Ръководството на БНТ провежда акция срещу собствените си журналисти, които проявяват самостоятелно мислене и се отнасят критично към министерствата, за чиято работа отговарят. Под прицела на началството се намира доскорошният здравен репортер Мария Чернева, която има над 25 години стаж в отразяването на проблемите на здравеопазването и познава отлично проблемите в системата. Миналата седмица стана ясно, че шефът й, директорът на дирекция "Информация" Уляна Пръмова, е отнела ресора на Чернева. Това се е случило на редакционно заседание на целия екип на новините, което Чернева окачестви във "Фейсбук" като "публична екзекуция".
Като мотив за отстраняването е посочено писмо на Пламен Таушанов от Българската асоциация за закрила на пациентите, с което се иска изваждането на Чернева като член на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца. Стана ясно още, че шефът на БНТ Константин Каменаров търси заместник на Чернева в съвета. Съдържанието на писмото не се оповестява официално. От публикувано от Чернева фотокопие във "Фейсбук" се вижда, че Таушанов не е съгласен с това, че на заседание през юни т.г. тя е гласувала против заявление на родители на 4-годишно дете за лечение в чужбина. За него имало положително становище от трима лекари, наблюдавали лечението, и от имунолог, запознат с чуждестранния метод на лечение. Чернева отговаря, че на същото заседание са разгледали подробно нови три становища на експерти и е изискана оценка от болница "Токуда". И тримата специалисти заявяват, че не са запознати с прилагания в Германия метод и че той не е част от световните стандарти за лечение на автоимунен артрит. Освен това тя декларирала готовност да промени гласа си, ако от това зависи изпращането на детето, но от фонда отговорили, че това може да стане на следващо заседание.
Сред журналистите в БНТ се коментира, че действията на ръководството са ясен знак, че може да намерят претекст да отстранят всеки от екипа и че искат подчинените им да са наясно с това. "Винаги могат да се намерят няколко зрители, които да се оплачат, а шефовете да кажат - ето, хората са недоволни от теб", коментира човек от екипа. Самата Чернева заяви пред "Клуб Зет", че след идването на новите шефове в БНТ се всява страх. "БНТ не заслужава да бъде оплюта, аз израснах в тази телевизия, но там се всява страх", коментира тя.
Уляна Пръмова е бивш директор на БНТ до 2010 г. Миналата година тя бе поканена на позицията шеф на новините, след като предишният ръководител Константин Кисимов напусна след само три месеца работа. Отказването му съвпадна с решението на Константин Каменаров да назначи за програмен директор на БНТ1 Емил Кошлуков, бивш шеф на телевизия TV7 и водещ в Канал 3, където един от основните рекламодатели е "Лафка". След напускането на Кисимов опасенията бяха, че за началник на журналистите в обществената телевизия може да бъде поканен друг човек, свързан с интересите на силните на деня. В крайна сметка на длъжността бе привлечена Пръмова. За нея надеждите бяха, че ще положи усилия да запази неприкосновеността на подчинените си от външни вмешателства. Събитията дотук не говорят за това.
След новината, че Пръмова е отстранила Чернева, 25 пациентски организации написаха отворено писмо до БНТ с искане ръководството да преразгледа решението си. "През последните повече от 10 години всеки един от нас е работил с Мария Чернева и е разчитал на нейния журналистически професионализъм, обективност, изострени сетива за социална справедливост, обществен интерес и здрав разум. Стотиците репортажи и документални филми на Мария ни помагаха да се борим за обществено значими каузи и за каузите на нуждаещите се хора в България. Ето защо сме изключително разтревожени, че ръководството на БНТ е взело решение за временно отстраняване на Чернева, без да е чута нейната гледна точка и без да е поискано мнението на останалите членове на съвета. Очакваме и вашите извинения към Чернева, на която никой не може да отнеме нито множеството награди, сред които и "Валя Крушкина" за социална журналистика, нито доверието на зрителите", пише в писмото.
В друго писмо Асоциацията на европейските журналисти в България пита защо ръководството не се е запознало с гледната точка на потърпевшата, преди да обяви решението си. Според асоциацията начинът, по който е обявено отнемането на ресора, може да създаде атмосфера на страх, както и съобразяване сред останалите редактори и репортери и да задейства познати механизми на автоцензура. "Като обществен оператор БНТ дължи на своите зрители и на цялата общественост откритост и прозрачност по отношение на решенията си. Дълг на БНТ е да отстоява високи професионални и етични стандарти", се казва в писмото на АЕЖ.
В. "Сега" потърси гледната точка и на Уляна Пръмова. Ето какво отговори тя на въпросите на вестника.
Уляна Пръмова: Не виждам защо трябва да искам позицията на Чернева
- Госпожо Пръмова, как ще коментирате искането на пациентски организации да преразгледате решението си за отстраняването на Чернева?
- Тя не е отстранена, какво значи отстранена !? Отстраняваш някого, когато го уволняваш. На нея временно й е отнет ресорът. Това временно ще трае, докато вървят всички проверки, които сме поискали. Още повече че през това време тя ще е в платен годишен отпуск. Пуснала си е такъв до края на юли.
- Какви са тези проверки?
- Ще ви бъде съобщено официално. Според буквата на закона външна намеса в редакционната политика на новините не може да има. Не може някой отвън да каже кой какъв ресор да има. Такава намеса е недопустима. Ние сме написали отговор до тези организации. Мария Чернева не е наказана дисциплинарно. От нея генералният директор е поискал писмено обяснение по жалбата на пациентската организация, която е дошла официално при нас. Защо е гласувала така в качеството си на представител на БНТ във фонда? Това е единственото, което сме поискали да бъде обяснено. Мисля, че генералният директор е в правото си да поиска обяснения от своя представител за едно гласуване, което решава здравето на деца. Не е редно да се смесва една административна проверка с някаква свобода на словото.
- Казвате, че не може да има външна намеса в редакционната политика, но отстраняването не става ли точно след външна намеса - писмото на Пламен Таушанов?
- Това не е външна намеса, това е официална жалба, заведена с входящ номер. Не е нещо, което е станало по телефона. На мен по телефона ми се оплакват всекидневно от репортерите. Аз не казвам, че съмненията спрямо Чернева са основателни, но в крайна сметка това не е анонимен донос.
- Защо Чернева не беше изслушана, преди да вземете решение?
- Какво означава да бъде изслушана? Когато дойде искане за право на отговор, изслушваш ли?! Юристите проверяват дали имаш право на отговор и ти го дават или се отказва. За какво да се прави изслушване?
- За да се чуе нейната позиция.
- Нейната позиция се чу, тя я разказа навсякъде. Да не говорим, че не беше точно във вярната светлина.
- Излиза, че при дума срещу дума вземате страната на този, който обвинява журналиста, а не на журналиста.
- Каква страна съм взела? Че Чернева временно няма да следи ресора, което съвпада с годишния й опит. Защо да съм взела страна?
- Отстрани ли сте я пред очите на целия екип.
- А как да стане, на четири очи ли? Виждате, че се случва публично, а после тя пише неща, които изкривяват фактите. А какво щеше да стане, ако го бях направила на четири очи? На всяка среща в понеделник казвам нещата публично.
- Чернева коментира, че с действията си всявате страх в БНТ.
- Не виждам някой да е уплашен. Мисля, че трябва да има някаква етика в поведението на хората, които получават и заплата. Ако служител на вестник "Сега" попадне в такава ситуация, как ще реагира ръководството, няма ли да провери сигнала?
- Със сигурност ще ме изслуша, преди да вземе решение.
- За Чернева не е взето никакво решение. Проверката се извършва, нека да приключи и нещата да се изяснят. Ще съберем всички писма и документи и ще ги огласим. Аз съм в абсолютното си право да сменям ресорите на репортерите. Ако нещата не се бяха преекспонирали, казусът щеше да остане вътре в телевизията и въпросът щеше да приключи, без някой да разбере. Или щеше да се разбере, когато приключи проверката. Чернева сама изнесе проблема.
|
|