:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 242
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

ГЕРБ и "Обединени патриоти" подкрепиха на първо четене медийния законопроект на Делян Пеевски

 

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения, съобщи БГНЕС. Негови вносители са депутатите Делян Пеевски, Йордан Цонев, Хамид Хамид и Велислава Кръстева от парламентарната група на ДПС. Точката бе вкарана като допълнителна в днешното пленарно заседание.

Законопроектът предвижда въвеждане на изискване за задължително разкриване на информация от доставчиците на медийни услуги за техния действителен собственик, както и за начина на финансиране. Вносителите твърдят, че с тези мерки ще осигурят прозрачност на медийния пазар, както и информираност на обществото относно редакционната политика на медиите.

Законопроектът предвижда още изискване за задължително разкриване на информация, идентифицираща лицата, разпространяващи или продаващи печатни издания и на броя на използваните от тях крайни точки на продажба.

От "БСП за България" се противопоставиха на законопроекта. "Няма никакво съмнение, че в България, един от основните проблеми на демокрацията е смесването на политиката и бизнеса. Смесване, което за България често пъти е в недопустими размери. За последните 20 години ние сме извървели път в посока на изсветляване, но той е ужасно недостатъчен. Ако има нещо, което гражданите на България недвусмислено формулират като проблем на системата, това е именно смесването на политиката и бизнес", заяви депутатът Антон Кутев. Според него в България има конкретни личности, които са се превърнали в символ на това смесване. "Няма как да убедя българските граждани и моите избиратели, че г-н Пеевски не е символ на смесването на бизнес и политика. Ако това беше законопроект, в който не участваше името на Пеевски, очевидно щеше да има своите цели. Между другото, част от тях са изсветляване на имиджа на г-н Пеевски. Но ако той не го беше подписал, щеше да бъде просто един законопроект, който въври във вярната посока и се опитва пътьом да изсветли имиджа на Пеевски. С неговия подпис той става изнасилване на общественото мнение“, допълни Кутев. Той дори определи законопроекта като "следваща крачка в разграждането на държавността".

В крайна сметка "За" гласуваха 92 народни представители, "против "бяха 12, а 28 се въздържаха. Според един от вносителите - Йордан Цонев, единствено от "БСП за България" са гласували против или са се въздържали. От изказвания на депутати на ГЕРБ и "Обединените патриоти" се разбра, че те подкрепят предложенията на Пеевски, който отново отсъстваше от парламента.

"Неприемането на този законопроект обслужва всички онези, които произвеждат фалшивите новини", заяви Цонев.
36004
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД