:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 115
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Дерето на смъртта в "Аспарухово" си остана мръсно и опасно

Канал няма, има боклуци и животни, а хората се страхуват, че при нова вълна жертвите ще са повече
Снимка: Диян Иванов
Дерето, по което прииждаше вълната, е замърсено с боклуци. По него и до входа към канала се разхождат животни.
Част от дерето във варненския квартал "Аспарухово", по което се движеше смъртоносната вълна при наводнението през юни 2014 г., е все така опасно и мръсно. По него няма изграден канал. Досущ като преди са нахвърляни боклуци, обрасла е растителност, пасат животни. Участъкът е непосредствено под платото Джанавара, именно от там водата навлезе и набра скорост преди 4 години. Такава към днешна дата е ситуацията на мястото на бедствието.

Варненската общинска управа хвърли много усилия след наводнението по благоустрояването на квартала. Разшири се булевард, изградиха се детски площадки, спортни терени, а многократно кметът Иван Портних съобщаваше пред журналисти, че тече усилена реконструкция на отводнителните канали. Заради тях се похарчиха милиони левове, включително по европейския фонд "Солидарност". Министри идваха на място и също докладваха "напредъка" пред медиите. Реконструираните канали са факт, но те не касаят рисковия висок участък по ул. "Горна Студена". Жертвите бяха малко по-надолу по същата улица.

От пресцентъра на община Варна заявиха, че по каналите е работено в рамките на урбанизираната територия. Още по време на бедствието се разбра, че част от дерето е горски фонд. В района живее предимно ромско население.

Малко по-надолу, преди съединяването на "Горна Студена" и "Гривица", е направен вход за канал. Той трябва да отвежда водите през подземната канализация в морето. Прилича на подлез. Мъж, живеещ наблизо, обясни: "Къщата ми се бе наводнила, вадил съм труповете с ръцете си. Ако дойде пак вода, жертвите ще са повече. Това, което го виждате като подлез, при дъжд се затлачва, водата се събира, жаби се развъждат там. Водата не се оттича в канализацията, а се просмуква надолу в земята". Според него при вълна мръсотията и натрупаната пръст ще запушат входа към канала и ще се образува тапа.

По втория маршрут на вълната от 2014 г. - по ул. "Моряшка" - нещата са значително по-добре. Каналите са широки, покрити с градинки, направени са мостчета. Под едно от тях в голям периметър обаче е почнала да никне трева, а после и храсти. Има изхвърлени автомобилни гуми.



ТЕМИДА

Виновни лица за наводнението, което отне живота на 13 души, към момента няма. И варненската окръжна прокуратура, и военната в Сливен (в гората над квартала има военно поделение) не откриха нередности. Тази пролет обаче Варненският окръжен съд отмени постановлението, с което местната прокуратура прекрати досъдебното производство. Съдът счете, че разследването не е всестранно и пълно. После прокуратурата протестира акта на съда.
2901
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД