Електромобилите настъпват все по-масово в цял свят, а някои от тях дори вече сменят поколенията си. С първата генерация на Leaf японският производител Nissan предизвика истински бум на пазарите, а е на ред и второ поколение, което трябва да затвърди успеха на предшественика си.
Промените в Leaf са значителни - като се започне от дизайна и се завърши с техническите подобрения. Заради по-големия капацитет на батерията електромобилът вече е по-тежък - 1580 кг. Дължината му е 4480 мм, широчината - 1790, а височината - 1560. Разстоянието между двете оси достига 2700 мм, като благодарение на промените в аеродинамиката е намален и коефициентът на челно съпротивление - до 0.28.
Дизайнът на новия Leaf е в стила на последните модели на Nissan, най-вече на компактния Micra. Салонът е изцяло насочен към удобството на водача, като при версията с по-богато оборудване прави впечатление комбинацията от черен лак и яркочервено осветление. Воланът се регулира само на височина, но това дава възможност за по-лесно излизане на шофьора от автомобила.
Най-важната информация за водача се появява на дисплей с диагонал 7 инча, поставен на таблото. Той е комбиниран със скоростомер, както и с още един екран на централния панел, където пък излизат данните от навигацията на автомобила. Като цяло идеята на Nissan е всички контролни уреди да бъдат разположени удобно за водача и да не се различават от тези на стандартен автомобил. Седалките обаче са по-високо поставени, тъй като под тях е батерията за електромотора. Това донякъде ограничава мястото в колата, тъй като на задните седалки трима възрастни трудно биха се събрали. Обемът на багажника достига 435 литра, а при свалени седалки - 850.
Първият Leaf успя да се пребори за званието "най-продаван електромобил в света" и неговият наследник е амбициран да задържи тези позиции. Инженерите на Nissan са увеличили мощността на електрическия двигател до 150 к.с., а максималният въртящ момент вече достига 320 Nm, като той се достига още при стартирането. Ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 7,9 секунди, а максималната скорост, от съображения за сигурност, е ограничена на 144 км/ч.
Литиево-йонните акумулатори също вече са по-мощни. Техният капацитет е 40 кВт/ч, с което, по стария цикъл на измерване, който важи до септември тази година, пробегът на Leaf е 378 км/ч. В реални условия обаче той е с около 100 км по-малко. Зареждането на батериите от стандартна електропреносна мрежа отнема около 16 часа, но има и специална функция за бързо зареждане от станция с мощност 50 киловата. При нея за 40 минути зарядът на акумулаторите може да достигне до 80% от капацитета му.
Новост при Leaf е и системата ProPilot, която не е пълен автопилот, но притежава редица функции. Благодарение на нея електромобилът може да се движи в избраната от водача лента, да поддържа зададената му скорост, като съответно намалява или ускорява, ако засече друг автомобил около себе си. В този комплекс е включена и функция за автономно паркиране, при което водачът не участва.
В електромобила има и друга нова технология, наречена e-Pedal. В случая машината се управлява само с един педал - този на газта. Когато шофьорът спре да подава, се задейства система за регенириране на спирачната енергия и Leaf може да спре напълно. Тази система е особено полезна в градски условия, където задръстванията са сериозен проблем. При пътуване извън града пък може да се използва режим B, който зарежда батерията при инерционно спускане по наклон.
Самият автомобил е с нисък център на тежеста, което го прави доста стабилен в завои. Това е много важно, тъй като заради батериите и електромотора Leaf е по-тежък. Благодарение на конструкцията обаче се избягва накланянето в завоите, а и воланът е директен, което също помага.
Втората генерация на Leaf се предлага с доста богато оборудване, в което влизат система за безключов достъп, електрически прозорци и огледала за обратно виждане, автоматичен климатик, аудиосистема, сензори за светлина и дъжд, поддръжка на Apple CarPlay и Android Auto, отопляеми предни и задни седалки, отопление на волана, аудиосистема с 6 високоговорителя, електронна стабилизираща програма, система за автоматично спиране, асистент за изкачване и 6 въздушни възглавници.
При топ нивото на оборудване се добавя кожен салон, 17-инчови джанти, отопление на седалките и волана, навигационна система, четири камери за 360-градусово наблюдение и система за следене на слепите зони, електрически предни седалки, система за изцяло автономно паркиране, както и ProPilot за полуавтономно движение.
ЯПОНЦИТЕ ГОТВЯТ И ЕЛЕКТРИЧЕСКИ КРОСОУВЪР
В Nissan ще използват платформата на второто поколение на Leaf и за други електромобили. Един от тях вече се разработва - това е кросоувър на ток, който ще получи името Terra. Още през 2012 г. Nissan показа прототип с това название, като той използваше електромотора на първия Leaf на предната ос и водороден агрегат, който на свой ред захранваше два електромотора на задните колела.
Серийната версия на кросоувъра Terra ще бъде оборудвана с електрическия двигател и батериите на новия Leaf, което ще позволи постигането на пробег от 550 км с едно зареждане. Тъй като платформата на Leaf позволява поставянето на втори електромотор на задната ос, то новият SUV на Nissan ще бъде със задвижване на четирите колела.
Сроковете за появата на Terra засега не се разкриват, но според първоначални информации кросоувърът ще е готов към 2020 г. Цената на модела ще бъде в рамките на 45 000 долара.
Nissan Leaf вече залага само на един педал
Trudeau ?
