:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 125
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

МВР иска регистрационен режим за автоморгите

СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
МВР настоява за регистър, в който да се отбелязват купените и продадените части.
МВР иска да се въведе регистрационен режим за автоморгите, научи "Сега" от източници във вътрешното ведомство. Според полицията това ще е полезна мярка срещу кражбите на коли. Публична тайна е, че голяма част от откраднатите коли, най-вече от среден клас, свършват на части по автоморгите, откъдето се продават. Затова от МВР искат да се въведе по-строг режим за работа в тези обекти. В момента за собствениците им няма по-специални изисквания от тези за обикновен търговски обект.

Най-вероятно търговците на части втора употреба ще се регистрират пред кметовете по места. Освен това от МВР искат да има и регистър, в който да се отбелязват купените и продадените от тях части. Така поне ще остава някаква следа от тях, аргументират се от полицията.

Преди години подобни правила бяха написани и за пунктовете за търговия с черни и цветни метали. В момента при предаване на старо желязо се иска лична карта и се записват данните на човека, който връща отпадъците. След това МВР може да го търси, ако реши, че е предал нещо крадено.

Регистрационният режим е втората мярка срещу кражбите на коли от последните месеци. Другата са промени в НК, с които се въвежда по-високо наказание за кражби на коли. В прокуратура и полиция масово водят дела по друг законов текст - за противозаконно отнемане с цел ползване. Проблемът е, че намерението да се ползва се доказва много трудно. Затова от правосъдното министерство и МВР предложиха по-тежко наказание за кражба на кола - до 10 години.

Промените бяха поискани от премиера Бойко Борисов през март. "Имайте предвид, че аз за това нещо се боря от сигурно 15 години и не мога да преодолея противозаконното отнемане на автомобили да стане кражба. Ще е много приятна изненада за мен, ако това успеем да го направим.", заяви тогава той.
1108
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД