Военният министър успя да прокара трите проекта за модернизация на армията през правителството. Той се заричаше, че ще подаде оставка, ако не минат. |
Проблемът с ДДС-то лъсна покрай конкурса за два патрулни кораба. По него се отказаха всички чужди фирми и накрая се оказа, че е останала само една българска фирма и тя печели. Точно ден преди правителството да обяви за приключен конкурса, и тя се отказа, като разбра, че цената се намалява със 164 млн. лв. Тогава военният министър Красимир Каракачанов обяви, че има три решения - или промяна на закона и отпадане на данъка за военните сделки, или свиване на проектите, или добавяне на още пари. Очевидно правителството избра третия вариант и увеличи сумата с 500 млн. лв. само за самолетите и бронираните машини. Предстои да бъде пуснат и проектът за военните кораби, който бе предвиден да струва 820 млн. лв., но с ДДС и той ще стане близо милиард - 984 млн. лв. Така трите военни проекта ще достигнат 4.2 млрд. лв.
В сряда правителството прие решение, с което предлага на Народното събрание да се купят 150 броя бронирана бойна и специална техника за три батальонни бойни групи, системи и допълнително оборудване, както и да се обучи съставът. Времето за реализация е 12 г., а прогнозната стойност е в размер на 1.464 млрд. лв. с ДДС. Първите 9 г. ще се плащат по 100 млн. лв. на година, а последните три години от 150 до 180 млн. лв.
Другият проект е за купуване на 16 самолета на два етапа. През първия, който е финансово осигурен с 1.8 млрд. лв. с ДДС, е предвидено да се придобият не по-малко от 8 изтребителя, средствата за наземно обслужване, за обучение, логистична поддръжка за 3 г. и въоръжението. Каракачанов обяви, че 6 фирми са проявили интерес, а оферти ще се приемат както за нови самолети, така и за употребявани.
РИСК
Армията е в състояние да изпълнява задачите си, но със затруднения и повишен риск. Това е записано в одобрения от правителството годишен доклад за състоянието на отбраната. Основните проблеми са незаетите 20% от щатните длъжности, и то главно в Сухопътните войски, недостатъчното ресурсно осигуряване, затрудненията по поддържането и развитието на отбранителните способности. МО щяло да работи и за реализация на разчетите в приетия Национален план за увеличаване на бюджета за отбрана на 2% от БВП до 2024 г., окомплектоване на доброволния резерв; изграждане на способности за киберотбрана и др.