През първото тримесечие на 2018 г. социалното неравенство в страната се е задълбочило. Налице е икономически подем, който не облагодетелства всички, а това засилва вътрешните различия между населението в регионите. Ако в Югозападния район, където е София, доходите почти достигат необходимата за нормална издръжка сума, то в Северозападния те са едва 70.6% от нужното. Това сочи изследване на Института за синдикални и социални изследвания на КНСБ за първото тримесечие на годината. Според него, за да живее нормално едно четиричленно семейство с две деца, и двамата родители трябва да получава две месечни заплати, не по-ниски от 1506 лв. бруто, или общо 2340 лв. нето.
В изследването са цитирани данни на Евростат, които са допълнителен аргумент за това твърдение. Най-богатите 20% от населението получават средно 8.2 пъти повече от най-бедните 20%. Само година преди това разликата в доходите им е била 7.7 пъти, а през 2012 г. - 6.6 пъти. Следователно настоящият растеж на доходите не се разпределя равномерно, а по-скоро се концентрира в най-високите подоходни групи, отбелязват експертите.
Едва 26% от домакинствата в страната разполагат с нужните за нормален живот доходи. В секторите с по-високи доходи възнагражденията се повишават още. Под прага на издръжката обаче живеят 73.3% от домакинствата. Все пак делът на бедните намалява, тъй като през 2008 г. под нужния минимум са били 88 на сто от всички.
В София издръжката за живота е по-висока от средната за страната вследствие от по-високия стандарт. За нормален живот на едно лице от четиричленно семейство през първото тримесечие са били необходими 763.80 лв., или 30.5% повече от средното за страната, което прави необходим бюджет от 3055 лв. на стандартно четиричленно домакинство. Затова пък заплатите в столицата са около два пъти по-високи от тези в страната. Средната работна заплата в София е 1456 лв., а във Видин е 710 лв.
С увеличението на минималната заплата, която от началото на годината е 510 лв., се е увеличил и броят на полагащите труд срещу минималното за страната заплащане. В края на март те са 470 хил., или 20.3% от всички наети лица.
КЪДЕ СМЕ НИЕ
България е държавата с най-ниски доходи от труд в ЕС, но в същото време средните нива на заплащане са по-скоро близки до шестте страни от Западните Балкани - кандидатки за членство. За да се доближим до другите страни от ЕС, средногодишният номинален ръст на заплатите трябва да е 11-12%, сочи още изследването.
