:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,385
Активни 685
Страници 288
За един ден 1,302,066

Парламентът размрази АЕЦ "Белене" в очакване на неясен инвеститор

Само 14 депутати гласуваха против, а народен представител от "Обединени патриоти" сравни строителството с откриването на телефона
Снимка: Илияна Кирилова
Енергийният министър Теменужка Петкова (вляво) разговаря с председателя на парламента Цвета Караянчева преди гласуването на решението за "Белене".


На фона на неясен инвеститорски интерес Народното събрание формално размрази проекта за строителство на АЕЦ "Белене" и възложи на правителството да търси варианти за изграждане на централата със стратегически инвеститор на изцяло пазарен принцип. Това стана шест години след друго решение на парламента - да подкрепи решението на кабинета "Борисов 1" за замразяване на проекта заради опасения от сеизмичен риск и заради невъзможност на бюджета да финансира или изплаща кредити за проект с недоказана икономическа ефективност.

Решението за възраждането на Втора атомна бе подкрепено с голямо мнозинство. "За" гласуваха 172-ма депутати, "против" бяха 14 от ДПС, въздържаха се само двама. Приетото решение предвижда процедурата за избор на инвеститор да бъде разработена до края на октомври, а министърът на енергетиката Теменужка Петкова да уведомява периодично депутатите за това как се развива проектът, по който в последните четири години не бе свършено нищо.

Решението на НС от 2012 г. освен подкрепа за решението на правителството за спиране на проекта препоръчваше да се проучат технико-икономическите условия за изграждане в следващите години на парогазова централа на площадката на АЕЦ "Белене", която да функционира на пазарен принцип. Освен това тогава се възлага на министъра на икономиката, енергетиката и туризма да извърши необходимото за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй", като се използва платеното от България оборудване.

Сегашното, противоположно решение на НС дойде само ден след като един от лансираните досега кандидати - Китайската държавна ядрена корпорация CNNC - настоя за държавни гаранции, за да участва в проекта. Представителят на компанията Сие Джяджие посочи, че при всички подобни проекти се изисква някаква форма на гаранция. Българските управляващи продължават да твърдят, че централата ще се изгражда без каквито и да било държавни гаранции и ангажименти за изкупуване на произведения ток - нещо, което според повечето експерти е невъзможно.

Междувременно стана ясно, че една от компаниите, спрягана за потенциален инвеститор - "Фраматом", има интерес само да бъде доставчик. "Арева", която е акционер във "Фраматом", беше подизпълнител на руския изпълнител на ядрения строеж "Атомстройекспорт". Тя имаше споразумение за изграждане на електрическите системи в "Белене". Затова и запазва интереса си за участие в проекта, като е готова да осигури и финансиране за своята част от доставките, но ще очаква след това да й бъде платено за извършените дейности, каза представителят на компанията Станислав Георгиев на форум край Варна вчера.

В последните дни и вицепремиерът Томислав Дончев, и енергийният министър Теменужка Петкова заговориха за четвърти потенциален инвеститор на пазарен принцип, но конкретна компания не е назована. Готовност за участие в проекта за пореден път изразиха от руската "Росатом". "Тъй като този проект е разработен от нас, оборудването е произведено от нас и под наш контрол, е логично този проект да бъде довършен от нас, ако се реши той да бъде построен", заяви директорът на "Росатом" за Централна Европа Вадим Титов, предаде БНР.

На фона на тези базисни неясноти министърът на енергетиката Петкова прогнозира, че централата може да бъде готова в рамките на идните 7-8 години. "Ситуацията от 2012 г. и днес е коренно различна. През 2012 г. нямаше яснота за структурата на проекта. Нямахме яснота как ще приключи арбитражното дело. Политиката на ЕС в областта на енергетиката беше различна от днес", обясни Петкова. Друга разлика била наличието на реален инвеститорски интерес, и то от компании, които са признати на световно ниво. Никой от нас няма интерес да се връщаме назад, да търсим вина, трябва да гледаме напред и с общи усилия да се опитаме да направим нещо добро за България, което ще гарантира нашата енергийна сигурност и ще даде възможност парите, които българските данъкоплатци са вложили в проекта - над 3 млрд. лв., да бъдат използвани по предназначение", аргументира се Петкова.

Дебатите по решението на НС продължиха около три часа, в които БСП многократно обвини управляващите в липса на доверие към ресорния министър. "Какво е мнението на г-н Борисов? Той явно не уважава Народното събрание, защото не присъства", заяви Красимир Янков от левицата. Червеният депутат заяви, че централата ще даде възможност, когато се изчерпи ресурсът на АЕЦ "Козлодуй", България отново да има евтина енергия, с която да си гарантира икономически ръст.

Депутатите от "Обединени патриоти" подкрепиха реализацията на централата, а Николай Александров дори индиректно я сравни със световни научни постижения. "Ако Александър Бел беше решил, че няма нужда от телефон, сега щяхме да си комуникираме с почуквания. Ако Стив Джобс беше решил друго, сега в джобовете си щяхме да имаме вероятно някакво подобие на телефон с шайба", обясни той. "За да имаме резултати, ние трябва да създадем предпоставки", обобщи Александров. Въпреки парламентарната подкрепа на "Обединени патриоти" вицепремиерът Валери Симеонов не е благосклонен към възкръсването на "Белене". Според нето България и службите трябва "да си отварят очите". "Под благовидната форма на чужда инвестиция някоя друга държава може да стане собственик на бъдещата АЕЦ "Белене", да я изгради със собствени средства, да започне да предлага електроенергия на борсата в България, което няма как да бъде забранено, и да предлага умишлено занижена цена на енергията", заяви той пред тв "Европа". Според Симеонов така може да се направи дъмпинг на цената, която се предлага от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток" 2.

"Премиера го няма. За мен този дебат е подвеждане на Народното събрание. Няма политическа воля", каза Рамадан Аталай от ДПС. Според него в хода на дебата не е изяснено и каква е необходимостта на страната ни от нови мощности. "Ситуацията е много тежка, защото нямате баланс в енергетика", обърна се той към управляващите.



РАЗЛИКА

"Държавна гаранция в класически смисъл значи, че инвеститорът получава гаранция, че приходите му ще бъдат гарантирани от страна на държавата, ако не се случат на търговски принцип. Това не е добро и надали ще се случи." Това обясни съветникът на еврокомисаря по бюджет Ивайло Калфин пред Блумбърг тв. В по-общ аспект обаче държавата може да гарантира, че няма да има бъдещи негативни промени в законодателството, и да даде сигурност на регулаторната среда, което е нормално и всеки инвеститор би го поискал. Според Калфин вариантите за финансиране на Втора атомна са два. Първият е без публично предлагане на акции - намира се инвеститор, който да довърши централата, и държавата апортира активите и пасивите. Вторият вариант е да се създаде ново дружество, което да набере капитал на фондовите борси, обясни той. По думите му обаче най-добрият вариант е държавата да построи централата за своя сметка.

СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Протест срещу строителството на АЕЦ "Белене" се проведе за втори пореден ден пред Народното събрание вчера. Граждани се заканиха, че следващия път ще изразят недоволството си пред сградата на Министерския съвет.
21
4330
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
07 Юни 2018 19:56
А, инвеститорът е ясен - бъгарският данъкоплатец.
Ама няма да инвестира в АЕц Белене а нечии лични сметки. По досегашния модел на сагата.
07 Юни 2018 20:45
приходите му ще бъдат гарантирани от страна на държавата, ако не се случат на търговски принцип. Това не е добро и надали ще се случи.

Горният цитат не е на книжовен български език, а на наскоро измисления "случковски" диалект, който има само 2 глагола – "случвам се" и "падам". На български се казва съответно "ако не се реализират" и "надали ще стане". Но от Чираков какво друго може да се очаква?

Снимката в началото на статията показва как лъжата, че Левски уж бил казал "Който ни освободи, той ще ни пороби" продължава, надявайки се съгласно Гьобелсовия принцип след хилядократно повторение да стане истина. Няма да стане.
07 Юни 2018 21:02
"Под благовидната форма на чужда инвестиция някоя друга държава може да стане собственик на бъдещата АЕЦ "Белене", да я изгради със собствени средства, да започне да предлага електроенергия на борсата в България, което няма как да бъде забранено, и да предлага умишлено занижена цена на енергията", заяви той пред тв "Европа". Според Симеонов така може да се направи дъмпинг на цената, която се предлага от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток" 2.

07 Юни 2018 21:37
Няма ли някъде иноформация си имената тези които гласуваха да се замрази преди 7 години, как са гласували сега ако пак са дупедати?!
07 Юни 2018 23:12
Според мен правителството блъфира.. и притиска ЕС.. и САЩ - явно се усетиха нашите управляващи, че само ни лъжат тия от ЕС и САЩ... нито за еврото, нито шенген.. нито някакви значими инвестиции се наляха в държавата последните 10 години.

Очаквам даже пак с Русия да има преговори.. с цел ЕС да се размърда. не за друго. А централата кучетата я яли. Българските политици мислят само за утрешния ден.. не 10 години напред.
07 Юни 2018 23:29
Ми Гинчето?!
ЧЕЗ и после, съвсем логично, АЕЦ.
Туй ще да е анонимният инвеститор!
Нема начин!
07 Юни 2018 23:38
Хайде стига с това Гинче, де! Що да се не пръкне някоя Пенка или дружеството Иванчо и Марийка. Тука сме страната на неограничените възможности.
07 Юни 2018 23:47
Що да се не пръкне някоя Пенка

Пенка ще я евтаназират....
08 Юни 2018 00:11
Пет (вероятно и още двама) охраняващи полицая, двама протестиращи. Къде е пианото, тоалетната чиния и цицата ?
08 Юни 2018 00:15
На български се казва съответно "ако не се реализират"

Реализират се кочини. Останалото се осъществява, постига ... и случва.
08 Юни 2018 02:05
Ще я строи този,който има ресурс да затвори Козлодуй.Тогава ще си продава неговата,от Белене,на каквато цена иска.Не му трябват държавни гаранции,защото държавата ще го моли за ток.Като им затвори Козлодуя,ще му обгрижват ..
08 Юни 2018 05:36
Мнооо гоуем тоа протест, бре! Камерата не можала да обхване многомилионното множество и се задоволила с няколко пазители на реда и едно лиШче А4 със стойката му!
художника дали ще почерпи вдъхновение от камерата?
08 Юни 2018 08:42
Лъч0
07 Юни 2018 20:45
08 Юни 2018 09:09
Какъв мараториум дупетатите са отменили, след като приятелката на Гинка от Пазарджик казва:
"Мораториум върху проекта АЕЦ „Белене“ никога не е имало", каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова след приемането на решението за търсене на инвеститор за втората атомна електроцентрала.

Натисни тук
08 Юни 2018 09:48
АЕЦ-а трябваше да започне да се строи още през 2005-та , сега за да стане първо, следва да се носи отговорност по ред причини ,второ , за да стане нещо добро следва да го направят единствено руснаците , защото евентуални подобрения ще са дошли само оттам и трето . тези , които протестират да обяснят още колко години и колко ще се плаща за замърсяванията от ТЕЦ-овете...Така е и така ще продължава докато не се допусне политическа алтернатива ( ако . изобщо вече е възможна....). .Преяждането с власт е вече факт и по-добро нещо не може и да се очаква да се случи.....
08 Юни 2018 12:02
Ванга не е ли казвала,какви ще са енергийните нужди на България през 2040 ? Щото тук знаят,че каквито и да са,без руснаци няма да се оправим.Безродници,сър.
08 Юни 2018 20:39
Хубава работа ама българска!?
08 Юни 2018 21:43
На български се казва съответно "ако не се реализират"

На по-точен български е "ако не се осъществят".
10 Юни 2018 00:04
***
не бил нещо си казал Васил Левски.
сигурно цитира местната кремълска шавка васил василев.
ами казал го е.
ето така: Никому не се надявайте. Ако ние не сме способни да са освободим сами то значи, че не сме достойни да имаме свобода; а който ни освободи, той ще да направи това, за да ни подчини отново в робство."

не са страшни руснаците, те си имат своя държава. страшен е нашия им слугинаж.
10 Юни 2018 15:50
Отново се коментира въпрос, който малко хора разбират. Ако се заинтересувате от Energy Road Map of Europe ще се учудите, че най-зелената енергия според ЕК е атомната. В тази връзка се приветства строителството на подобни централи. Другата по-важна част, е че вече сме изтървали последната възможност да се качим на този енергиен влак, със спирането на АЕЦ Белене преди 4-5 години. Тогава Росатомстрой имаше страхотно предложение към кабинета на Борисов, но там бяха заети с лизане на четирибуквия от отвъд океана и не обърнаха внимание. В резултат на това Росатомстрой предложи подобно и на Ердоган. За наше съжаление, той винаги се е интересувал от държавните интереси и видя, че американците едва ли могат да му продадат това, което руснаците предлагаха без пари. И зтова две атомни централи започнаха да се строят - едната на няколко километра от Резово, най зелената зона на България със най-скъпите имоти. Другата в околностите на Месрин в близост до Сирийската граница. След няколко години Турция няма да има нужда да купува от България и тогава можем спокойно да затворим 5 и 6 блок на Козлодуй, без да мислим за Белене.
10 Юни 2018 15:58
На вниманието на Зюмбюлка и другите цветя в парламента - едва ли ще се намери инвеститор, който да хвърли 4-5 млрд. долара без да има държавна гаранция, но вие сигурно си го знаете и може би затова се предлага. Иронията тук е, че знаейки, че няма такъв луд инвеститор, и пари от данъкоплатците, проблема за Белене или нова АЕЦ ще заглъхне от само себе си. Въпроса, който си позволявам да задам е: при положение, че печалбите от електронергия са съизмерими с тези от оръжието и много повече от наркотиците - какво струва (колко платиха американците) сами да се откажем от тези огромни приходи?
Явно е, че безхаберието и некомпетентността е вече синдром и тежка болест, от която боледува българското управление. Хирурзите обикновенно казват в такъв случай, че е по-добре да се отреже иначе заминава всичко.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД