Фондът тръгна към дъното преди 2 г. На 20 април 2016 г. тогавашният директор Павел Александров и осем души от администрацията бяха арестувани показно. |
Журналистката съобщи във "Фейсбук", че напуска заради унизително отношение от страна на шефа на новините Уляна Пръмова. Тя разказа, че е била подложена на "публична екзекуция пред цялата редакция" заради писмо на Пламен Таушанов от Българската асоциация за закрила на пациентите, което не е огласено. Самата Чернева не е получила възможност да го прочете. Тя обвини Пръмова, че е посегнала на доброто й име и "доверие, градено 25 години, с недопустими внушения за недостойно поведение като представител на БНТ в Обществения съвет на Фонда за лечение на деца, с изразена погнуса".
Пръмова избра да даде обяснения по казуса пред сайта "Пик". Тя заяви, че нейно "абсолютно административно право е да сменя ресорите на репортерите". "Причината за отнемането на този ресор е, че искам да мине проверката и да видя дали поведението в този фонд отговаря на журналистическата етика. Отнех й този ресор заради жалбата срещу нея", каза директорът на "Информация" в БНТ. Не е ясно за каква проверка става дума, след като БНТ вече е изпратила писмо за смяната на представителя си във фонда.
Пръмова призна, че действията й се дължат единствено на писмото на Таушанов, който заяви пред Медиапул, че няма намерение да огласява съдържанието му. От недомлъвките им се разбра, че журналистката е обвинена за това как е гласувала във връзка с вземането на решение за лечение на деца в чужбина.
Чернева беше представител на БНТ в Обществения съвет на Фонда за лечение на деца от години. В съвета членуват общо 17 лекари и представители на неправителствени организации и медии, които вземат решения с мнозинство. Съветът решава дали да се плаща дадено лечение или не, но това става на базата на експертните становища на лекари от съответните специалности.
С отстраняването на Чернева във фонда вече няма нито журналисти, нито представители на граждански организации, посочи Красимира Величкова от Българския дарителски форум, цитирана от Медиапул. Тя самата напусна Обществения съвет в знак на несъгласие. Според нея работата на фонда вече ще е абсолютно непрозрачна. Във "Фейсбук" тя обясни и за какво става дума в конкретния случай. "През 2013 г. без никакво медицинско основание беше спряно финансирането в чужбина на 13 деца с автоимунно заболяване (които бяха изчерпали всички възможности за терапия в България) - част от тях вече бяха финансирани от фонда преди това и имаха нужда от продължаващо лечение, защото бяха показали добри резултати. Но проф. Пилософ и д-р Ива Станкова решиха, че това лечение е неконвенционално. Сформираха се работни групи, консилиуми, срещи, дискусии. Колкото и да се борихме заедно с родителите срещу това решение, в крайна сметка тези деца получиха отказ с мотива, че лечението е експериментално. Пред около месец (2018 г. е все пак, сметнете колко години по-късно) съдът връща за разглеждане във Фонда едно от заявленията на деца, които са кандидатствали през 2013 г., и постановява да се направи оценка на проведеното дотук лечение в Германия, след което решението да се прегласува. Такава оценка е направена в българска болница (пак да кажа, 5 години по-късно). Тя е положителна. Въпросният лекар, който е лекувал децата в Германия, обаче е починал преди повече от две години и не е ясно клиниката му съществува ли още. По време на заседание на Обществения съвет на фонда през юни месец 2018 г. Мария поставя въпроси и отказва да гласува предвид неяснотата в документите въпреки решението на съда. Мария е изтеглена като член на ОС на фонда по сигнал, без да е направена предварителна проверка, но също и от ресора си "Здравеопазване" като журналист. И напуска БНТ."
ПО РЕД НА НОМЕРАТА
Преди Чернева новото ръководство на БНТ отстрани продуцента на "Референдум" Роберт Ковачев, шефа на спорта Методи Манченко и още няколко от ръководителите на звена. Програмният директор на БНТ1 Емил Кошлуков махна продуцента на "Денят започва с култура" Весела Чернева, а другият шеф на предаването предпочете да напусне. Преди това екипът на предаването излезе с декларация, че Кошлуков се опитва да сплашва журналистите, да забранява теми и да налага гости за сметка на други.
ОСТРОВ
В началото на заседанието на Министерския съвет премиерът изненадващо се обърна към операторите, които снимат протоколните кадри. Поводът бе анонимна информация, че си е купил остров в Гърция с посочен източник - гръцки медии. "Умолявам ви, дали се цензурирате, дали се автоцензурирате, моля ви, не ми забърквайте името! Всичко, което има фалшиво, да го пуснат - все ми е тая. Защото рано или късно истината излиза. Имате прекрасни разследващи журналисти, пуснете ги да отидат да проверят и ако е истина, ще дойда и ще си оставя там оставката", каза нервно премиерът. Заради анонс, че ще обсъжда същата тема, в понеделник Нова телевизия свали предаването "Часът на Милен Цветков" с мотив за неспазване на стандартите за обективност. По този повод БСП попита защо стандартите за обективност се прилагат само за теми, засягащи Борисов. "Как пък веднъж не бяха приложени към някой друг сегмент от политическите предавания?", попита Александър Симов и добави: "У нас убити журналисти, слава богу, няма, но вече виждаме, че има убити теми, предавания."