Около 2500 автобуса, извършващи междуградски пътувания, спряха работа за час и половина вчера в знак на протест срещу подготвяния от ГЕРБ, патриотите и "Воля" проект на Закон за автомобилната камара. Ако проектът не бъде оттеглен, превозвачите планират протестът да премине в ефективна стачка и на 25 юни в цялата страна да се проведат масови шествия. По различни оценки само вчера засегнати от протеста бяха около 40 000 души. С половин уста управляващите все пак допуснаха, че са възможни корекции на текстовете, но според протестиращите това не е достатъчно.
Проектът предвижда създаването на браншова организация, членството в която е задължително. Превозвачи обаче смятат, че проектът дава цялата власт, упражнявана досега от държавата, в ръцете на няколко човека, които са ключови в този бизнес и имат сериозна политическа подкрепа от управляващите. Лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов все пак допусна известни корекции на текстовете. Самият проект нямало да бъде оттеглен, но ще се премахне задължителното членство, "взривило" превозвачите. "Намеренията ни са съвсем добронамерени", обясни Цветанов и се ангажира да проведе срещи и с коалиционните партньори, и с "Воля".
Въпреки увъртанията на управляващите превозвачите не се отказват от протести. "За 25 юни вече имаме заявени за протест 740 автобуса. Колегите с камионите, които са против този законопроект, също ще внесат искане за протести, което означава, че излизаме заедно", заяви Магдалена Милтенова, председател на Браншовия съюз за стопанска инициатива в транспорта. Недоволните първо ще се съберат на площада пред храм-паметника "Александър Невски", а после ще поемат към Народното събрание, към президентството и ще стигнат до Централната автогара. Искането за разрешение на протеста вече е изпратено в Столичната община, макар че превозвачите увериха, че са склонни на диалог.
В сряда лидерът на БСП Корнелия Нинова обвини управляващите, че "дават транспортния бранш в ръцете на близки до властта фирми", и обяви, че транспортният бос Миролюб Столарски вече е регистрирал в Търговския регистър името "Българска автомобилна камара", въпреки че проектозаконът още не е приет. Депутатът Станислав Иванов от ГЕРБ призна, че това наистина е така, но после Столарски прехвърлил камарата на КРИБ, писа Медиапул.
Превозвачите бяха подкрепени и от работодателски организации - БСК, БТПП и АИКБ, но до вчера проектът не беше оттеглен. Мотивът на вносителите е, че така ще се създаде възможност за саморегулация. В момента агенция "Автомобилна администрация" разполага с огромни правомощия при издаването на лицензите и контрола и това води до неефективност и съмнителни практики, смятат депутатите.
Че законопроектът все още не е оттеглен, потвърди вчера и председателят на комисията по транспорт в Народното събрание Халил Летифов, който предупреди, че текстовете в проекта са неясни и може да навредят. "Аз съм убеден, че реакцията на превозвачите ще бъде чута, защото беше категорична и много добре мотивирана. Ако не бъде оттеглен законопроектът, ще има срещи с представители на превозвачите", заяви Летифов пред БНР. Той отбеляза, че и браншът е бил разединен. "Една част бяха "за", а друга - категорично против проекта. Споделям притесненията, защото има неясни текстове", каза още той.
Превозвачите са настояли за обединение в сектора и за по-добра координация, но са изразили притеснение заради предвижданото в проекта задължително членство в браншовия съюз. "Твърде големи правомощия се дават на председателя на камарата, а това трябва да е един колективен орган на самоуправление. В този си вид законът според мен не може да бъде приет. Ако остане така, ще бъде вреден и ще нанесе допълни поражения за автомобилния бранш", категоричен бе Летифов.
Отношенията между неправителствени организации и правителство трудно могат да бъдат уредени със закон, смята бившият министър на транспорта Антони Славински. Самите превозвачи трябва да осъзнаят необходимостта от това да бъдат организирани. Камара може да съществува, но не по силата на задължение от закона, а по осъзната необходимост на превозвачите, изтъкна той.