Може би не съм напълно прав - има десетки примери за хора, които сменят мнението си ката ден и вероятно не го правят от зла умисъл, примерно Бойко Борисов. Този човек има няколко акъла и от всичките вторият му е най-добър.
Може би не съм прав и за коалициите. Има една прекрасна страна - Германия, която вече не знае друг начин на управление освен широка коалиция с Меркел начело.
И въпреки това цялата тази история ми се струва доста нечистоплътна
Ако целият ви интерес към политиката в България се свежда до "чух по новините, докато щраках по каналите", вероятно сте останали с впечатление, че в България Бойко Борисов управлява, а БСП е в опозиция. Грешите, вероятно сте попаднали на реплика на Корнелия Нинова от рода на: "Борисов се провали във всичките си мисии - на отмъстител, строител и обединител". Нормално е, извадена от контекста, подобна реплика може да ви заблуди. Още по-нормално е - опозиционното поведение се крепи от гръмки реплики, а колаборационизмът - от тихи стъпки зад кадър.
От началото на юни се случиха 3 неща, които са важни за страната - парламентът рестартира проекта за изграждането на АЕЦ "Белене" - със 172 гласа "за", включително гласове от ГЕРБ, "Обединени патриоти" и БСП. Против бяха ДПС, вестниците на Делян Пеевски ("Монитор": "Парламентът със скандално решение за АЕЦ "Белене") и извънпарламентарната опозиция, която протестира пред прозорците на депутатите.
Въпреки че ярките социалисти - застъпници на проекта "Белене", или не са в активна позиция, или не са вече в БСП (Румен Овчаров, Румен Петков), социалистите по инерция подкрепят проекта. През февруари 2013-а не ГЕРБ, а БСП искаше да рестартира проекта.
Единственият спор тук е дали да има държавни гаранции, или да няма. (БСП е "за".) Под "държавни гаранции" обаче Нинова разбира нещо, което никой друг не разбира: "Инвеститорът да има гаранция, че държавата държи на проекта и стои зад него. Кой инвеститор ще тръгне да влага толкова пари в проект, за който няма сигурност, че държавата стои зад строителството"... Имаше лек спор дали да се отменя решението за спиране на проекта и дали ръцете на ресорната министърка са достатъчно отвързани, че да действа ефективно. Т.е. спор между БСП и ГЕРБ по този ключов въпрос на практика нямаше, имаше единство.
Два дни по-късно парламентът одобри проектите за модернизация на армията, които включват 3.26 млрд. лв. за нови изтребители и бойни машини за пехотата. "За" гласуваха 151, 7 бяха "против" и един депутат се въздържа. Тук "против" бе само "Воля". "Спазени са нашите две условия - да не се надхвърлят 2% от БВП и да бъдат ангажирани фирмите от българската военна индустрия", обясни Нинова. За да не се тълкува това като конюнктурно решение, взето само от партийната върхушка, БСП даде политическа подкрепа за двата проекта за модернизация на въоръжените сили и чрез гласуване на Националния съвет на социалистите. Тук "споровете" бяха съвсем проформа, по този ключов въпрос има абсолютно единство между БСП и ГЕРБ.
Чакайте, чакайте...
БСП подкрепила превъоръжаване на натовската ни армия с бойни единици по натовски стандарти? Ми да, така се получи. Тук му е мястото да отбележим онова съобщение на пресцентъра на БСП, което долу-горе се изчерпваше с изречението: "Председателят на БСП Корнелия Нинова проведе среща в централата на партията с посланика на САЩ Ерик Рубин по негово желание". Намесваме срещата на Нинова с Рубин не за друго, а защото след гласуването на проектите за превъоръжаване същото направи и пловдивският бизнесмен и лидер на партията в града под тепетата Георги Гергов - той също заподозря връзка между срещата с Рубин и гласуването в пленарна зала. "На мен не може да ми се обяснява, че 100 млн. лв. на година нищо не е, все пак ние имаме социална програма, в която трябва да се говори за здравеопазване, а за въоръжаване да си се оправят управляващите", скочи Гергов. Тук няколко другари тръгнаха да бранят Нинова с реплики като: "Обвързването на националната сигурност с образованието и здравеопазването е неправилна теза" (Атанас Зафиров), та накрая се получи това, което се случва напоследък в БСП - партията пак се разцепи по шефовете.
Историята с разцепването на БСП очевидно е тясно свързана с тема номер 3 - Истанбулската конвенция....
Още един ден по-късно Нинова за пореден път се разграничи от лидера на европейските социалисти Сергей Станишев, "разкритикува остро" Борисов, че не искал референдум за Истанбулската конвенция, но на практика подкрепи с две ръце политиката му на отказ от ратифициране на документа. Каква е позицията на БСП по този въпрос, е толкова ясно, че социалистите заподозряха, че ПЕС ще изключи БСП. Позицията на БСП по Истанбулската конвенция вероятно е осмислена някъде, но още по-вероятно се обоснова на перманентното разграничение между Станишев и Нинова - на практика тези двамата живеят на различни планети. И живеят само за да подчертаят разцеплението в левите редици, не за нещо друго.
Не ме разбирайте погрешно - не зная кое е правилно. През всичките тези години не чух достатъчно смислени аргументи дали ще имаме необходимост от втора АЕЦ след 10 г., или няма да имаме. Страната ще се развива, ще ни трябват нови източници на енергия, ама защо те да идват от скъпа АЕЦ, а не от възобновяеми източници, например.
Армията? Разбира се, че трябва да се модернизира техниката, и то във всички родове войски. Защо търпяха това безобразие до момента, в който водещият парада на Гергьовден хеликоптер падна и умряха хора? Защо подмяната на бойна техника не течеше планово? Имаше времена с над 3 млрд. излишък, в които не се намериха поне 300 млн. за подмяна на част от техниката - и при управлението на Станишев бе така, и при управлението на Борисов.
Защо Истанбулската конвенция бе гласувана от правителството, преди да бъде оттеглена... от правителството. Не можеха ли поне да проучат общественото мнение, преди да лансират спорен документ?
По всички тези въпроси има дебати. Но по един няма - в ключови моменти очевидно БСП и ГЕРБ пеят в хора на Отечествения фронт. През годините под знака на Борисов ГЕРБ приласка патриотите, използва "Воля", а със сигурност намери подкрепа и от ДПС - тази партия гласува заема от 16 млрд., тази партия участва в подмяната на съдебната реформа, тази партия доуби пряката демокрация в България. Сега явно ГЕРБ намира подкрепа за важните дела и от последните парламентарно представени - социалистите.