Национална кампания на омбудсмана Мая Манолова срещу таксите в предучилищните групи, подкрепена от родители и неправителствени организации, ще стартира знаково на 1 юни - Деня на детето. Акцията е насочена най-вече към тези общини, които продължават да събират такси за отглеждането и обучението на децата в предучилищна възраст, въпреки че по закон не трябва да го правят. Омбудсманът обаче отива и по-далеч - тя настоява родителите на 5- и 6-годишните да бъдат освободени и от таксата за храна, т.е да не плащат никакви такси.
"Макар да има законов текст, който да казва, че предучилищното обучение е задължително, особено за 5- и 6-годишните и съответно е безплатно, има множество общински съвети в България, които са въвели такси. Месечните вноски се явяват препятствие пред много български деца да посещават забавачки", коментира Мая Манолова. Тя се позова на статистика, според която децата, които са ходили в детска градина и са били обхванати от системата на предучилищното образование, много по-трудно отпадат от училище. "Ако приемем, че отпадането на децата от училище е един от основните проблеми, които стоят пред България, сме длъжни да подкрепим родителите с безплатни форми на предучилищно образование", категорична бе Манолова.
Според училищния закон предучилищното образование започва от 5-годишна възраст и е задължително и безплатно за всички деца. Т.е. всички 5- и 6-годишни не би трябвало да плащат такси за отглеждане и възпитание. Родителите им дължат такси само за дейностите по храненето им. В закона за държавния бюджет за 2018 г., с който се промени и законът за местните данъци и такси, изрично бе записано, че общините могат да събират такси за предучилищното образование само за храна за децата. Масово обаче тази законова разпоредба не се спазва и в редица детски градини няма диференцирани такси - по-ниски за децата в предучилищна възраст и по-високи за тези от 2 до 4 г. В София например масово таксата за забавачка е 60 лв., без значение на колко години е детето.
Анализ на центъра за междуетнически диалог "Амалипе" от края на 2017 г. показа, че 12 от 204 общини (за които просветното министерство е предоставило данни) не събират никакви такси за децата, а 13 общини са освободили от всякакви такси децата на 5 и 6 г. (това са 13% от общините, за които има данни, като в тях учат под 5.4% от децата). Родителите на останалите 94.5% от децата в детските градини плащат такси, като размерът, определен от съответния общински съвет, варира от символичните 10 лв. (в община Антоново) до 60 лв. (например Столичната община). 58 общини са намалили таксата за 5- и 6-годишните, но 121 общини изобщо не са направили такова намаление.
Деян Колев от "Амалипе" коментира пред "Сега", че картината към момента е леко променена, но МОН не е събирало нови данни, актуални за т.г. Той даде пример с три общини, които последните месеци са отменили изцяло таксите за детска градина за всички деца - Девня, Смядово и Ветово. Има обаче и обратни примери - в Шумен е нямало такса за 5- и 6-годишните, но през декември м.г. тя е върната частично. Според Колев би трябвало да се върви към изцяло безплатно обучение за 5-6-годишните. По негови разчети на година ще са нужни по 30 млн. лв., които да обезпечат храната на децата.
ИЗХРАНВАНЕ
Преди дни от Националното сдружение на общините обясниха пред БНР, че изхранването на децата трябва да се покрие по някакъв начин. "И този начин до момента е с такси", коментира Теодора Дечева от НСОРБ. Остава обаче въпросът защо в такъв случай в редица детски градини продължава да няма разлика между крайната такса за децата от 2 до 4 г. и за тези между 5 и 6 г. От Столичната община например излязоха с аргумента, че таксата не е намалена заради по-доброто качеството на храната. "Нали желанието е децата да се хранят с качествена храна", коментираха лаконично оттам.
Без вкарване на циганчетата в децките градини за интеграция на циганите не може да се говори.
На тази жена паметник трябва да й вдигнат.