Европейската комисия провежда инициатива, според която всеки ученик от съюза трябва да научи поне два европейски езика освен майчиния си, стана ясно от думи на зам.-министъра на образованието Деница Сачева. "Всяко европейско дете трябва да може да говори поне още два езика освен своя майчин. Това ще залегне в образователните системи на страните членки", каза тя. Изявлението бе направено във Варна, в рамките на изнесено заседание на Комитета по образование към Съвета на ЕС.
Според Сачева всичко това е и шанс за българския език, тъй като той ще се изучава в другите европейски държави. "Идеята е да има възможност да се изучават езиците на всички държави членки. В момента английският е доминиращ, но в Европейската комисия има много дебати по отношение на езиците. Езиковото многообразие стана основна и важна тема", заяви тя. Зам.-министърът не се притеснява, че подобни промени биха затруднили нашата образователна система, тъй като, по думите й, и сега в България се учат 25 езика.
Сачева съобщи още, че в ЕС се работи усилено по взаимното признаване на дипломи. Приоритет била и мобилността на преподавателите.
Отпаднали ученици
Зам.-министърът съобщи и данни за кампанията на МОН по връщане в класната стая на отпаднали ученици. "Бяха обходени общо 214 000 адреса, издирваха се 206 000 деца. Тези, които бяха върнати в образователната система, са малко над 22 000. 1200 са отпаднали повторно. Те отново се издирват, за да се види какви са причините", каза тя. Екипите, които издирваха децата, щели да станат постоянно действащи.
