Енергийният министър Теменужка Петкова ще трябва да намери спешно инвеститор за "Белене", който да не иска държавна гаранция. |
Министерският съвет отмени решението си за прeкратяване на проекта за изграждането на АЕЦ "Белене" и върна статута му на обект от национално значение. Правителството възложи на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да търси инвеститор. До момента от правителствени среди бе обявявано, че потенциален интерес са заявили четирима кандидати. До края на октомври Петкова ще трябва да подготви и процедура по избор на стратегически партньор за изграждането на централата. Решението на правителството е във връзка с взетото в началото на юни решение на парламента за възобновяването на АЕЦ "Белене" съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция. За целта ще бъде създадено ново проектно дружество.
Руската компания "Росатом" вече няколко пъти обяви, че е готова да участва в проекта. Интерес към Втора атомна проявиха и от китайската държавна ядрена корпорация CNNC. Тя обаче поиска държавни гаранции, което поставя под въпрос участието й в бъдещата процедура. Преди около месец представителят на компанията - Сие Джяджие, посочи, че при всички подобни проекти се изисква някаква форма на гаранция. От кабинета "Борисов" обаче не веднъж са заявявали, че такъв вариант за АЕЦ "Белене" не стои.
В момента НЕК търси консултант, който да оцени активите на АЕЦ "Белене", които ще бъдат отделени в новото дружество. Вариантите за това били два - единият е чрез апорт, а другият - чрез разделяне на самата компания. Засега НЕК ще остане собственик на 100% от активите, докато не влезе друг потенциален инвеститор. "Кога ще влезе и при какви условия - ще се преговаря", коментира наскоро шефът на Българския енергиен холдинг Петьо Иванов.
Правителството одобри и процедура за отдаването на концесия на летище "София". Какви са условията на концесията, все още не е ясно. Най-вероятно ще се бърза тя да бъде сключена в ускорени срокове, тъй като част от парите ще бъдат пренасочени към затъналата в дългове БДЖ. Това е втори опит за намирането на нов стопанин на аеропорта. Транспортният министър Ивайло Московски стартира подобна процедура през 2016 г., но след подаването на оставка от втория кабинет "Борисов" тя бе прекратена от неговия наследник в служебното правителство Христо Алексиев. При първото отваряне на процедурата държавата поиска от концесионера да плати еднократно 550 млн. лв., 480 млн. от които трябва да бъдат ползвани за покриване на дълговете на БДЖ. Годишната концесионна такса трябваше да бъде поне 9.9 милиона лева, а инвестициите - поне 306 милиона левa.
ИНТЕРЕС
Обявената процедура за концесията на столичното летище съвпада с прогнозата на транспортния министър Ивайло Московски, който обяви, че тя ще бъде открита до края на българското европредседателство - в края на юни, началото на юли. Отделно от това в държавния бюджет бе записано, че договорът с новия стопанин на аеропорта ще бъде подписан до края на годината. Все пак интерес към концесията на летището не липсва - преди месец интерес към процедурата прояви един от водещите британски летищни оператори - "Манчестър Еърпорт Груп". За заинтересувани се смятат турските TAV и Limak, немската Fraport, както и операторите на летищата в Цюрих и Мюнхен.