Пенсионните фондове у нас са подготвили свои предложения, с които настояват пред Комисията за финансов надзор за промяна в режима на инвестиране на парите на хората за допълнителна пенсия, научи "Сега". Едно от тях е да се премахнат ограниченията за инвестиране в американски ценни книжа. Сега фондовете могат да инвестират до 5% от активите си в дългови ценни книжа, гарантирани от САЩ. Това е най-голямата икономика в света и дори в условията на криза и намален рейтинг инвестициите в тези активи остават едни от най-безрисковите, обосновават се от фондовете. В същото време при сегашната нормативна база липсват ограничения при инвестиране в дългови ценни книжа на Гърция, Ирландия, Португалия и Испания, все страни на прага на фалита.
Друго радикално предложение е да се допуснат инвестиции в нови класове активи, различни от традиционните акции и облигации. Например в енергийни стоки - петрол, газ, в базови метали - мед, олово, никел, цинк, скъпоценни метали като злато и сребро, в активи, базирани на храни - царевица, пшеница и др.
"Навремето като предлагахме да можем да инвестираме в злато, не ни разрешиха, защото било рисково. А сега виждате, че златото се оказва една от най-стабилните инвестиции", обясни за "Сега" председателят на асоциацията на пенсионните дружества Никола Абаджиев. Според експертите на асоциацията подобни инвестиции ще направят портфейлите по-гъвкави и по-ефективни. Според статистически наблюдения за последните 20 години, включително и върху най-близката световна рецесия от 2008-2009 г., постигнатата доходност чрез добавяне на допълнителните класове активи е по-висока, а загубите при портфейлите с такива активи - по-ниски.
По инициатива на КФН до края на годината работна група от нейни експерти, както и на финансовото и социалното министерство, трябва да излязат с предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване най-вече в частта му за инвестиционните регулации и политики на пенсионните фондове. Те не са променяни от 2006 г. "В момента на пазара има финансови инструменти, които тогава дори не са съществували", казва Никола Абаджиев.
|
|