Десетки търговци на горива от малките бензиностанции протестираха вчера пред сградата на Народното събрание заради новия закон за горивата. С поправките, приети на първо четене, се залагат засилени мерки, които да ограничат сивия сектор. Въвежда се регистрационен режим за фирмите, завишени банкови гаранции и наличие на солиден капитал на дружествата, което щяло да доведе до фалит на повече от 400 фирми. Протестиращите обаче останаха нечути, тъй като по това време в парламента нямаше никого - депутатите вече бяха изчерпали дебатите по вота на недоверие.
Шефът на Националното сдружение на търговците и превозвачите на горива Иван Кашилски отбеляза, че те са "за" законопроекта, но не в този му вид. По думите му изискваните в законопроекта банкови гаранции и капитал са непосилни за търговците. "Той ни унищожава. По този начин ни натоварват с непосилни средства, които ние нямаме и няма как да останем на пазара. Хората изнемогват вече. Има семейни бензиностанции - тези хора работят в малки населени места, непоносимо е вече. Около 420 са българските фирми. На пазара ще останат само чуждите фирми", коментира той пред БНР.
До момента единствено вицепремиерът Валери Симеонов ги е изслушал и ги е подкрепил. Кашилски отбеляза, че сивият сектор може да се пребори със засилване на контрола в данъчно-акцизните складове, при вносителите и производителите. "Както са солидарни и отговарят само за акциза, така солидарно да отговарят и за ДДС-то. По този начин, като няма на пазара горива без ДДС и без акциз, няма да има загуби за държавната хазна", добави той.
Предложението за промени в закона за горивата бе внесено от депутата от "Обединени патриоти" Емил Димитров - Ревизоро. При регистрацията на големите фирми и собственици на складове за нефт и горива изискването е за гаранция от минимум 3 млн. лв., а за всяка бензиностанция ще се изискват по 20 хил. лева.