:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,490,477
Активни 97
Страници 18,043
За един ден 1,302,066

Изложба показва красотата на екслибриса

Един от екслибрисите на Бак
Позабравеното изкуство на екслибриса припомня в столичната галерия "Сан Стефано" полският графичен дизайнер Кшищов Марек Бак. Художникът е автор на над 1400 екслибриса, част от които представя в София до 30 юли. Латинският термин ex libris, който понякога се заменя с ex bibliotheca, се превежда като "из книгите на" или "из библиотеката на". Възприето е екслибрисът да се поставя на вътрешната страна на корицата или да се отпечатва на заглавния лист на книгата. Този уникален за всяка библиотека печатен знак има няколко функции - самият той е произведение на изкуството, изразява индивидуалността на собственика си и допълва биографията на една книга. Експозицията фокусира вниманието върху този специфичен жанр в графиката, за да покаже, че екслибрисът е част от емоционалното преживяване при общуването на читателя с книгата, както и че дигиталната епоха не може да замени допира до хартията.

Повече от 12 години Бак работи в сферата на дигиталната графика, екслибриса и малките графични форми. Ювелирното изграждане на формата в неговото творчество показва не само изострена чувствителност, но и естетически усет за границата - докъде да се задълбочи в детайла или да обобщи образа в неговата художествена условност. Той използва графични програми за векторна графика, с които успешно реализира своята визия. Всяка работа на художника съдържа няколко хиляди щриха, както е и в класическата медна гравюра.



604
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД