![]() |
Евродепутатът Андрей Новаков направи европейско пътуване с тир, което го убеди, че поддръжниците на пакета "Макрон" не разбират нищо от бизнеса на превозвачите. |
На първо място е отпаднало предложението международните шофьори да влязат в обхвата на директивата за командированите работници. Отпаднала е и забраната за използване на кабините на камионите за почивка, както и изискването на всеки три седмици водачите задължително да се прибират вкъщи, съобщи Новаков веднага след заседанието.
Според него решението на транспортната комисия в Европарламента е много силен сигнал и към Съвета на министрите, и към Европейската комисия "за това какво мислят единствените пряко избрани от хората служители в институциите на Европейския съюз". Той очаква гласуваното вчера да бъде и финално решение на Европарламента.
Притеснени около дебатите в транспортната комисия, представители на българските превозвачи поискаха вчера среща с министъра на транспорта Ивайло Московски. На нея те заявиха, че ако мерките, лансирани от ЕК, се приемат във вида, за който настоява френският президент Еманюел Макрон, те ще инициират референдум за излизането на страната ни от ЕС. "Ние ще бъдем принудени да работим против правилата, с които предварително ще бъдем обречени на фалит", обясни Йордан Арабаджиев, председател на Съюза на превозвачите.
България като европредседател се надяваше да убеди останалите страни членки да коригират първоначалния вариант на пакета "Мобилност" в частта за международния автобусен превоз. "Нашите предложения не бяха възприети до момента от Франция, Германия, Белгия и Холандия и ние сме притеснени, че въпреки всички компромиси, които правим, се отива в посока тези рестриктивни мерки да бъдат приети без оглед на мнението на голяма част от държавите в ЕС", заяви вчера преди заседанието на транспортната комисия Йордан Арабаджиев.
Както стана ясно, България настоява връщането на шофьорите за почивка у дома да не е задължително, а да е тяхно право, и те сами да избират къде и как да прекарат времето, когато не са на работа. България като географска периферия на ЕС е в неизгодно положение, защото на шофьорите ще им отнеме много време да се приберат в страната на точно определен интервал от време. Очаква се да бъде забранено седмичната почивка да се извършва в кабините на камионите. Вместо това шофьорите трябва да ползват хотели. България настоява мярката да се прилага едва когато бъдат изградени охраняеми паркинги и необходимите условия за почивка на шофьорите.
Друго наше предложение е начисляването на командировъчните спрямо стандарта на съответната държава да започне да тече след 7 последователни дни работа зад граница, а не общо 7 дни в месеца. Българската държава е готова на отстъпки и за каботажните превози както по отношение на броя на дните, така по и операциите на месец.