:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,943,726
Активни 254
Страници 2,569
За един ден 1,302,066

Опасни мини застрашават Горни Лом 4 г. след взрива

Безхаберието е пълно - складовете с боеприпаси нямат охрана, нито система за уведомяване при авария
СНИМКА: БГНЕС
Сандъци с мини се търкаляха на територията на завода в Горни Лом при взрива. 4 години по-късно те са още там.
В складовете на взривилия се преди 4 години завод "Миджур" в Горни Лом, при който загинаха 15 души, все още се съхраняват опасни мини, предупреди Върховната административна прокуратура.

От съобщението й се разбра, че опасността от нов взрив е реална, а властите не са взели никакви мерки след тежката трагедия на 1 октомври 2014 г. Оттогава в петте склада, които оцеляха, отлежават 195 хил. гръцки мини, предназначени за обезвреждане.

Прокурорите са направили проверка след сигнал от кмета на близкия град Чупрене Ваньо Костин. Те са установили нарушения при съхранението на взривните вещества. При проверката на място не е бил представен договор за въоръжена охрана, каквото е изискването на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. Друго нарушение е, че няма система за оповестяване и предупреждение при евентуална авария.

Теренът и сградите на завода са собственост на фирма "Миджур манеджмънт кънстракшън", но операторът на площадката е друг - "Видекс" АД, става ясно от съобщението. Като отговорен за безопасността прокуратурата посочва второто дружество. Допреди години "Видекс" се водеше собственост на Валери Митков. В момента той е обвиняем по делото за взрива от 2014 г. Тогава загина и синът му.

Прокуратурата е разпоредила на вътрешния министър Валентин Радев да даде предписания на фирмите. Областният управител на Видин също е получил разпореждане да съдейства. "Сега" попита и двете институции какви мерки са предприели. От областната управа заявиха, че са получили писмото на прокуратурата и днес областният управител ще има среща с ресорни институции за набелязване на мерки. От МВР не отговориха.

В момента в окръжния съд във Видин върви делото срещу Митков, бившия шеф на служба "Контрол на общоопасните средства" (КОС) в МВР Божидар Василев, секретаря на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към икономическото министерство Ивелина Бахчеванова и служителката по безопасност на труда в завода Палма Иванова. Митков, който е проектант, е обвинен заради проектирането на цеха.

Проверката на административната прокуратура е поредната след взрива. Засега обаче никой не е предприел действия за премахването на боеприпасите оттам. "Какво се случва с това нещо, това е болният въпрос и никой не предприема стъпки на никъде. Наличните се знаят. Проблемът е в бездействието, не в проверката, те мините са си там, стоят заключени в едни складове, могат да правят проверки всяка седмица. Проблемът е, че те са там и нищо не се прави", заяви пред "Сега" кметът на Чупрене Ваньо Костин. Той добави, че е сигнализирал и двамата силови министри - Радев и военния Красимир Каракачанов. И от МВР, и от МО му отговорили, че частните собственици са длъжни да спазват законодателството.



БЕЗОБРАЗИЯ

Историята с гръцките мини е пълна с нарушения от вноса им в България, установи Националната следствена служба. До гръцката граница те са транспортирани с пожарни и полицейска охрана, а у нас - с обикновени тирове. "В националната следствена служба има един учебен филм от 1984 г., който демонстрира как автомобил, в който има 1.5 кг взрив, е извеждан от центъра на Варна до площадка, където е бил взривен - от всички страни с полицейски коли, пожарна и специален влекач. В случая в конвой от три тира, във всеки по 21 т мини, е минавал от Кулата до Горни Лом, придружаван само от един частен автомобил и с един бивш полицай, въоръжен с пистолет", заяви бившият шеф на службата Евгени Диков. Мините са разбивани с медни и дървени чукове. Вместо всеки да работи в отделна бронирана кабина, така че при евентуален взрив щетите да се ограничат само там, всички са били в общо помещение. Освен това на работа са взимани хора без образование, без никакви познания и дори без да преминат обучителни курсове, установи прокуратурата. След като бяха установени купища нарушения на реда за утилизация, България проведе неуспешни преговори с Гърция за връщане на мините, които останаха невзривени.
1069
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД