![]() |
Въпреки споровете в последния месец и половина депутатите приеха единодушно доклада за работата на комисията за ЧЕЗ. На преден план: председателят Жельо Бойчев на едно от заседанията на комисията. |
Комисията препоръчва да се направи "задълбочен анализ" на резултатите от приватизацията на ЕРП-тата у нас. Друга препоръка е правителството да предложи критерии, според които енергийният регулатор да контролира сделки като тази за ЧЕЗ. Отделно службите за сигурност също ще трябва да направят анализ - за действията си, свързани с планираната продажба на ЧЕЗ и "качественото информиране на изпълнителната власт".
Освен това депутатите "препоръчват" на държавната Българската банка за развитие (ББР) да предостави на парламента кореспонденцията си с "Инерком" по повод на сделката с ЧЕЗ. А от БНБ се очаква информация кои банки ще участват във финансирането. Срокове за изпълнение на препоръките няма. Всъщност още когато избухна новината за участието на Върбакова в мащабната придобивка, стана ясно, че информацията за финансирането е "чувствителна" информация и че преди да има договор, няма как да е сигурно откъде ще дойдат парите за плащането.
Шефът на анкетната комисия Жельо Бойчев (БСП) обаче се оказа разочарован, че разследването не е стигнало доникъде. "Крайно неуважително е на Народното събрание да бъде отказвана информация или това да бъде мотивирано с професионална тайна. Оказва се, че всички други могат да ползват тази информация, а ние - не. Не може една банка да казва, а другата да отказва информация", възмути се Бойчев от БСП. Преди дни той се оплака, че депутатите не са получили информация за участието в сделката на ББР и на "Уникредит", които отказали отговор с мотив, че става въпрос за "професионална тайна". Само от Първа инвестиционна банка (ПИБ) съобщили, че са заявили интерес за участие в сделката. Става въпрос за 80 млн. евро, въпреки че неотдавна и ПИБ, и самата Гинка Върбакова, която е собственик на "Инерком", отрекоха, че ПИБ ще финансира част от покупката.
САМОКРИТИКА
Според Бойчев целите на комисията са изпълнени частично, тъй като имало определени слабости в законодателството и в отговорността на институциите. "Не съм удовлетворен от това, че ние не изпълнихме някои от големите очаквания, които имаше към комисията - а именно да дадем отговора на въпроса кой по същество и с какви средства купува активите на ЧЕЗ в България", призна Бойчев.