:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,980,422
Активни 180
Страници 16,579
За един ден 1,302,066

Превозвачите намериха нов повод за протест - екотаксите за камиони и автобуси

Омбудсманът Мая Манолова твърди, че сумите били непосилни
Снимка: БГНЕС
Мая Манолова
Съюзът на международните превозвачи и омбудсманът Мая Манолова се обявиха против предлаганите по-високи екотакси при регистрацията на стари автомобили и срещу въвеждането на такси за най-замърсяващите возила - камиони и автобуси. Това стана по време на дискусия при омбудсмана вчера. Това е втори протест на превозвачите за готвени промени в правилата за тяхната дейност след атаката срещу новите правила в така наречения пакет "мобилност", които предстои да бъдат одобрени от Европарламента.

Новите екотакси са записани в проект за изменение на Наредбата за продуктовите такси, изготвен от Министерството на околната среда. Той е пуснат за обществено обсъждане, което приключва идната седмица. Ако предложенията бъдат приети, таксата на внесените автомобили втора ръка на възраст до 5 години ще се вдигне на 290 лв. от 260 лв., а при по-старите, над 10 години, ще се повиши от 275 на 310 лв. Таксата се плаща еднократно при регистрация на моторните превозни средства в КАТ.

От Съюза на международните превозвачи оспориха въвеждането на такса за камиони и автобуси. "Това за нас е изненада. Ще бъдем натоварени с още една такса. Ние сме против въвеждането на такса за тежкотоварните автомобили и автобусите. Не възприемаме мотивите на МОСВ, че по този начин ще се ограничат вредните емисии. Те са неприемливи за транспортния бизнес. Затова ще внесем становище с предложение МОСВ да преосмисли предложението си", заяви председателят на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев.

Мая Манолова от своя страна обяви, че е нужна публичност и прозрачност за това как се харчат парите на гражданите, дадени за продуктови такси. "Тези суми са непосилни за гражданите и те трябва да знаят за какво се харчат парите им. А размерът на таксите винаги е около 15% от стойността на автомобила", коментира Манолова, цитирана от БГНЕС.

Председателят на Асоциацията на вносители на автомобили Христо Христов поиска екотаксата да отпадне с мотива, че тя няма да реши проблема с наплива на стари коли от Европа. Според него тя е трябвало да отпадне още при влизането на страната в ЕС. Броят на старите автомобили по българските пътища се е увеличил с над 60%. 120 000 автомобила излизат от употреба всяка година, но се регистрират други около 300 000. "Не е ясно къде отиват парите от екотаксите и за какво се харчат", допълни Христов.

Борислав Малинов, председател на Българската асоциация по рециклиране, оповести, че сумата, която се събира годишно от такси, е малко под 50 млн. лв. без ДДС. "Като се махне ДДС, остават 40 млн., които отиват за издръжка на дейността на рециклиращите фирми и на 591 площадки за разкомплектоване на автомобили", отбеляза той. Малинов защити идеята за екотакси за автобуси и камиони с аргумента, че сега никой не ги рециклира и те гният по улиците. В същото време се рециклирали 95% от леките автомобили.

Екомистърът Нено Димов мотивира увеличението като продължение на политиката на МОСВ за стимулиране на употребата на автомобили, които отделят по-малко вредни емисии. Според Манолова обаче сумата ще се изразходва само за рециклирането на вече излезлите от употреба моторни превозни средства и няма нищо общо с мерките за опазване чистотата на въздуха.



СТАТИСТИКА

От общо 156 828 aвтoмoбилa, регистрирани в отдел "Пътна полиция" за първите 5 месеца на 2018 г., новите коли са 16 515, а тези втора употреба 140 313. Малко над 5000 са колите втора употреба, които са на възраст до 5 години. Около 15 хил. са на възраст между 5 и 10 години, а останалите са над 10-годишна възраст, сочат данни, оповестени от money.bg. Oбщият бpoй нa peгиcтpиpaнитe лeки aвтoмoбили y нac е 2 774 138. Oт тяx 1 374 579 ca c бeнзинoви двигaтeли, a дизeлoвитe ca 1 190 114. Eлeктpичecкитe ca 495. Ocтaнaлитe мaлкo нaд 200 000 изпoлзвaт кoмбинaция oт кoнвeнциoнaлни двигaтeли нa бeнзин или дизeл c пpиpoдeн или втeчнeн гaз.
1
1235
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
13 Юни 2018 13:32
Напротив, ниски са таксите. Трябва да стане неизгодно внасянето на 10+ годишни трошки.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД