Британският премиер Тереза Мей спечели тежка парламентарна битка за Брекзит, след като успя да мобилизира достатъчно гласове в долната камара в подкрепа на стратегията си за излизане на страната от ЕС, предадоха информационните агенции. Депутатите гласуваха срещу поправките, предложени от Камарата на лордовете, които щяха да задължат правителството да се опита да договори оставането на страната в митническия съюз с ЕС и след Брекзит. Депутатите гласуваха с 325 на 298 гласа против поправката, след като Мей обеща да потърси ново митническо споразумение като компромис преди вота. Преди това депутатите отхвърлиха поправка, чиято цел беше парламентът да може да наложи вето на окончателното споразумение с Брюксел за излизането от ЕС.
По време на парламентарното гласуване стана ясно, че правителството е зависимо от две враждуващи фракции в Консервативната партия - тези, които искат да запазят възможно най-близка връзка с ЕС, и тези, които искат "твърд" Брекзит. Много от проевропейски настроените опозиционни лейбъристи не спазиха поръката на лидера си Джеръми Корбин и подкрепиха идеите на Тереза Май, а не поправката, предложена от него за нова сделка за единния пазар. Това е един от най-сериозните вътрешни бунтове срещу Корбин, коментира Би Би Си.
След гласуването в Камарата на общините законопроектът за Брекзит пак ще се върне в Камарата на лордовете. Очаква се, че горната камара, където консерваторите на Тереза Мей не разполагат с необходимото мнозинство, ще направи нови поправки в него. Те ще бъдат обсъждани вероятно на 18 юни, след което документът пак ще бъде върнат в долната камара. Проевропейските тори заплашиха да оттеглят подкрепата си за премиера Тереза Мей, ако тя не спази обещанията, които даде. Двете камари трябва да съгласуват до последната запетая текста на закона за Брекзит, преди той да бъде подписан от кралица Елизабет Втора, коментира Би Би Си.
VOCI.
Камарата на лордовете.