:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,804
Активни 277
Страници 11,734
За един ден 1,302,066
Мъки

В Ирак се роди нещо без име

На мнозина им се иска това да е демокрацията, но малцина вярват чак в такова чудо
СНИМКИ: Ройтерс
Терористите в Ирак могат вече да не се хабят. Достатъчно е да пуснат слух, че ще се самовзривяват, и в паниката си народът сам дава повече жертви, отколкото при атентат. Трагедията, при която миналата седмица загинаха над 1000 души на мост в Багдад, показа, че иракчаните вярват повече на заканите на терористите, отколкото на властите, които ги уверяват, че навлизат в ерата на демокрацията.

Драмата в Багдад се разигра малко след огласяването на проекта на новата конституция на страната. Вместо празник народът получи тридневен траур. Вместо дебат за бъдещето на страната, чиято кулминация трябваше да бъде референдумът на 15 октомври за одобряване на основния закон, започна още по-мрачно вглеждане в настоящето, което не обещава нищо добро.



Как би се казвала новата държава,



ако конституцията влезе в сила? Предвиденото от нея федерално деление оформя мирно онова, което би се получило и след тъй често пророкуваната гражданска война. Най-общо картата изглежда така: на север е зоната на кюрдите, на юг е територията на шиитите, а по средата са сунитите, които не признават нито конституцията, нито предлаганото от нея деление. Всички се самоуправляват. В северната и в южната област е петролът и двете не биха страдали, ако преминат към самостоятелен живот. Засега със сигурност се знае, че конституцията дава на северната зона името Кюрдистан, което предизвиква нервна криза в Турция, както споменаването на Република Македония - в Гърция. За южната зона бъдещият основен закон не е измислил име, но шиитите ще се допитат до братята си в Иран, ако получат възможност. Сунитите, които остават самотни по средата, ще си мислят, че живеят в Ирак, но никой няма да им вярва, че представляват цяла държава, както беше по времето на Саддам Хюсеин.

Всички уверения, че в Ирак настъпва политическо уреждане на кризата, са пожелателни. ООН, САЩ, Европейският съюз, дори България поздравиха временната власт в Багдад с написването на конституцията, защото им се иска



да се избавят от проблем, който все повече им тежи



ООН определи срок до края на годината за приключване на политическия процес, който трябва да доведе с изборите през декември до сформиране на първото редовно правителство. Евросъюзът се нуждае от създаване на видимост, че Ирак се успокоява, за да сложи точка на вътрешния си спор дали е било редно някои негови членове да се намесят, нарушавайки принципа за обща външна политика. Съединените щати все по-често разсъждават на глас как трябва да започнат да намаляват военното си присъствие от идната пролет, с което да тушират засилващото се недоволство от проточилата операция, навяваща спомени за войната във Виетнам.

България няма друг избор, освен да се преструва, че вижда подобрение в Ирак, което би й дало основание да изпълни решението си за изтегляне на своя контингент до края на годината. "Тя не дезертира по испански маниер, а се държи като предвидим съюзник, който съгласува действията си със своите партньори и съобразява поведението си с политическия процес в Ирак." Каквито и разтегливи фрази да се вземат от дипломатическия речник, смисълът им е само един: корабът потъва и всеки трябва да се спасява както може.



Колко време ще се имитира политическо урегулиране



зависи само от едно: докога президентът Джордж Буш ще хвърля пари, за да охранява въображаемата национална власт в Багдад. Усилието му струва сега по 186 милиона долара дневно, което прави 5,6 милиарда долара на месец. Това е по-скъпо и от войната във Виетнам, която по съпоставими цени и след отчитане на инфлацията се е равнявала на 5,1 милиарда долара месечно. Изчислението е на две либерални антивоенни организации в САЩ, които огласиха доклада си "Иракското тресавище". При такива колосални харчове, които явно не дават желания резултат, няма нищо чудно, че Буш е отбелязал личен рекорд - общественото одобрение за политиката му спадна до 45%. В същото време петролът би всички рекорди, като надмина 70 долара за барел. Страхът, който хвърля в паника петролния пазар при всяко сътресение от политическо или природно естество, вече наподобява психозата, с която призракът на тероризма преследва иракчаните. Звучи скандално, ала заради политиката на Буш светът вече май съжалява като Ирак за спокойствието, което имаше по времето на Саддам.
12
2715
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
08 Септември 2005 23:42
Този ме разсмя, родило се нещо, което не мяза на нищо, ама бизнеса си върви нели братчед...Всяка империя е велика докато се бие, спре ли загива...
09 Септември 2005 00:45
milcho, забравил си май повтарящото се изречение, което се среща в историята на всяка империя - "изтощена от безкрайни межуособици и войни империята пада под ударите на външни и вътрешни врагове". хубаво нещо са войните, но когато от тях печели цялата държава. сега цял САЩ плаща за войната, а се облагодетелстват подбрани малцина. такива войни отслават държавата, не я засилват. виж ги американците - защо се оплакват? заради това че съсипаха ирак за десетилетия напред ли? не. заради жертвите на армията си ли? не. хленчат защото няма келепир за обикновения американец от войната, а той е главния носещ тежестта и. затова реват. с крокодилски сълзи.
09 Септември 2005 02:18
РЕПЛИКА и ДУПЛИКА !
..................................
Буш пропиля възможността да изгради съюз от демократични държави. Волята на американците да поддържат на място нужните войски си има граници

Ирак - бъркотията на САЩ
Президентът оправда нахлуването с неоконсервативни понятия
Франсис ФУКУЯМА* Le Monde
В. "МОНИТОР"-09.09.2005

