В градовете са нужни повече станции за мониторинг на качеството на въздуха, обяви директорът на Националния център по обществено здраве и анализи доц. Христо Хинков на кръгла маса за подобряване чистотата на въздуха. Това е едно от предложенията на центъра за редуциране нивата на фини прахови частици у нас, допълниха от здравното министерство. В момента например в София има едва 4 станции, плюс една референтна на "Копитото" на Витоша.
Другите предложения на НЦОЗА са въвеждане на по-строги регулаторни мерки чрез изготвяне на стандарти за емисиите и за строителството, също и контрол на съдържанията на вредни вещества в суровините. Хинков даде пример със старото строителство, при което е използван азбест - например в сградата на Класическата гимназия. Той припомни и че са изключително важни и поведенческите мерки - как всеки индивидуално да допринася за чистотата на въздуха. И в това отношение има какво да се направи - например да се подобри инфраструктурата при велоалеите, които в столицата не са свързани помежду си, поясни той.
Трябва да се въведе стандарт за въглищата, припомниха пък от екоминистерството. Идеята е държавата да въведе изисквания за твърдите горива, които се ползват за битово отопление - основно въглища и брикети, а целта е да се намали съдържанието на пепел и сяра. Промените ще залегнат в Закона за опазване на чистия въздух, а за нарушителите ще има глоби.
От Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" пък се отчетоха с обмисляните мерки за засилен контрол на автомобилите при регистрация и технически преглед. Колите, които не отговарят не екоизискванията, ще се спират от движение.
Зам. здравният министър Светлана Йорданова припомни, че годишно 18 хиляди души в България умират преждевременно заради мръсния въздух.
ИДЕИ
Да се създаде мобилно приложение, което да сигнализира за превишаване на допустимите стойности на фини прахови частици във въздуха, предлага Българската асоциация за защита на пациентите. Телефоните ще сигнализират за степента на замърсяване във въздуха и ще представят карта с районите в града, които е добре да се избягват. Приложението ще съветва също кога и колко време е добре да се ползва маска, както и какви последващи действия трябва да се предприемат, за да се освободи организмът от поетите токсини.
Пациентската организация предлага и създаването на иновативна маска за пречистване на въздуха, която да има биоразградим филтър за фини прахови частици. Маските ще са за многократна употреба, а сменяем ще е само филтърът, а моментът за неговата подмяна също може да бъде програмиран в приложението за мобилни телефони.
http://aqicn.org/city/bulgaria/sofia/pavlovo/
Pavlovo, Sofia AQI: Pavlovo, Sofia Real-time Air Quality Index (AQI).
124 Unhealthy for Sensitive Groups PM2.5 AQI
124 Pavlovo, Sofia, Bulgaria PM25 (fine particulate matter) measured by Sofia Municipality, National Automated control air quality (Столична Община, Национална автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух).
Values are converted to the US EPA AQI standard. 53 132
O3 AQI
16 Pavlovo, Sofia, Bulgaria O3 (ozone) measured by Sofia Municipality, National Automated control air quality (Столична Община, Национална автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух).
Values are converted to the US EPA AQI standard. 4 46