:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 116
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Уикипедия ограничи достъпа до страниците си на италиански

Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Италианската версия на Уикипедия блокира читателите от страниците си, като протест срещу предстоящия закон за авторското право в онлайн средата на ЕС.
Критиците казват, че този закон, който трябва да бъде гласуван тази седмица, може да сложи край на „memes” и всякакви обработени снимки, както и ще изисква от платформите да плащат, за да могат да показват новини, съобщи Би Би Си.
Вместо да влязат в страницата на електронната енциклопедия на италиански език потребителите попадат на страница с изявление от страна на платформата относно предстоящия закон, който ще се гласува в четвъртък.
Редакторите на енциклопедията пишат, че самата „Уикипедия ще бъде застрашена от затваряне”.
„Ако законопроектът бъде одобрен, ще бъде невъзможно да се споделят новинарски статии в социалните мрежи или да бъдат намерени чрез машинно търсене”, предупреждават от енциклопедията.
Английско говорещите потребители не са ограничени от използването на статиите, но също така виждат огромен банер, който призовава потребителите да се свържат с европейските представители или евродепутати, преди гласуването.
Уикипедия е един от най-посещаваните сайтове в интернет, като в момента е 5-та по трафик в световната класация на сайта за трафик "Алекса".
Организацията води сериозна битка с предложената директива. Особено в алинеи 11 и 13 от предложението, които са сериозно критикувани в онлайн пространството.
Алинея 13 е най-противоречива, изисквайки от сайтовете да налагат авторско право, дори и на съдържание качено от потребителите.
Критиците смятат, че това означава, че сайтовете и социалните мрежи ще трябва да проверяват всяко съдържание, което бъде качено при тях, като отбелязват, че това е непосилна задача. Вместо това ще се изисква автоматизирана система за проверка на авторските права, която да бъде инсталирана на място във всяка медийна компания, което ще доведе до увеличаване на разходите.
Лошото е, че този тип системи допускат твърде много грешки, което води до тяхното оспорване от страна на платформи като YouTube, в които са въведени. Според критиците тези системи са „машини за цензуриране” или „филтри за качване” .
Тази 13-та алинея също така събуди страховете в онлайн средите, че популярни форми на изкуство като „memes”, обработени изображения, шаржове и други материали, които използват малки части от продукти, защитени от авторското право могат да бъдат оставени в миналото.
Джими Уейлс , създател на Уикипедия е една от големите технологични фигури, които се опълчват на закон, заедно със създателя на интернет Тим Бърнърс-Лий.
Алинея 11 от предложения законопроект изисква от онлайн платформите да заплащат на издателите такса за това, че се свързват с тяхното съдържание.
Целта е да се насочи трафикът към основните страници на новинарските сайтове, които в момента са свързани основно с огромни организации, като Гугъл и Фейсбук.
Според критиците този „данък за линк”, който ще увеличи правата на големите издатели, ще ощети по-малките стартиращи медии.
Според тях тази алинея не успява да даде ясна представа кои линкове ще бъдат облагани с данъци и дали това не може да даде на правителствата правото да ограничат свободата на словото.
В общ труд 169 европейски академици пишат, че „това лошо законодателство ” вероятно би "затруднило свободния достъп до информация, която е жизненоважна за нашата демокрация”.
Според Аксер Вос, германски евродепутат и един от основните създатели на законопроекта, той ще помогне за разкриването на факта, че „големите платформи” стоят зад кампаниите по дезинформация.
„В момента страдаме от огромен дисбаланс спрямо системите за авторски права”, казва той.
Според него обвинението за „филтър за качване” на информация е неоснователно, тъй като закона ще засегне само 1% – 5% от онлайн пространството.
Той твърди, че законът ще се използва „само за случи, в които се използват части от защитени материали от закона за авторското право” с цел печелене на пари.
8
11772
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
03 Юли 2018 18:43
Панта рей!!!
03 Юли 2018 18:52
Нашата класация според Алекса:
https://www.alexa.com/siteinfo/segabg.com


австралийците
швейцарците
03 Юли 2018 18:56
Дописките до една ми са озвучени на английски. Това е нещо от новия сайт. Поне музика да беше...

03 Юли 2018 19:34
Това е шибаният клип за тайландските футболисти
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)


писах им двапъти на сигнали ... стрелочника спи ...
03 Юли 2018 19:40
Редакторите на Уикипедия са англосакси - достоверността на написаното е англосаксонска.
03 Юли 2018 20:59
неведнъж ми се е случвало да попадам на невероятно цензура и пристрастност от страна някакви модератори ли какви са не ги знам в уикито. и се отказах да им пиша статии.
03 Юли 2018 21:09
Да... след седерастите дойдоха копирастите. Където стъпят, трева не никне.
04 Юли 2018 00:48
Да, в Уики е тъпкано с активисти, които са много категорични и упорити, но ако човек е мотивиран и аргументиран, може да излезе наглава.
Веднъж правих биографична статия за един близък. Той суетен, искаше непременно снимки, една от които -- га е бил млад и убавец. Модераторче искаше авторски права за снимките -- старешката беше домашно производство, а младежката беше правена от покойник (сега бе, не тогава). Модераторчето обаче фърдо и категорично отказва публикуването на снимките. И аз, след дълги преговори, в които се включи и виновникът за статията, направо взех, че плеснах фотото, без повече да искам разрешение. И кво -- снимката си стои там и до днес.
Тия модератори са доброволци с мераци да се разпореждат -- може да им се намери цаката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД