![]() |
Проектът или ще бъде реализиран като пазарен, или няма да бъде реализиран, зарече се вицепремиерът Томислав Дончев (вляво). |
Процедурата, свързана с избор на стратегически инвеститор, трябва да бъде обявена до края на годината, ако Народното събрание даде мандат за това. И вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че не се предвижда държавна гаранция за проекта или пък ангажимент за изкупуване на произведения ток. "Ще имаме вариант да избираме между най-доброто предложение, ако има примерно 4-5 компании, проявяващи интерес. Нелепо е това решение днес да бъде вкарвано в координатната система на някакви геополитически емоции. Имаме български реактори, които са българска собственост, и сме длъжни да намерим най-доброто решение", коментира и вицепремиерът Томислав Дончев. По думите му в решението за размразяване на проекта нямало никакви политически нюанси и то не е насочено към нито един сектор от енергетиката - нито срещу въглищните централи, нито срещу ВЕИ-тата.
"Ако пазарът реагира, ако покаже, че десетилетия напред една нова мощност има бъдеще, то тя ще бъде изградена. Проектът или ще бъде реализиран като пазарен, или няма да бъде реализиран", увери Томислав Дончев. Той разясни, че пазарен означава без държавна гаранция. "Ако държавата, заедно със стратегическия инвеститор, който предложи добрите условия, успее да изгради това съоръжение, ще продава електроенергията на този пазар", добави той. Дончев дори даде и конкретен срок - при добро стечение на обстоятелствата "раздвижване" на площадката на Втора атомна би могло да има около 2020 година. Това донякъде съвпада с прогнозата на министъра на енергетиката. В края на миналата година Теменужка Петкова коментира, че ако изграждането на централата започне през 2019 г., след 10 години вече може да имаме работещи реактори.
Решението на правителството отприщи серия от коментари "за" и "против". Според един от защитниците на проекта - Явор Куюмджиев (БСП) това е единственият подобен проект в Европа, който има всички необходими разрешителни, включително и от Европейската комисия. "А от чисто енергийна гледна точка на всички хора е ясно, че през следващите десетилетия потреблението на електроенергия ще се увеличава многократно. Затова и АЕЦ "Белене" трябва да стане факт", подчерта той пред БНТ. На другия полюс е енергийният експерт Георги Касчиев, който не е съгласен, че България има нужда от нови мощности. Пред БНТ във вторник той добави, че проекти за 90 реактора са били спрени, тъй като се очаква да бъдат неефективни.