:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 285
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

БНБ: Няма да има промени в лихвите по кредитите след премахването на СОФИБОР

Банките ще информират до 1 юли клиентите си за новия индекс, без да се преподписват договори
СНИМКА: БГНЕС
Председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова внесе промени в три банкови закона, които гарантират, че няма да има повишение на лихвите по кредитите след премахването на индекса СОФИБОР.
Промяната в начина на определяне на лихвените проценти по кредитите от 1 юли няма да се усети от потребителите. Банките, които досега са използвали за база индекса СОФИБОР, ще го заменят с друг, без това да доведе до повишаване на лихвите по вече сключените договори. Това увери подуправителят на БНБ Нина Стоянова вчера при второто четене на законопроекта за кредитните институции в бюджетната комисия в парламента.

До момента в централната банка не е постъпило искане за издаване на лиценз на администратор на СОФИБОР, след като БНБ обяви, че от 1 юли спира да го изчислява. Преди време шефът на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова съобщи, че банките водят преговори с агенция Ройтерс, която евентуално можела да поеме изчисляването на индекса. Явно преговорите не са дали резултат.

Вместо това ще се приложат одобрените вчера на второ четене в бюджетната комисия нови разпоредби на закона за кредитните институции и в още други два закона - всяка банка да представи план пред БНБ за замяна на СОФИБОР с друг референтен лихвен процент, който обаче не трябва да води до оскъпяване на кредитите. "Всички банки вече са представили такива планове. Повечето предлагат да преминат на ЮРИБОР, има заявки и за основния лихвен процент, както и лихвената статистика на БНБ", обясни Нина Стоянова.

Замяната на СОФИБОР с друг референтен индекс ще засегне повечето от левовите кредити - потребителски и ипотечни, сключени в последните няколко години. "Промяната обаче не изисква преподписване на вече сключени договори. Всеки кредитополучател ще бъде уведомен до 1 юли от банката си за новата референтна база за определяне на лихвата. Ако клиентите не са доволни, те ще могат да сменят банката с друга, без да дължат наказателна такса", обясни Стоянова.

В закона за кредитите за недвижими имоти изрично е записано, че когато потребителят предсрочно погаси задълженията си заради промени в договора, свързана с новото изчисляване на лихвите, той не дължи обезщетение.

Решението на БНБ да преустанови изчисляването и публикуването на индекса СОФИБОР е следствие от затегнатите правила от Евросъюза след финансовата криза. Тогава стана ясно, че големи европейски банки са правили пазарни манипулации с индексите ЮРИБОР и ЛИБОР. Затова нов еврорегламент въведе изискването базата за смятане на лихвите да се изчислява само от лицензирани администратори.



1762
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД