За пореден път в опит да спре злоупотреби и преразходи здравната каса наказа не злоупотребяващите, а пациентите. За да ограничи постоянно растящите разходи за скъпа биологична терапия, НЗОК ще принуди хора с ревматологични заболявания от страната да пътуват до София, за да им бъдат отпуснати лекарствата.
В края на миналата седмица НЗОК утвърди нови изисквания при издаване на протоколи за скъпо медикаментозно лечение. Тепърва пациенти с псориазис, ревматоиден артрит и др., които се нуждаят от биологична терапия, ще трябва да се явяват пред специална комисия в София, която да има крайното решение дали да се отпуснат или не медикаментите на всеки един от болните. Пред комисията ще се явяват както хора, на които за пръв път се отпуска такава терапия, така и тези, които вече имат одобрение, но трябва да им се промени дозата или конкретният препарат от лечението. Според касата промяната има за цел "избора на най-добрия терапевтичен подход за конкретния пациент при индивидуалната оценка на състоянието му от водещи специалисти в областта на заболяванията". Промяната се налага и защото това е скъпо лечение, което се назначава по строги критерии и има много странични ефекти, допълниха от касата.
Досега имаше 4 комисии - две в София и по една в Плевен и Стара Загора, т.е. пациентите отново пътуваха, но не толкова. Според неправителствени организации много хора ще бъдат възпрепятствани да пътуват, от което ще пострада и лечението им. Данните на НПО са, че 100 души месечно са новодиагностицираните пациенти, на които се назначават подобни медикаменти, а общо засегнатите ще са над 7000.
Лечението на един пациент с биологична терапия възлиза месечно между 1600 лв. и 2000. Данните на касата показват постоянен ръст както на получаващите лечението, така и на разходите. За 2016 г. пациентите с псориазис и артрит на биологична терапия са били 5500, а през 2017-а са вече 6400. За това лечение през 2016 г. касата е платила 77 млн. лв., а през м.г. парите са вече 86.7 млн. лв.
ОТКРИТИЯ
"Корупцията я правят докторите, които управляват, ако има такава, или здравната каса. Почти всяка седмица има операции на службите, на прокуратурата по тези хора", заяви премиерът Бойко Борисов, който откри ремонтирани клиники в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. "Как може при такова огромно финансиране да говорим, че няма пари за здравеопазване, това е грехота", коментира още той и припомни, че за 10 г. сумата за здравеопазване е била 1 млрд. лв., а в последните години те са около 4 милиарда, през настоящата достигат 4.7 милиарда лева и изчисли, че при управлението на ГЕРБ в сектора са вложени между 16-20 милиарда лева. "Лекарите ни са специалисти, апаратурата е най-добра, а пациентите ни отново не се чувстват доволни. Не го разбирам. В смисъл, разбирам, но не е честно", отсече Борисов.
|
|