:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,340
Активни 208
Страници 10,270
За един ден 1,302,066

Grazie, Гюнтер!

Еврокомисарят трябва да бъде аплодиран, а не мъмрен, за острия тон спрямо кризата в Италия
 
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Гюнтер Йотингер е прав. Харесва ли ви или не, но пазарите определят как гласуват хората. Питайте гърците.
В началото на 2015 г., все още превъзбудени от изборната си победа, лидерите на лявата гръцка партия Сириза започнаха да изпълняват обещанието си да не се подчиняват на условията по спасителната си програма. След като месеци наред марксистът Янис Варуфакис, който бе финансов министър на страната, се би в гърдите, драматичната икономическа ситуация на Гърция се влоши. Пет месеца след като левите дойдоха на власт, пазарният натиск ги принуди да затворят борсата, банките и да наложат капиталов контрол. В опит да спаси репутацията си премиерът Алексис Ципрас свика референдум с въпрос дали страната да приеме условията по спасителната програма. С "не" гласуваха над 60 на сто.
Вместо да приеме резултатите от референдума, Ципрас уволни Варуфакис. За да осигури новите траншове на парите от спасителната програма, Ципрас започна да прилага всичко, което ЕС и другите кредитори изискваха отдавна с усърдието на новопокръстен. Причината? Колкото и трудни да бяха условията на кредиторите, алтернативата - банкрут и излизане от еврозоната, бе още по-лоша.
Всичко, което Ципрас и отборът му кандидат-комунисти постигнаха, бе да дерайлират крехкото възстановяване на Гърция и да увеличат с десетки милиарди евро размерът на спасителния пакет.
Италианците може да се поучат от гърците и по трудния начин. Ако изберат трудния път, има голям вероятност еврото да не оцелее. Като се вземе предвид трудността, с която Европа се справя с Гърция, страна с част от размерите на Италия, има доста малка надежда единната валута да издържи подобна криза. Последиците от такъв сценарий очевидно ще са катастрофални, не само за Италия, чиито спасители ще трябва да отпишат доста нули от цената на активите си, ако страната се върне към лирата. Огромният дълг на Италия - 2,4 трилиона евро към момента, ще продължи да набъбва с нарастването на лихвите, ако изобщо се намерят инвеститори.
Ето защо евролидерите по-скоро би трябвало да благодарят на Йотингер, че изрече тежки истини, вместо да го мъмрят като непослушен ученик. Като се има предвид какъв е залогът за Европа в Италия, истинският въпрос е защо само Йотингер й каза нещо.
Фактът, че първата реакция на европейските лидери спрямо Италия е да застанат до нея, показва колко куха е политическата основа на ЕС и колко безпомощна може да е политическата й класа. Както и при референдума за Брекзит, стратегията на Брюксел изглежда е да не казва нищо, докато не е станало прекалено късно. Най-смущаваща бе реакцията на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер на думите на Йотингер. В крайна сметка именно Юнкер обяви, че водената от него ЕК ще бъде "политическа" - стандарт, който изглежда се отнася само до него. Италия заслужава уважение, каза Юнкер като коментар на думите на Йотингер. Но Йотингер показва тъкмо уважение, като е честен и не се крие зад обичайното политическо "думам ти дъще, сещай се снахо" и зад баналностите в езика на еврократите.
Някои може да оплакват Италия, че десетилетията на преразходи и безразборно харчене са я превърнали в длъжник на финансовите пазари. Но както доказа Гърция, ситуацията няма да се промени, ако си затваряме очите.
Италианските популисти веднага съзряха в коментарите на Йотингер диктата на Европа. "Не се страхувам", написа в "Туитър" Матео Салвини, лидерът на италианската "Северна лига". Но ако дългът на Италия продължава да расте, банките да се клатят, а инвеститорите - да напускат страната, и той, и всичките му сънародници ще започнат да се страхуват.
9
2374
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
01 Юни 2018 20:26
А какво точно е казал Йотингер? Ще трябва да се досещаме от текста на статията че е рекъл нещо "Право куме, та в очи.."
02 Юни 2018 12:09

И аз не разбрах какво точно е продумал хер Йоти.

Не разбрах също, дали е продумвал нещо подобно или каквото и да било, когато Италия и италианските банки трупаха проблемите си по времето на "системните" политици - много преди появата на големите зли популисти, които сега не трябвало да не се страхуват.
02 Юни 2018 12:22
Външен дълг на Дойчландостан-5,5 трилиона долорес /141 % БВП/
Външен дълг на Италия-2,5 трилиона долорес /124 % БВП/.....та кво вика Гюнтер
де гиди двулични фашаги....
02 Юни 2018 13:26
Ей го Йотингер :
https://www.youtube.com/watch?v=H9_DTRmRpNI

https://www.youtube.com/watch?v=Dl5wxOmibrA
03 Юни 2018 08:21
Външен дълг на Дойчландостан-5,5 трилиона долорес /141 % БВП/
Външен дълг на Италия-2,5 трилиона долорес /124 % БВП/.....та кво вика Гюнтер
де гиди двулични фашаги....

Това откъде го изкопахте ?
Сменете лишчетата...
Натисни тук
03 Юни 2018 09:45
Това откъде го изкопахте ?
Сменете лишчетата...

Колега сам не четете кво сте пуснали.....тва дето го давате е ДЪРЖАВНИЯТ дълг в ЕС-General government gross debt
тва дето съм го дал аз е ВЪНШЕН ДЪЛГ.....само ще напомня,че ДЪРЖАВНИЯТ дълг е част от ВЪНШНИЯ
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2079rank.html

Брутният външен дълг на една страна е важен показател за задлъжнялостта на икономическите играчи в нея към външни кредитори. Той включва както задълженията на правителството, така и тези на частния сектор (банки, фирми и др.). Високият брутен външен дълг е предпоставка за потенциални проблеми с изплащането на задълженията
03 Юни 2018 17:12
georgwolf, извинете, не съм прочел. Май, ще трябва аз да сменя моите очила.
Посипвам си главата с пепел.

Понеже сравнението е в светлината на изборите, то приведеният пример от уикипедия е допълващ към евростат.
Италия от 2,4 трилиона дълг има 2,2 трилиона държавен.
Германия от 5,4 трилиона дълга има 2,01 трил. държавен.
Та затуй ги бъзика италианците комисарят.
Понеже те задлъжняват на държавно ниво, за да плащат социални помощи, помощи за безработица, сума ти субсидии, дотации за нерентабилни държавни компании и прочие. Та като гласуват "неправилно" пазара отчита повишаване на процента на който заемат нов държавен дълг, кредитен рейтинг надолу и т.н.
* Една тлъста сума върви и поради бежанците, дето Меркел им ги покани, а най-вече Саркози им натресе от Либия. *
От което поскъпва и частният дълг.

Италианските банки не са цъфнали, а са пълни с лоши кредити.

А ако погледнете и NIIP-а на двете държави, то картинката става още по-очебийна. Понеже една не-малка част от тези 3,4 трил. частен дълг, а и една част от 2 трилиона държавен на Германия е инвестиран в Италия.
Едни малки, спретнати сгради на по 2-3 етажа в алтенвал в Хамбург, банки управляващи фамилните активи... те ще фалират първи.
Тях спаси тантето преди години, заради тях дойчовците траяха глупостите на Варуфакис и Ципрас.
Ако дойчебанк не изненада всички, преди Италия даже.




03 Юни 2018 18:08
Италия от 2,4 трилиона дълг има 2,2 трилиона държавен.
Германия от 5,4 трилиона дълга има 2,01 трил. държавен.
Та затуй ги бъзика италианците комисарят.

Ако теоретично се изплатят външните дългове на Германия и Италия (държавни и частни) и дълговете към Германия и Италия
Германия отива на плюс към 600 милиарда евро
Италия остава на минус 1100 милиарда евро и то без да обсъждаме как частни италиански кредити се връщат в хазната, а не при кредитора.
И това което го казва Йотингер би трябвало да е в устата на всеки нормален италиански политик, но явно и там такива неща са на изчезване. Поне гръцкия пример да дадат, без да коментират много как ще се отрази такова нещо на Италия. Само президентът им ги спаси от бърза и паническа разпродажба още тези дни.
04 Юни 2018 14:42
хм, че те тия италианци тоя дълг го натрупаха от неколко дена ли, откак са популисти на власт, та чак сега им се размахва метлата?
Цинизмът на отмиращите динозаври край нема.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД