:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,634,261
Активни 52
Страници 2,947
За един ден 1,302,066

Кабинетът размрази по спешност АЕЦ "Белене"

"Раздвижване" на площадката на Втора атомна можело да има около 2020 г.
СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Проектът или ще бъде реализиран като пазарен, или няма да бъде реализиран, зарече се вицепремиерът Томислав Дончев (вляво).
Точно три дни след като премиерът обяви, че кабинетът ще внесе в парламента предложение за рестарт на проекта АЕЦ "Белене", това вече е факт. Вчера правителството реши мораториумът върху строителството на Втора атомна, наложен през 2012 г., при първото правителство на Борисов, да бъде вдигнат. Причината за изваждането на проекта от фризера е, че тези дни представители на Китайската национална ядрена корпорация обявиха, че се интересуват от "Белене".

Процедурата, свързана с избор на стратегически инвеститор, трябва да бъде обявена до края на годината, ако Народното събрание даде мандат за това. И вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че не се предвижда държавна гаранция за проекта или пък ангажимент за изкупуване на произведения ток. "Ще имаме вариант да избираме между най-доброто предложение, ако има примерно 4-5 компании, проявяващи интерес. Нелепо е това решение днес да бъде вкарвано в координатната система на някакви геополитически емоции. Имаме български реактори, които са българска собственост, и сме длъжни да намерим най-доброто решение", коментира и вицепремиерът Томислав Дончев. По думите му в решението за размразяване на проекта нямало никакви политически нюанси и то не е насочено към нито един сектор от енергетиката - нито срещу въглищните централи, нито срещу ВЕИ-тата.

"Ако пазарът реагира, ако покаже, че десетилетия напред една нова мощност има бъдеще, то тя ще бъде изградена. Проектът или ще бъде реализиран като пазарен, или няма да бъде реализиран", увери Томислав Дончев. Той разясни, че пазарен означава без държавна гаранция. "Ако държавата, заедно със стратегическия инвеститор, който предложи добрите условия, успее да изгради това съоръжение, ще продава електроенергията на този пазар", добави той. Дончев дори даде и конкретен срок - при добро стечение на обстоятелствата "раздвижване" на площадката на Втора атомна би могло да има около 2020 година. Това донякъде съвпада с прогнозата на министъра на енергетиката. В края на миналата година Теменужка Петкова коментира, че ако изграждането на централата започне през 2019 г., след 10 години вече може да имаме работещи реактори.

Решението на правителството отприщи серия от коментари "за" и "против". Според един от защитниците на проекта - Явор Куюмджиев (БСП) това е единственият подобен проект в Европа, който има всички необходими разрешителни, включително и от Европейската комисия. "А от чисто енергийна гледна точка на всички хора е ясно, че през следващите десетилетия потреблението на електроенергия ще се увеличава многократно. Затова и АЕЦ "Белене" трябва да стане факт", подчерта той пред БНТ. На другия полюс е енергийният експерт Георги Касчиев, който не е съгласен, че България има нужда от нови мощности. Пред БНТ във вторник той добави, че проекти за 90 реактора са били спрени, тъй като се очаква да бъдат неефективни.
3
1547
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
16 Май 2018 22:13
А какво ще настъпи при едно своеобразно застрахователно
събитие например земетресение, което би засегнало бъдещата централа. Пораженията върху страната и съседите , частни ли ще бъдат и ако фирмата е куха или с недостатъчно доверие и финанси кой ? ще плаща.
17 Май 2018 09:05
"през следващите десетилетия потреблението на електроенергия ще се увеличава многократно" - пълни глупости. Непрекъснато обясняват, че населението намалява, а потреблението на електроенергия ще се увеличава многократно. Всички нови техники използват все по малко енергия, а скоро всеки ще си има панел на покрива да си произвежда ток.
17 Май 2018 11:36
Всички нови техники използват все по малко енергия, а скоро всеки ще си има панел на покрива да си произвежда ток.


Това кога ?
Аз пък виждам, че все по-вероятно е всеки да се метне върху електромобил, да спре да мъкне дърва и кюмюр като идиот, да пусне климатиците зиме и най-вече лете.
Икономиката, за добро или за лошо, си расте с 4 % на година - не съм чул някой да инвестира в мелници караджейки, или в тепавици на водно колело !
Е ???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД