Злонамерени атаки, клевети и фалшиви новини уронват престижа на бизнеса и дори могат да причинят фалит, а държавата не показва особена съпричастност към проблема. Това става ясно от допитване, проведено от социологическата агенция "Галъп Интернешънъл" сред собственици, управители и мениджъри на български фирми в началото на май.
Две трети смятат, че несправедливите целенасочени атаки, уронващи престижа им на работа, са чест случай, а 55% от анкетираните могат да посочат конкретни примери за нечестни медийни нападки. 18% споделят, че са станали жертва на фалшиви новини, а цели 80% от участвалите в допитването казват, че не са доволни от защитата, която им дава към момента държавата, сочи БГНЕС.
Сега засегнатите фирми трябва да доказват щети, ако искат компенсация в съда за уронване на престижа. Ако обаче няма видими последици, те няма как да потърсят отговорност от автора на невярната информация, довела до спад на доверието в тях. До края на годината държавата трябва да направи промяна в Закона за задълженията и договорите, която да уреди правата на набедената компания и санкциите срещу всеки, който е накърнил незаслужено реномето й, коментира адвокат Емил Василев пред БГНЕС.
Според анкетата на "Галъп" повечето бизнесмени смятат, че глобата за автори на фалшиви новини трябва да е до 10 000 лева. Има и предложения размерът на санкцията да се изчислява в процент от оборота на фирмата или според размера на причинените щети.
Важното е - какво разбират под КЛЕВЕТИ.
Да действат като банките - мигар някой смее да ги спомене вече?
------
Блогът на Генек