиците действащата в момента наредба позволява "твърде голяма наситеност на средата с преместваеми, рекламни и информационни елементи", което води до "визуалното замърсяване" в някои части на града. Те предлагат нови технически норми, които увеличават разстоянието между рекламните и информационни елементи, унифицират размерите и "създават допълнителна защита на историческия център".
Според новите правила рекламите по покривите на сградите на най-централните места в София - пл. "Народно събрание", пл. "Св. Неделя" и Ларгото ще изчезнат. Рекламни елементи над 12 кв.м вече ще се съгласуват предварително от Столичния общински съвет, а в I и II зона ще се произнасят и районните кметове. Общинските съветници искат да ограничат и брандирането върху прозорците и витража на търговски обекти, разположени на партерните етажи на по-големите улици, като промяната е рекламата да обхваща не повече от една пета от площта им. Наредбата предвижда и правила при светещата реклама - изображенията на дигиталните рекламни и инфомарционните елементи, които са статични, да не се сменят по-често от 8 секунди. Рекламните елементи няма да могат да излъчват видео или анимация, мигащи или движещи се светлини, когато се намират на открито. Въвежда се и забрана за използването на устройства за озвучаване на рекламни и информационни елементи. Според новите правила разрешението за поставяне на рекламите ще трае 5 години, а не 10, както е сега.
Правила са предвидени и за зимните градини пред заведенията - те трябва да се поставят само пред лицевата им страна, а пространството, което заемат, да е пропорционално на самото заведение. Заведенията пък ще градят подиуми за масите си отвън само при денивелация над 10%. Специални технически изисквания ще има и за вида и цвета на тентите и чадърите на зимните градини. Те все още не са ясни, но идеята е обликът им да е еднакъв. Заведенията с маси на открито ще плащат два пъти по-висока такса за ползване на общинската площ.
Ограничение се предвижда и за площта на мобилните съоръжения за търговия, които най-много се срещат в парковете. Те могат да заемат 3 вместо 5 квадратни метра например. Промените в наредбата не допускат поставянето на преместваеми обекти - хладилни витрини, сергии и др., в първа зона на центъра - участъка между бул. "Цар Освободител", бул. "Васил Левски", ул. "Екзарх Йосиф", ул. "Позитано", "Лавеле" и площадите "Света Неделя", "Народно събрание", "Орлов мост" и "Паметник Васил Левски". Поставянето и премахването на рекламни елементи или преместваеми обекти върху общинска собственост се предлага да се извършва от общинско дружество или фирма, избрана по ЗОП.
До 11 май наредбата е на сайта на общината. Дотогава ще се събират предложения и становища на заинтересованите от нея страни. След това тя отново ще бъде разглеждана в комисии.
ЗАБЕЛЕЖКИ
Общинският съветник от "Група 5" Иван Велков смята, че редуцирането на рекламата по заведенията ще накара рекламодателите да потърсят други канали за продукцията си - например возилата на градския транспорт и такситата. "Да чистим наред, ако чистим. Да сме принципни по всички направления", призова той. Арх. Здравков призна, че не е мислено по този въпрос, но обеща да му бъде обърнато внимание.
"След 17:30 ч., като спре да работи Столичният инспекторат, парковете се пълнят с амбулантни търговци. Как ще се процедира с тях тогава?", попита общинският съветник Радослав Абрашев от СДС. Колегата му от БСП Иван Таков предложи в случая да се помисли за общинска полиция. Сергии с плодове изникват след работно време и на далеч по-централни кръстовища и площади.
|
|