:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 443,153,912
Активни 212
Страници 27,742
За един ден 1,302,066

Социалният министър поднови преговорите с майките

Протестиращите не отстъпват за личната помощ
След поредица от международни ангажименти около европредседателството социалният министър Бисер Петков поднови преговорите с протестиращите майки на деца с увреждания, макар че напредък от това няма - майките продължават да настояват за отделен закон за личната помощ, а срокът за подготовка на закон за хората с увреждания остава за края на юли. Палатковите лагери също се увеличават - вече с Враца и Хасково.

Днес омбудсманът Мая Манолова свиква обществено обсъждане на своя проект, направен заедно с майките. Въпреки че той беше отхвърлен от правителството и представителните организации на хора с увреждания, Манолова е продължила да работи по него и на сайта на омбудсмана е публикуван нов, редактиран вариант. В четвъртък пък има заседание на работната група по закона за хората с увреждания, на който държи социалното министерство. На това заседание според Петков ще се обсъжда ключовият въпрос за социално-икономическата подкрепа. Той предлага вместо в отделен закон личната помощ да бъде регламентирана в общия закон за хората с увреждания, където са и другите добавки - за транспорт, комуникация, образование и пр. Протестиращите не приемат това и настояват омбудсманът да внесе техния закон в Народното събрание.

В новия вариант на закона "Манолова" има промени, показва сравнение с първия проект, с който "Сега" разполага. Неговата основна цел остава да гарантира правото на личен асистент на всички, които се нуждаят от такава услуга. Сега тя се финансира проектно и достига до малка част от нуждаещите се - тази година например са отпуснати 68 млн. за 16 000 асистенти, които трябва да помагат на 26 000 души, въпреки че право на добавка за чужда помощ по линия на НОИ имат 77 хил. българи. В предишния вариант се предвиждаше максималният брой часове лична помощ на човек да бъде 330 на месец. Сега този таван е намален на 220 часа месечно.

В предишните текстове се предвиждаше нискобюджетен и високобюджетен вариант за заплащане на асистентите - минимална заплата и половина или две минимални заплати. Сега е записано, че "часовата ставка за положен труд се равнява на 1.1 от размера на минималната работна заплата за страната за 2019 г. до достигане на 1.5 през 2021 г." Манолова се е отказала от едно спорно предложение - доставчиците на лична помощ, които могат да бъдат и юридически лица, да получават 5% над сумата за заплати на асистентите за покриване на свои разходи. Този член в новия вариант липсва, но остава по-общият текст, че доставчиците попълват ежегодно отчети с разходите си, включително тези за администриране на услугата, въз основа на които ще се прави бюджет за програмата за следващата година.

Разчетите за закона "Манолова" продължават да бъдат в много широк диапазон - от 105 млн. лв. допълнително според документите към проекта до над 1 млрд. лв. според МФ.
814
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД