Обвиненията и общественото недоволство срещу лекарски грешки бяха най-силни при първия мандат на кабинета "Борисов". Тогава дори се проведоха няколко протеста. |
Само за 2017 г. Върховната административна прокуратура е установила общо 11 смъртни случая, основно в София, проверявани от ИАМО, за които обаче държавното обвинение изобщо не е било сигнализирано. Румяна Арнаудова, която е говорител на главния прокурор, не даде много подробности. Каза само, че сред проверените казуси има и за 6-7 загинали бебета, за които прокуратурата не е сезирана.
В друг случай става въпрос за загинал при катастрофа, чието тяло е освободено от моргата, без да му бъде направена аутопсия, тъй като служителите на одита го класифицират като "маловажен". В резултат на това прокуратурата прекратила делото срещу виновния за пътния инцидент.
Друга неизяснена смърт е на пациент със съмнения за емболия. Констатацията е, че двама лекари, един от които неговият личен, не са назначили необходимите изследвания, с което са извършили нарушение. Въпреки това случаят отново е определен като "маловажен" и лекарите не са наказани.
"Шефът на болницата би могъл да ни сигнализира. В "Пирогов" например има изнесени работни места на полицейски служители - биха могли да ни сигнализират. Изпълнителната агенция, след като е получила сигнал за това, че неправилно лечение е приложено, в резултат на което близък на подателя на сигнала е починал, също е трябвало да ни сезира. На практика този контролен орган, съвсем откровено ви казвам, си задавам въпроса - какво е правил последните 3 години? Имитирал е, според мен, административнонаказателна дейност", коментира Арнаудова.
Проверката на ВАП е установила още, че утвърдените от началника на ИАМО Инструкция за осъществяване на контролната дейност и методическите указания към нея противоречат на наредбата за проверките в лечебните заведения, издадена от здравния министър през 2010 г. Целта според прокуратурата е била съдът да отменя издадени от агенцията наказателни постановления при обжалването им, тъй като са издадени по незаконосъобразна процедура. Министърът е сезиран, за да предприеме действия инструкцията и указанията да бъдат поправени.
Освен това от агенцията по правило не са спазвали никакви законови срокове. За представяне на доклада и констатациите на проверяващите наредбата на здравния министър определя максимум 5 дни, но по думите на Арнаудова "този срок е спазен в едва 3 от проверените над 608 случая". Някои от закъсненията са били от 20 до 30 дни, а понякога дори по няколко месеца.
РЕАКЦИЯ
Докато тече проверката на прокуратурата, директорът на Агенция "Медицински одит" Златица Петрова ще бъде отстранена, обяви здравният министър Кирил Ананиев. "Мога да ви уверя предварително, че това няма да влоши работата на ИАМО. Ние работим с прокуратурата много тясно, ще направим всичко, което е необходимо, за да подпомогнем процеса на разследване. До мен в моя мандат няма сигнали, че агенцията е потулвала случаи", каза той. "Разбира се, че сме проверявали работата на ИАМО, но до такива изводи инспекторатът на МЗ не е стигнал. Може би прокуратурата има други правила, по които проверява, и те са различни от административните правила на нашия инспекторат", допълни министърът.