Джордж Буш се опита да оправдае войната в Ирак с нуждата да се разпространява демокрацията в Близкия изток.
Четири години след 11 септември външната политика на САЩ може да се анализира със следните въпроси: до каква степен произтича тя от американската политическа култура? И в каква степен се определя тя от особеностите на сегашния президент и неговото правителство?
Човек може да се изкуши да възприеме реакцията на администрацията на Буш на 11 септември като белег на приемственост с традиционната външна политика на страната. В историческо отношение американците се ориентират към целенасочен унилатерализъм, когато се почувстват принудени, и в такива моменти използват идеалистична реторика. Ключовите решения във външната им политика след 11 септември обаче не бяха взети съобразно тази традиция, нито под вътрешен натиск. Веднага след атентатите американците се оставиха президентът Буш да ги поведе в каквато и да било посока. Нацията бе готова да приеме значителни рискове и жертви. След бързото сваляне на талибанския режим администрацията пое риска да се заеме с решаването на един стар проблем, който бе съвсем слабо свързан със заплахата от Ал Каида: Ирак. С това тя опропасти картбланша, който населението й даде след 11 септември. В същото време тя отблъсна повечето си близки съюзници, голям брой от които впоследствие започнаха стратегия на дипломатически натиск срещу американското влияние, разпалвайки съществуващите в Близкия изток антиамерикански настроения...
.................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
http://www.monitor.bg/opinions/article?si d=&aid=53163&eid=472
09 Септември 2005 02:57
ДУПЛИКА и РЕПЛИКА !
Втрещен че Параграф39 поне веднъж е prepechat-нал (г-н Кракатау) нещо което да може да се чете, му изказвам благодарност и отръщам по същия начин:

Горещият картоф “Атака”

Пирински е парламентарист-ветеран и би трябвало да знае, че правната комисия в НС е законодателен орган, а не съвещателен, пък ЦИК си има други функции. Така че господин председателят да тропне с юмрук по масата пред разиграващия го Волен Сидеров и да му обясни в прав текст, че пререгистрация на парламентарна група не се прави. Няма такъв прецедент. А който иска да има своя група, напуска предишната и си съставя нова, ако му стиска и ако събере достатъчно депутати за нея. Ако пък Сидеров не знае как се прави това, да пита Костов, който го стори в 39-ото НС.
.................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук

Редактирано от - Oraсle на 09/9/2005 г/ 02:59:56

09 Септември 2005 09:12
Павлик, Павлик, войните са хубаво нещо да ги гледаш на ДВД. У С ЕЙ е зачената в грях, цялата и история е грях. Поход на запад, поход на ЮГ, европейска война, световна война, план Маршал, империя на злото, тероризъм, нежни революции, какво е това, претворяване в дела на протоколите на еврейските мъдреци...?ще каже някой, не това е история на капитала, на парите, на безчовечното слугуване на златото и властта... Това е съдбата ни... Не биеш ли ще бъдеш бит. Затова и религията е измислила задгробния живот...Да живей У С ЕЙ...
09 Септември 2005 11:26
Пак нищо ново под слънцето.
Всичко това беше дъвкано и предъвквано незнам колко пъти.
Основният проблем е, че Бушовете не помислиха за алтернатива на Садам, решиха, че ще могат да минат без него - big mistake. В която и държава, ако просто така махнеш правителството и органите на реда неминуемо настава хаос. А хаоса е идеална почва да разцъфне фанатизма. Всички тези хиляди загинали ще тежат на съвестта на няколко корпорации, които лобираха за войната. Тоест биха им тежали на съвестта, ако имаха такава.
09 Септември 2005 13:59
milcho: не мога да се съглася. казано е както "бий за да не те бият", така и "който нож вади от нож умира". та във връзка с това ще си повторя мнението по друг начин - империите трябва да водят войни защото това отвлича вниманието на хората от вътрешните междуособици и разделения, армията е опитна и силна и ако се напада разумно печалбата от плячката е по-голяма от вложениете средства. но в сегашната война цената която се плаща и ще се плаща е голяма, а плячката се дели сред малка клика и не води до незабавно и несимволично забогатяване на държавата като цяло. напротив - държавата бива ограбвана чрез данъци, спекула и монополизъм, а неравенството при понасянето на тежестта и деленето на плячката засилва разцеплението в обществото. така че единствената полза на империята америка е че армията и натрупа голям опит. откъм цялостен финансов резултат за народа и сплотяващ ефект войната е провал. в дългосрочен план неумелото водене на тази инвазия ще струва скъпо на САЩ, особено откъм репутация и авторитет. а политиката и икономиката се крепят именно на вяра в авторитетите.
09 Септември 2005 14:16
бууууум .....
09 Септември 2005 16:38
Павлик, виждаш ли колко е просто, а пък Буш не чете нашия форум и поради това го разбира... Ха Ха...
09 Септември 2005 16:50
Засега със сигурност се знае, че конституцията дава на северната зона името Кюрдистан, което предизвиква нервна криза в Турция, както споменаването на Република Македония - в Гърция.


Чудесно, дори само заради такова едно нещо, ще си е заслужавало, че сме били там. Дано да стане наистина. Свобода за Кюрдистан! Е отначало като федерален субект в Ирак де, но поне да тръгне.

Редактирано от - Vitalius на 09/9/2005 г/ 16:51:52

09 Септември 2005 18:20
Роди се-тъпотия.Американска манджа с българска подправка!
10 Септември 2005 18:39
... защото му бабува нещо без мозък...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД