Жителка в блок N1 на Транспортната улица в Кунгур показа във вестника квитанция за комунални услуги, според която новата такса се е появила още през май: "Седем рубли на месец (близо 20 стотинки), начислени направо за два месеца ", каза тя. Сумата не е голяма, но жителката поискала обяснение от компанията „Наш дом“, която обслужва зданието. Там обяснили, че водата, стичаща се от покрива по улуците и кюнците, накрая влиза в канализацията: „Ето за това вземат такса“.
От компанията обаче също били изненадани, защото водата от покрива на този блок се излива в двора, попива в земята или изсъхва на слънцето и няма пряка връзка с канализацията. Властите обаче са непреклонни. Те обясняват, че ако ще сняг да вали, след разтапянето си отива в канализацията, а освен това общинската фирма „Водоканал“ трябва да търси допълнителни приходи, за да подобри финансовото си състояние. По тази причина таксата ще се начислява цяла година и няма да се влияе от сезоните.
За първи път идеята за „дъждовен данък“ се появи в Биробиджан, столицата на Еврейската автономна област. Там от 1 януари 2017 г. се начислява такса за отвеждане на дъждовната вода и стопения сняг, но само за юридическите лица. Причината бе заплахата от банкрут на биробиджанския „Водоканал“. Новото в Пермска област е, че разширява обсега на мярката и за физическите лица.