Европейската комисия задейства т.нар. блокиращ регламент, който има за цел да противодейства на извънтериториалния ефект от американските санкции за европейски компании, желаещи да инвестират в Иран, след като САЩ се оттеглиха от иранското ядрено споразумение. Регламентът е от 1996 г., но не е използван на практика досега. В София миналия месец евролидерите решиха той да се приложи в отговор на оттеглянето на САЩ от ядреното споразумение с Иран. Страните членки и Европейският парламент сега разполагат с два месеца, за да се противопоставят на текста, съобщиха от ЕК. Ако няма възражения, регламентът ще се прилага най-късно от началото на август, когато влиза в сила първата серия от американски санкции.
Сенатът на САЩ няма да подкрепи законопроект, ограничаващ властта на президента Доналд Тръмп да налага нови мита срещу други страни, съобщи междувременно лидерът на републиканското мнозинство в Сената на САЩ Мич Макконъл за "Фокс нюз". По-рано група от сенатори, водена от републиканеца Боб Коркер, представи законопроект, според който главата на Белия дом трябва да получи предварително одобрение от законодателите, преди да въвежда ограничения във вноса. На 23 март САЩ въведоха нови мита за внос на стоманени и алуминиеви продукти от чужбина: 25% за стомана и 10% за алуминий. Те влязоха в сила за всички страни, които доставят продукти на САЩ.
Действията на Доналд Тръмп при търговските преговори са изтрили над 1 трилион долара от стойността на американските компании на световните пазари, твърдят експерти от "Джей Пи Морган".
И да паднем и да бием...
Първите помощи да се дадат на немските автомобилни производители, че душа под наем носят.
А нас ни наказвах за непозволена държавна помощ, а то си имало член.