:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 247
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Онлайн бизнесът ще бъде контролиран от нова агенция

Доставчиците на цифрови услуги ще бъдат задължени да предоставят при поискване цялата информацията, която е необходима за оценка на собствената им мрежова и информационна сигурност, включително поверителни данни.

Това се предлага в новия проектозакон за киберсигурност, който е внесен от кабинета в деловодството на парламента. Ако бъде приет, държавата ще следи всички е-доставчици, сайтовете за търговия, онлайн търсачките и облачните услуги.

Е-бизнесът ще трябва да отстранява всеки пропуск, който му бъде посочен, и това вероятно ще доведе до разходи. При неизпълнение или липса на съдействие законът предвижда глоби до 25 хил. лв.

Нова държавна агенция ще контролира съдържанието в интернет, като ще поддържа регистър с огромен масив от лични и чувствителни данни за потребителите, пише още в закона. Освен че се разширяват правомощията на новата държавна агенция "Електронно управление", към премиера ще бъде създаден и Съвет по киберсигурност.

Секторите на въздействие от кибератаки са описани в закона. Сред тях са публичната администрация, енергетика, нефт и природен газ, въздушен, железопътен, воден и автомобилен транспорт, банки, инфраструктури на финансовия пазар, болници и частни клиники, доставка и снабдяване с питейна вода, цифрова инфраструктура, доставчици на интернет.



МОТИВИ

Законопроектът е написан по изисквания на Европейска директива от 2016 г., а България трябваше да приложи текстовете й до 9 май, посочват вносителите. Те уверяват, че осъществяването на дейностите няма да доведе до допълнителни разходи. Съветът по киберсигурност щял да бъде нещатен консултационен орган, а функциите му нямало да дублират ГДБОП и ДАНС.
1419
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД