![]() |
Министър Порожанов уверява, че след като новите промени влязат в сила, контролът на основните храни ще е много сериозен. |
За наденици, кренвирши и други колбаси ще се изисква да съдържат поне 75% месо. След като бъдат изготвени, стандартите ще трябва да се съгласуват и с Европейската комисия. Темата за стандартите при храните периодично се повдига у нас и безславно залязва. По времето на бившия министър в първия кабинет "Борисов" Мирослав Найденов се появи стандартът "Стара планина", който обаче е доброволен. Фирмите, които обявиха, че ще го спазват, използваха повода сериозно да вдигнат цените си. Сега идеята е да има норми за минимално съдържание на месо в колбасите и на мляко в сиренето и кашкавала и те да са задължителни.
В сряда Порожанов обясни, че покрай проверките заради различното качество на едни и същи храни в различни страни от ЕС агроминистерството е установило, че е добре да има някакви изисквания към месните продукти. Той уточни, че готвените промени предвиждат хранителните продукти, които няма да отговарят на новите стандарти, да се слагат на отделна витрина от тези по стандарт. Подобни изисквания се подготвят и за млечните продукти, а министърът обеща, че "контролът ще е много сериозен".
Според други нормативни промени, които вече се обсъждат, скоро в един и същи обект ще е забранено да се произвеждат, преопаковат и разфасоват едновременно млечни продукти и техни имитации. Предприятията, които влагат палмово масло, няма вече да се водят млекопреработватели, а в магазините стоките им ще трябва да са на друг щанд, отделно от млечните изделия. Това ще се прилага само за продукти, произведени в България. Фирмите ще трябва да разделят производството в срок от един месец след обнародването на наредбата в "Държавен вестник", което трябва да стане съвсем скоро.
Стандартът "Стара планина" бе въведен преди осем години за кайма, кебапчета и кюфтета, наденици, карначета и др. месни продукти. Държавни експерти, съвместно с Асоциацията на месопреработвателите в България и водещи технолози разработиха технологичните изисквания за производство. Първоначалният интерес към продуктите с логото "Стара планина" бързо се стопи, а на пазара се появиха подвеждащи продукти, които не са по утвърдения стандарт, но на етикета подвеждащо се мъдри търговското наименование "Стара планина". Оттогава до днес правилата в хранителния бранш непрекъснато се променят, но всъщност проблемът не е толкова в тях, колкото в слабия контрол.
СЪМНЕНИЯ
Председателят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов смята, че при подготвяните промени земеделското министерство трябва да обърне по-голямо внимание на детайлите и това, което се разбира под "месо": "Обмисля се съдържанието на месо в колбасите да е минимум 50 процента, а какво ще има в останалите 50? Означава ли това, че останалото ще може да се запълва с всякакви заместители, защото, както е известно, под месо се разбира не само рибица и филе, но и машинно отделеното от изрезки, свински кожички, хрущяли, уши и др. Работната група трябва да обмисли добре показателите, за да не стане така, че да създадем легални, официализирани ментета", обобщи Богомил Николов, цитиран от "Капитал". Той допълва също, че е по-логично да се започне от стандарт за майонезата например, тъй като е далеч по-лесно да се уточни, само че в нея трябва да има яйца.