65 милиона години след като изчезват от лицето на Земята, огромните праисторически влечуги продължават да вълнуват колективното въображение: още преди Спилбърг по тържествен и зашеметяващ начин да облече в аудиовизия хипотезите на учените и фантазиите на писателя Майкъл Крайтън. Като изключим глупавия превод на оригинала (романът всъщност се казва "Юрски парк"), запазен по целесъобразност и в продълженията, това бе един от култовите филми на 90-те, неизбежно прелял в продължения. Първото режисира самият Стивън Спилбърг, второто бе най-слабо и неуспешно, а третото - "Джурасик свят", се появи след дълга пауза през 2015 г. и спечели почти колкото останалите три филма, взети заедно. А то не беше малко - и така с кумулативен боксофис от над 3.6 милиарда долара, динозаврите отново стъпват тежко на филмовия екран.
Режисьорът е нов - испанецът Дж. А. Байона ("Невъзможното", "Часът на чудовището"), но съсценарист на "Джурасик свят: Рухналото кралство" е Колин Тревъроу, пожънал огромен касов успех с предишната серия. Зад рамото им наднича вездесъщият Спилбърг като изпълнителен продуцент. (Поне това още не е продадено на "Дисни"!)
Заглавието "Рухналото кралство" се съотнася към финала на "Джурасик свят", където увеселителният парк на остров Исла Нублар се срина по трагичен начин, оставяйки след себе си жертви и пепелища. В новия епизод хората са си вдигнали дърмите, динозаврите господстват на късчето земя в океана, а интерес към Исла Нублар изглежда да имат само две групи: перфидни военни и природозащитници, които се опасяват, че събуждащият се вулкан на Исла Нублар ще изтрепе величествените реликти. Предводител на "зеления октопод" в "Джурасик свят" е Брайс Далас Хауърд, която повтаря ролята си в поредицата. Заедно с нея на острова повторно акостира и чудесният Крис Прат, чието съчетание от мачизъм и самоирония проработи така добре за "Пазители на галактиката" - момчето определено заслужава повече главни роли!
"Помниш ли първия път, когато видя динозавър?", пита го по някое време героинята на Брайс. "То е като някакво чудо." Така е и за публиката на всеки от "джурасик" филмите - колкото и наивности и клишета да предложат сценаристите, сцените, в които гигантските рептилии се разхождат, галопират и летят на свобода, винаги извикват "ефекта "уау". Визуално и естетически Байона и неговият испански екип от оператор и монтажист (последният работи и с Гийермо дел Торо) се справят чудесно.
"Рухналото кралство" не добавя нищо качествено ново в терариума. Вече познаваме генетичния мутант Индоминус рекс, а новото ГМО чудовище е пуснато пред камера едва накрая и не показва особен характер. Филмът се движи стриктно по познатата и доходна формула: алчни инвеститори; учени, прекрачили етичните граници; дечица в беда; самоотвержени герои; борба за оцеляване; злодей; бедствия и аварии; щастливо избавление и, разбира се, ДИНОЗАВРИ. Много динозаври - тревопасни, хищни, дребни, едри, летящи, нахвърлящи се, спящи, внушителни и реалистични (според както си представяме, че биха били реалистични). Решаващата битка се развива в спалнята на едно дете, което обича динозаврите. Че кое дете не обича динозаврите?!
Финалът загатва още, и то по-мащабни, продължения (мислете за "Планетата на маймуните"), а засега можем - с необходимата доза пуканки, детско вълнение и лек скептицизъм - да се порадваме на този, който в България излиза на екран две седмици преди официалната премиера в САЩ.
|
|