Ракетата, която свали малайзийския пътнически самолет по време на бойните действия над Източна Украйна през 2014 г., е принадлежала на руска военна бригада, обявиха международните разследващи, цитирани от Би Би Си. За първи път разследващият екип, който е воден от холандски експерти, обявява, че ракетата е изстреляна от руско военно формирование, разположено в град Курск. При тежкия инцидент загинаха всички 298 души на борда на сваления самолет "Боинг 777", след като машината бе уцелена с ракета "Бук". Русия официално обяви, че нейни военни формирования не са стреляли по самолета. Разследващите обаче са на друго мнение. "Всички транспортни машини в конвоя, който е пренасял ракетата, са били част от руската армия", казва холандският експерт Вилберт Паулисен, който участва в международния разследващ екип. Военният конвой е бил част 53-та бригада на руските въоръжени сили. Паулисен представи неокончателните резултати от разследването за свалянето на малайзийски самолет, изпълняващ полет МН17. На пресконференцията холандският прокурор Фред Вестербеке каза, че има съществен напредък в разследването, но още не може да се каже кой и защо е свалил самолета. Заподозрени във връзка с катастрофата са няколко десетки души, каза прокурорът.
Пред октомври 2015 г. разследващите обявиха, че самолетът е бил ударен от произведена в Русия ракета "Бук". Екипът е съставен от експерти от Холандия, Австралия, Белгия, Малайзия и Украйна. Година по-късно разследващите потвърдиха този извод в предварителния си доклад. Тогава говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че Русия не приема като окончателна истина това, което казват разследващите. "Обзалагам се, че вие не сте видели нито едно доказателство", каза тогава Песков. Русия отрича от самото начало на трагедията да е замесена в свалянето на самолета. От самопровъзгласената в Украйна проруска Донецка народна република (ДНР) за пореден път вчера отрекоха на тяхна територия да е имало руска военна установка "Бук".
Русия не признава нито едно от досегашните заключения, защото не е допусната до разследването. Когато Съветът за национална сигурност на Холандия, разследващ причините за гибелта на холандски граждани в катастрофата, посочи употребата на ракетен комплекс руско производство, от външното министерство в Москва казаха, че това е опит за предубедено заключение. Концернът "Алмаз-Антей", производител на комплексите "Бук", също опитва да опровергае версията за пряко участие на руската армия. През 2015 г. държавната компания проведе експерименти, при които взривяваше челната част на самолети "Боинг", за да докаже, че пораженията върху отломките от полет МН17 са различни.
Много вероятно е следствието да е поредния фейк нюз по случай световното по футбол. Схемата е шита с бели конци.
http://rusnext.ru/news/1527188806