Фирмите, които участват в процедури за обществени поръчки, както и техните представители, вече ще са длъжни да упражняват процесуалните си права "добросъвестно", иначе ще носят "отговорност за нанесени вреди по общия исков ред". Такъв текст записаха депутатите в окончателно приетите промени в Закона за обществените поръчки. Поправките се наложиха заради "епидемията" от жалби, подавани от фантомни участници, които нямат никакъв шанс да спечелят търга, а целта им е да блокират и бавят процедурата.
Сега се въвежда изрично търсене на отговорност за причинени вреди, когато е налице злоупотреба с правото на обжалване. Текстът бе наложен въпреки коментарите на юристи, че и в момента законодателството предвижда възможности да се наказват фалшивите оплаквания.
Премиерът Борисов отдавна се заканваше да сложи край на порочното обжалване, което бави важни проекти и води до риск от изпускане на европейски средства. През зимата той дръпна цяла реч по въпроса. Вицепремиерът Томислав Дончев обясни, че не може фризьорски салон да участва в обжалване за магистрала, и обеща да се работи активно такива практики да се преустановят. Управляващите обаче продължават да игнорират тотално сигналите и проучванията, според които огромният процент поръчки у нас са нагласени и условията в тях са написани в полза на бъдещия победител. А точно това са причините за лавината от жалби.
В последния момент вчера мнозинството промени начина, по който Комисията за защита на конкуренцията ще призовава страните в дела за обжалвания. Приетият на първо четене вариант бе, че това ще се случва със съобщение или призовка, изпратени "в същия ден" и "по мейл и факс". След дълъг спор, при който от БСП спориха за необходимостта всяка обжалваща фирма да има и факс, текстът стана "по мейл или факс", а "в същия ден" отпадна. Остана обаче изискването жалващата се фирма да посочи номер на факс в жалбата, с която оспорва процедурата.
|
|